REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszkowskie czytanie narodowe

Kultura

Po raz dziewiąty cała Polska masowo czytała 5 września podczas cyklicznej akcji "Narodowe Czytanie". Wyszkowian w świat "Balladyny" Juliusza Słowackiego wprowadzili harcerze, seniorzy oraz aktorka Dominika Ostałowska.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wyszkowską odsłonę 9. edycji "Narodowego Czytania" zorganizowała na pl. Miejskim Miejsko-Gmina Biblioteka Publiczna. Dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko przypomniała:

- "Balladyna" to wybitny dramat polskiego romantyzmu, napisany w pięciu aktach, poprzedzony listem do Zygmunta Krasickiego i zakończony epilogiem. Liczy sobie już prawie 200 lat. Juliusz Słowacki napisał „Balladynę” w 1834 r. w Szwajcarii. Opublikowana została 5 lat później w Paryżu. Porusza ważne, wciąż aktualne problemy. Przedstawia dwa plan - realistyczny i fantastyczny, odwieczną walkę dobra ze złem. 

Fragmenty "Balladyny" przybliżyli wyszkowianom: harcerki z 22. Wyszkowskiej Drużyny Harcerskiej "Marat" - Julia Zdrojewska i Natalia Sadkowska, seniorzy z Domu Dziennego Pobytu: Teresa Tomaszuk (Wdowa), Agnieszka Łubkowska (Alina), Janina Kalinowska (Balladyna), Roman Szymanik (Kirkor), Hanna Gałązka (Skierka), Włodzimierz Kalinowski (Sługa). Gościem specjalnym wydarzenia była aktorka teatralna i filmowa Dominika Ostałowska. Grą na skrzypcach spotkanie uprzyjemniała Aleksandra Puczyńska. Każdy zainteresowany mógł uzyskać na własnym egzemplarzu „Balladyny” pamiątkową pieczęć akcji "Narodowe Czytanie". Słuchaczy częstowano także sokiem malinowym.

Akcja "Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i zagranicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Akcja "Narodowe Czytanie" 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. 2020 rok należał do Juliusza Słowackiego i jego "Balladyny". 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
Tężnia, infokiosk, rzeźby i... toaleta. Miasto ma nowy projekt dla parku
Już my dziękujemy miastu i jego urzędnikom za ich pomysły. Przez nich park stracił swoje walory, nie ma nawet gdzie z dziećmi na kasztany iśc jesienią - chyba żeby się w tych bluszczach zaplątać? Kto to wymyślił? Poroniony pomysł. Ani to ładne, ani to pasujące do charakteru naszego parku, anui praktyczne. Niby park a kawałka terenu zielonej trawy nie uświadczysz żeby dzieci czy psiaka wypuścić swobodnie pobiegać albo na kocu posiedzieć. wszędzie tylko te bluszcze i inne zielone wijce
Mama
Choszczowe nie zwalnia tempa!
Wieś nie ma kanalizacji. Nie wiem czy ma gaz? Każą im szamba robić. Nikt nie ma żadnego pomysłu i budują po krzakach takie nikomu nie potrzebne budy, które u innych już dawno utraciły rację bytu i tu też wcześniej czy później zniszczeją nie używane. Siłownia? Inni nie musieli na nią przeznaczać własnych pieniędzy a mają? Czyli znowu wyrzucone pieniądze. Narobię się w polu to wieczorem śmignę na siłownię? Bez sensu. Kto to organizuje? Musiał się z kimś się na rozum zamienić.
Y
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA