REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Nie widzę pracy dla drugiego wiceprzewodniczącego"

Miasto

Przyznaje przewodnicząca Elżbieta Piórkowska, wyłamując się z koalicyjnego porozumienia burmistrza z PiS-em w sprawie powołania drugiego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, i deklaruje: "chętnie oddam swoje stanowisko". PiS może mieć kłopot z uzbieraniem większości dla poparcia uchwały w tej sprawie.

REKLAMA

Wybór wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Wyszkowie jest jednym z punktów zaplanowanych na sesję 10 września. Inicjatorem wprowadzenia projektu tej uchwały do porządku obrad był burmistrz Grzegorz Nowosielski. Ale jak okazało się na posiedzeniu komisji 31 sierpnia, za projektem tym stoją radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy parli do powołania drugiego wiceprzewopdniczącego, bo to stanowisko należy im się z rozdania koalicyjnego. Od początku kadencji zajmował je Krzysztof S., który został odwołany w marcu tego roku z uwagi na skandal pedofilski z jego udziałem. Od tamtej pory podejmowano już próbę obsadzenia funkcji, ale nieoczekiwanie i bez uzasadnienia projekt wycofano z porządku poprzedniej sesji. 

- Na ostatniej sesji szybciutko to wyrzuciliśmy bez echa a teraz znów wprowadzamy? - zastanawiał się nad powodami radny Bogdan Osik.

- Było dużo rozmów, dyskusji na temat tej sytuacji. Minęło trochę czasu. Część środków zostało w budżecie niewykorzystane z diety wiceprzewopdniczącego. Dobrze, żeby gmina wykazała te środki na rzecz wiceprzewodniczącego. Dlatego wróciliśmy do tego tematu z powrotem - odpowiadał radny PiS Eugeniusz Zaremba.

- Dziękuję, wszystko jasne, koalicjant naciska - skwitował radny Osik, na co E. Zaremba przytaknąl.

Sekretarz Anna Gołębiewska uzasadniała radnym:

- Burmistrz rekomenduje do podjęcia na sesji 10 września tę uchwałę. Zwyczajowo od iluś już kadencji ma rada dwóch wiceprzewodniczących i także na początku kadencji tej rady było dwóch wiceprzewodniczących. Ze względu na wygaszenie mandatu Krzysztofa S. obecnie jest jeden - mówiła.

- Poczytałam komentarze i wypowiedzi naszych mieszkańców - w dobie koronawirusa, gdzie podnosimy podatki, będziemy wybierać drugiego wiceprzewodniczącego. Wydaje mi się, że przewodnicząca bardzo dobrze sobie radzi, ma jednego zastępcę. Drugi jest zbędny - zauważyła radna Monika Bieżuńska.

- A gdyby się tak nie stało, gdyby nie został odwołany, to dalej byłby drugi wiceprzewodniczący i co? Może Danutę Kukwę z funkcji drugiego wiceprzewodniczącego odwołać? - dyskutował radny PiS.

- Nie jest naszą winą, że został odwołany drugi wiceprzewodniczący. Myśmy musieli go odwołać. Też osobiście myślę, że nie jest czas i pora na to, w tym kryzysie, w tej epidemii, nie jest to czas i pora, żeby powoływać drugiego wiceprzewodniczącego - zabrał głos Jan Abramczyk.

- Kiedy ta pora będzie? Za miesiąc, za rok? - pytał radny Zaremba.

- W przyszłej kadencji - odparł Jan Abramczyk.

- Nigdy nie będzie dobry moment. Obecna sytuacja pokazała, że ten drugi wiceprzewodniczący nie jest potrzebny. Tradycja? Ustalenia koalicyjne? Wyszło na to, że drugi wice jest po to, żeby dograć ustalenia koalicyjne po nic więcej - skwitował Adam Szczerba. 

- Zawsze opieranie się, że "korona" jest winna wszystkiego to fikcja. Może wszystkiego byśmy się zrzekli, pensji też? Wszystko można sprowadzić do zera. Ale sytuacja przedsiębiorców nie jest taka tragiczna. Jeśli przyjdzie sytuacja, że staniecie w tym miejscu, to będziecie pewnie inaczej gadać - odpierał ataki opozycji E. Zaremba.

Monika Bieżuńska wytknęła mu:

- Pan zabiegał przed chwilą o to, żeby podnosić podatki, a teraz zabiega, żeby powoływać drugiego wiceprzewodniczącego.

Radny Paweł Turek zwracał uwagę, że jednak kryzys w gospodarce jest odczuwalny:

- Pan Zaremba mówi, że dobrze się dzieje. A gmina też jakieś oszczędności podejmuje - nie zmierza zatrudniać, likwiduje straż miejską w ramach oszczędności, zwolnienia są... To gdyby było tak dobrze, to nie trzeba by było takich działań robić - zauważył.

Radny Osik przypomniał, że skutek finansowy dla budżetu gminy do końca kadencji wyniesie 20 tys. zł.

- Można te pieniądze na coś innego przeznaczyć - podkreślał. 

Głos w dyskusji zabrała przewodnicząca Rady Miejskiej:

- Staram się wypełniać dobrze moją pracę. Nie widzę tak naprawdę pracy dla drugiego wiceprzewodniczącego. Nie byłam nigdy zwolenniczką funkcji drugiego wiceprzewodczącego. Z szacunkiem do koalicjantów, to nie dlatego, że jesteśmy przeciwko panom. Zastanówcie się, czy jest taka potrzeba? Jeśli chodzi o stanowisko, ustępuję swojego stanowiska. Chętnie oddam swoje - zadeklarowała Elżbieta Piórkowska.

Dyskusję podumował radny Wojciech Rojek:

- Jednym z twórców samorządności był śp. prof. Kulesza. Ideą samorządności było odpolitycznienie samorządów. Ten profesor przewraca się w grobie na to, co się teraz wyprawia w samorządach - stwierdził.

Radny Jan Abramczyk zaproponował:

- Mam prośbę, żeby dziś nie głosować tylko żeby się zastanowić na tym tematem i żeby nie zrobić jak w rządzie zrobili z podwyżkami. Bo rząd szybko je przegłosował a potem na kolanach przepraszali. Zostawmy sobie czas na przemyślenie do sesji - zaproponował.

Sesja odbędzie się 10 września.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Lidia
Zwolnienia w urzędach. "Będą działały szybciej i sprawniej"Szykują się zwolnienia w administracji, część urzędników straci pracę, dotyczy to również ministerstw. - To jest też solidaryzm z tymi, którzy musieli podjąć trudną decyzję ograniczenia wynagrodzeń wobec swoich pracowników. Od wielu lat mówiło się o odchudzeniu administracji, o odbiurokratyzowaniu niektórych procesów, usprawnieniu komunikacji - powiedziała wiceminister rodziny Alina Nowak. - To są zadania, których kluczowym celem nie jest ograniczenie zatrudnienia, ale zwiększenie wydajności, poprawa komunikacji i szybsza realizacja zadań wobec obywateli - A robi burmistrz ????.
Marek
A ja bym zlikwidował powiaty bo one są zbyteczne. Tylko nepotyzm i kolesiostwo.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Żywa lekcja historii w Łosinnie
Założyć opaskę AK, głosić frazę Bóg, Honor, Ojczyzna a jednocześnie nosić teczkę za Sobczakiem. Taka ta nasza Tereska groteska.
Zapora
Usłyszeli strzały. Na działce była nielegalna broń i amunicja
Pani Elwira zapomniała wspomnieć, że ten 41-latek poza użyciem broni najpierw znieważał słownie pracowników ochrony na ogrodach działowych w Kamieńczyku, a następnie jeszcze pobił dwóch działkowiczów.
Misiek
Kłopotliwe odpady
Dokładnie nawet odpady poremontowe na leśnej w Wyszkowie chcieli jakieś zaświadczenie z urzędu a ja miałem cztery kawałki styropianu i dwie rynny które sam zawiozlem CHORE!
Hj
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Wrzesień 2021
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza

REKLAMA

pl.jooble.org