REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Narodowe Czytanie Słowackiego z Norwidem w tle

Kultura

5 września w pałacu w Dębinkach zorganizowano akcję "Narodowe Czytanie", która ma na celu promocję czytelnictwa polskiej literatury i budowanie pozytywnych relacji w społeczeństwie. W tym roku Polacy - w tym mieszkańcy powiatu wyszkowskiego - masowo czytali fragmenty "Balladyny" Juliusza Słowackiego. W Dębinkach przy tej okazji przedstawiciele powiatu, gminy Zabodzie i Fundacji Museion Norwid podpisali list intencyjny w sprawie ogłoszenia roku 2021 Rokiem Powiatowych Obchodów 200. rocznicy urodzin C.K. Norwid oraz współpracy w organizacji inicjatyw naukowych, kulturalnych, sportowych i społecznych upamiętniających tego wybitnego poetę.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W sobotnie popołudnie sala pałacu w Dębinkach w gminie Zabrodzie wypełniła się miłośnikami literatury, aby mogli wspólnie przeczytać i wysłuchać fragmentów "Balladyny". "Narodowe Czytanie" zainaugurowała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabrodziu, Małgorzata Wiśniewska:

- Dzisiejsze spotkanie poświęcimy niemal w pełni twórczości pisarskiej, bo literatura jako taka jest często elementem wiążącym i scalającym. Sama akcja wspólnego czytania jest już wieloletnią praktyką a zainicjował ją lekturą "Pana Tadeusza" w 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski. Akcja jest kontynuowana i co roku zyskuje coraz to większe zainteresowanie. Na dzisiejszy dzień pan prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zaproponowali dzieło Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna" - wprowadziła.

- Bardzo się cieszę, że gminy z terenu powiatu wyszkowskiego włączają się w akcję „Narodowego Czytania”. Czytanie to jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła - coś w tych słowach na pewno jest. Cała ta akcja "Narodowego Czytania” ma w charakterze popularyzację czytelnictwa ale również zwracanie uwagi na poprawną polszczyznę czy wzmacnianie naszych więzów narodowych oraz wspólnej tożsamości, dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy - mówił wicestarosta Leszek Marszał.

- Jest mi niezmiernie miło, że pałac w Dębinkach dziś ożył - podkreślał wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski. - Wiemy, że z uwagi na skomplikowaną sytuację prawną jest pewien marazm od wielu lat, jeśli chodzi o stan tego budynku, który się niestety pogarsza. Z prezesem Fundacji Muzeum Norwida, ze starostą, od wielu miesięcy rozmawiamy, co zrobić, żeby zmienić ten stan. Próbujemy zainteresować władze centralne tym obiektem. Cieszę się, że dziś w tym budynku właśnie zorganizowane zostało takie wydarzenie jak „Narodowe Czytanie” - mówił.

Goścmi specjalnymi była Maryla Ścibor- Marchocka (pisarka, publicystka, poetka, dziennikarka radiowa) oraz aktor scen polskich Stanisław Jaskułka (odtwórca wielu filmowych ról m.in. w serialach „Plebania” i „Pierwsza miłość”). Interpretację fragmentów „Balladyny” zaprezentowali:

Akt. I: Pustelnik – (Popiel III wygnany) – Krzysztof Jezierski, Kirkor (pan zamku) – Arkadiusz Redlicki, Balladyna – Sylwia Marciszewska. Akt II: Pustelnik – Leszek Marszał, Kirkor – Marcin Koźlik, Balladyna – Jadwiga Teodorczyk, Matka – Grażyna Rutkowska, Alina – Marzena Boruc, Filon – Karol Samsel, Grabiec – aktor Stanisław Jaskułka, Skierka – Anna Bartosiewicz, Chochlik – Agata Koźlik , Goplana – pisarka Maryla Ścibor – Marchocka, Swat – Kazimierz Wawryło.

Zebrani wysłuchali nie tylko fragmentów poematu Słowackiego, ale także występu muzycznego w wykonaniu Mai Pajorek, która zagrała na flecie dwa utwory pt. „Ave Maria” i „Reverie” przy akompaniamencie Anastasi Chernysheva. Utwór pt. „Dla Elizy” wykonała na pianinie Martyna Redlicka, której opiekunem muzycznym była Anna Wosek. Podczas sobotniego popołudnia w Dębinkach była także okazja do poznania pisarki Maryli Ścibor-Marchockiej i jej twórczości. Autorka zaprezentowała fragmenty swojej najnowszej książki pt. „Dom”. Jest to opowieść o gminie Zabrodzie sprzed 40-50 lat, opowiedziana oczami dziecka, m.in. o PGR w Niegowie (przez wiele lat jego dyrektorem był Stanisław Ścibor-Marchocki). Czytelnicy mogli nabyć książkę i uzyskać autograf autorki.

Podniosłym momentem literackiego popołudnia w Dębinkach było podpisanie porozumienia dotyczącego ustanowienia roku 2021 Rokiem Powiatowych Obchodów 200. rocznicy urodzin C.K. Norwida. 24 września 2021 roku przypada okrągła rocznica urodzin wieszcza narodowego i z tej okazji podpisano list intencyjny w sprawie organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin C.K. Norwida. SYgnatariuszami listu byli przedstawiciele władz powiatowych oraz gminnych a także zarządcy obiektu w Dębinkach: wicestarosta Leszek Marszał, wójt gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski oraz prezes Fundacji Museion Norwid Jacenty Matysiak

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat WyszkowskiGmina Zabrodzieakcja Narodowego CzytaniaDębinkiPałac w Dębinkach"Balladyna" Juliusza Słowackiego

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
Tężnia, infokiosk, rzeźby i... toaleta. Miasto ma nowy projekt dla parku
Już my dziękujemy miastu i jego urzędnikom za ich pomysły. Przez nich park stracił swoje walory, nie ma nawet gdzie z dziećmi na kasztany iśc jesienią - chyba żeby się w tych bluszczach zaplątać? Kto to wymyślił? Poroniony pomysł. Ani to ładne, ani to pasujące do charakteru naszego parku, anui praktyczne. Niby park a kawałka terenu zielonej trawy nie uświadczysz żeby dzieci czy psiaka wypuścić swobodnie pobiegać albo na kocu posiedzieć. wszędzie tylko te bluszcze i inne zielone wijce
Mama
Choszczowe nie zwalnia tempa!
Wieś nie ma kanalizacji. Nie wiem czy ma gaz? Każą im szamba robić. Nikt nie ma żadnego pomysłu i budują po krzakach takie nikomu nie potrzebne budy, które u innych już dawno utraciły rację bytu i tu też wcześniej czy później zniszczeją nie używane. Siłownia? Inni nie musieli na nią przeznaczać własnych pieniędzy a mają? Czyli znowu wyrzucone pieniądze. Narobię się w polu to wieczorem śmignę na siłownię? Bez sensu. Kto to organizuje? Musiał się z kimś się na rozum zamienić.
Y
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA