REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Słońce czy wiatr - jaka energia dominuje w Polsce?

Kącik Prasowy

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych w obecnych czasach staje się nie tyle modne co coraz częściej konieczne. Wobec rosnącego zanieczyszczenia środowiska, zmian klimatycznych oraz mniejszej opłacalności używania paliw kopalnych do produkcji energii coraz bardziej popularne staje się pozyskiwania energii z wiatru bądź światła słonecznego. Oba te źródła zaliczają się do tzw. Odnawialnych Źródeł Energii jednak nie zawsze sprawdzą się w każdej sytuacji. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie te dwa źródła i w jakich sytuacjach okażą się lepsze.

REKLAMA

Czym charakteryzuje się energia słoneczna?

Jak sama nazwa wskazuje energia słoneczna wykorzystuje moc światła słonecznego (fotonów do produkcji energii). W tym celu wykorzystywana jest instalacja fotowoltaiczna złożona między innymi z paneli słonecznych, inwertera oraz innych elementów. Dzięki nim możliwa jest produkcja oraz dystrybucja energii elektrycznej do wielu gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, do których zaliczają się między innymi:

  • brak emisji gazów cieplarnianych do atmosfery;

  • możliwość uzyskania statusu niezależności energetycznej od źródeł konwencjonalnych;

  • produkcja energii zarówno na własny użytek jak i dla innych użytkowników sieci energetycznej;

  • długi okres działania instalacja fotowoltaicznej (nawet do 25 lat);

  • możliwość przechowywania zapasu wytworzonej energii np. w akumulatorach na okres, gdzie Słońce nie świeci tak intensywnie.

Pomimo licznych zalet takiego rozwiązania skorzystanie z instalacji fotowoltaicznej wykorzystującej światło słoneczne do produkcji energii nie zawsze będzie się sprawdzać. Powodem tego jest na przykład mała liczba słonecznych dni w ciągu roku. Choć istnieje możliwość magazynowania energii przez instalację fotowoltaiczną w Polsce liczba dni słonecznych kiedy można produkować energię jest zdecydowanie mniejsza niż w krajach Europu południowej. Co więcej instalacja fotowoltaiczna sprawdza się zarówno na małą i dużą skalę jednak energia elektryczna może być produkowana jedynie przy wykorzystaniu światła dziennego. Dla gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa zużywającego dużo energii w ciągu dnia może się to okazać niewystarczające. Więcej o energii słonecznej przeczytasz na stronie columbusenergy.pl.

Energia wiatrowa - czym odróżnia się od energii słonecznej?

Innym rozwiązaniem by móc produkować wystarczającą ilość energii może okazać się energia wiatrowa. W tym wypadku wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane wiatraki, dzięki którym wiatr wiejący na wybranym terenie wprawia w ruch łopaty wirników co wytwarza energię wykorzystywaną przez człowieka. Takie rozwiązanie również wykorzystywane jest jako odnawialne źródło energii i posiada wiele podobnych zalet do energii słonecznej.

Jednak również z energią wiatrową wiążą się spore wyzwania i niedogodności, które sprawiają, iż nie zawsze może okazać się to opłacalne rozwiązanie. Po pierwsze by powstała energia wiatrowa konieczna jest spora siła wiejącego wiatru by wprawić w ruch wiatraki. To automatycznie wyklucza część regionów w Polsce gdzie wiatr nie wieje dostatecznie mocno w ciągu roku by móc zapewnić ciągłość dostaw energii. Poza tym korzystanie z energii wiatrowej opłacalne jest bardziej w dużej skali niż w skali lokalnej ze względu na dużą powierzchnię, która jest wymagana do instalacji wiatraków.

Energia słoneczna czy wiatrowa - która będzie bardziej opłacalna?

Na wstępie należy zaznaczyć, iż oba sposoby produkcji energii są równie efektywne i mają równie pozytywny wpływ na środowisko ze względu na brak emisji gazów cieplarnianych lub innych szkodliwych substancji do środowiska. Jednak jeśli mowa o opłacalności to na dobrą sprawę jest to kwestia indywidualna wybranych osób, które chcą zacząć korzystać ze źródeł odnawialnych.

Przed podjęciem decyzji na temat wyboru sposobu produkcji energii ze źródeł odnawialnych warto wiedzieć, czy w danym regionie jest większe nasłonecznienie w ciągu roku czy też mocniej wieje wiatr o dowolnej porze roku. Dodatkowo warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy produkowana energia ma być przeznaczona wyłącznie na użytek własny czy też dystrybuowana na przedsiębiorstwo lub inne gospodarstwa domowe. Dzięki temu można dowiedzieć się, który sposób dostarczania energii będzie bardziej opłacalny pod względem ekonomicznym, i który w dłuższej perspektywie lepiej będzie się sprawdzał w wybranym regionie Polski.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA