REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak dobrze wyposażyć kościół?

Kącik Prasowy

Z roku na rok przybywa nowych kościołów oraz innych świątyń czy obiektów sakralnych. Do ich wyposażenia należą różnego rodzaju naczynia, księgi oraz paramenty liturgiczne, które służą duchownym podczas każdej Mszy Świętej. Jak zatem dobrze wyposażyć kościół? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

REKLAMA

Naczynia liturgiczne

Jednym ze stałych elementów wyposażenia kościoła są oczywiście naczynia liturgiczne. Kapłani używają ich podczas najważniejszego momentu w całej mszy świętej, czyli w momencie przemienienia i podniesienia. Składają się one między innymi monstrancji, kropidła, kielicha, waskulum czy trybularza. Wszystkich z naczyń należy używać z ogromną ostrożnością i szacunkiem. Warto się zastanowić, gdzie kupić dobrej jakości naczynia liturgiczne, które będą służyć kapłanom przez wiele lat. Odpowiednim miejscem jest sklep z dewocjonaliami, aktualnie najbardziej popularne i wygodne są te internetowe. Jednym z miejsc, które cieszy się ogromnym zaufaniem, jest: https://www.holyart.pl.

Paramenty kościelne

Kolejnym bardzo ważnym elementem, bez którego żaden kościół się nie obędzie, są paramenty kościelne. Kiedyś były to po prostu sprzęty kościelne, które podkreślały różne czynności związane z celebracją kultu kościelnego i liturgii, takie jak dzwonki czy gongi. Natomiast dzisiaj za paramenty przyjmuje się po prostu szaty liturgiczne, czyli wszelkiego rodzaju ornaty, kapy, stuły czy alby kapłańskie, które różnią się od siebie kolorami. W zależności od uroczystości kapłani ubierają różne barwy szat, na przykład w czasie wielkiego postu oraz adwentu dominującym kolorem jest fioletowy.

Księgi liturgiczne

Czyli zbiór tekstów, dokumentów i przypisów, które są podstawą do odprawiania różnych sakramentów i mszy świętych, zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską. Warto wspomnieć, że w tych księgach zawarte są specjalne instrukcje, które dotyczą poszczególnych sakramentów i obrzędów, noszą one nazwę tak zwanych rubryk. Przykładową księgą liturgiczną jest Ewangeliarz, który zawiera teksty czytane w każdą niedzielę oraz w poszczególne święta. Inną księgą jest Liturgia Godzin, która zawiera kilka tomów, odpowiadających publicznym modlitwom kościelnym w konkretnych okresach – tom I zawiera modlitwy związane z adwentem i Bożym Narodzeniem.

Produkty eksploatacyjne

Produkty, których używa się najczęściej i które muszą znaleźć się w ciągłym wyposażeniu kościoła, to tak zwane produkty eksploatacyjne. Są to między innymi kadzidła, hostie, oleje do świec, węgle trybularzowe czy wino mszalne. Tych produktów nie może nigdy zabraknąć, dlatego tak ważne jest kontrolowanie ich obecności i zużycia. Pamiętajmy, że warto używać tych z nich, które są wysokiej jakości, ponieważ to one trafiają bezpośrednio do wiernych.

W dobrze wyposażonym kościele znajdziemy różne naczynia liturgiczne, ale i paramenty czy księgi, które są podstawą do odprawiania wszelkich obrządków kościelnych. Nie można również zapomnieć o produktach eksploatacyjnych, których ilość powinna być ciągle monitorowana.

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA