REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Oddział przygotowania wojskowego powstanie w powiecie wyszkowskim

Nauka

Minister obrony narodowej udzielił powiatowi wyszkowskiemu – jako organowi prowadzącemu szkoły ponadpodstawowe – zezwolenia na utworzenie od 1 września oddziału przygotowania wojskowego w CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie. Wcześniej pozytywne opinie wydały Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Od kilku miesięcy Starostwo Powiatowe w Wyszkowie wraz z dyrekcją Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” czyniły starania w Ministerstwie Obrony Narodowej o zgodę na stworzenie oddziału przygotowania wojskowego (OPW) w powiecie wyszkowskim. Minister udzielił takiego zezwolenia na utworzenie oddziału od 1 września w III Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie. OPW w III Liceum Ogólnokształcącym stanie się tym samym jednym ze 130 oddziałów, które funkcjonują w Polsce. Zajęcia praktyczne z uczniami z OPW będzie prowadziła 1 Warszawska Brygada Pancerna im. T. Kościuszki.

Powiat wyszkowski otrzyma z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” dotację w wysokości 42 tys. zł na zakup wyposażenia niezbędnego do prowadzenia zajęć w ramach OPW (tzw. pakiet szkoleniowy) oraz 31 tys. 680  zł na umundurowania (tzw. pakiet indywidualny) dla 30 uczniów OPW. Wkład własny powiatu wyniesie 18 tys. 420 zł.

Wyposażenie szkoleniowe dla klasy OPW w CEZiU „Kopernik” będzie składało się z: 30 kamizelek taktycznych, 30 sztuk gumowej atrapy karabinka i pasa nośnego, 30 hełmów ochronnych, 10 busoli lub kompasów, 30 sztuk okularów ochronnych, 5 replik ASG z magazynkami w systemie AK (broń pneumatyczna z akcesoriami), 3 pistoletów ASG, 8 masek ochronnych dp ASG, 2 masek przeciwgazowych, 10 saperek z pokrowcem/ łopatek piechoty, noszy medycznych, 5 sztuk stezy taktycznej, 10 radiotelefonów PMR, kompletu przyborów do walki wręcz przystosowanego dla 10 osób (gumowe atrapy noża, pistoletu, saperki, ochraniacza na głowę), 2 makiet broni szkoleniowej (karabinku rozbieralnego w systemie AK), 6 sztuk repliki granatu ręcznego, 30 kompletów ubrania ochronnego typu Gore-Tex, 2 lornetek, 30 latarek „czołowych”. Dodatkowo zakupione zostaną także pakiety indywidualne wyposażenia dla każdego uczniów, w których skład wchodzi: bluza i spodnie ubioru mundurowego ucznia wg wymagań techniczno-użytkowych, koszulki t-shirt w kolorze jednolitym dla szkoły, beret, zestaw odznak regulaminowych do umundurowania, bluza ocieplana typu polar (do kurtki ochronnego typu Gore-Tex), plecak taktyczny, rękawice i czapka zimowa. Koszt pakietu w przeliczeniu na osobę to 1.320 zł.

Nabór na najbliższy rok szkolny był prowadzony zgodnie z regulaminem i wytycznymi odnoście przyjęcia do oddziału Liceum Ogólnokształcącego - Bezpieczeństwo Publiczne, jednak z zastrzeżeniem, że oddział ten może finalnie być prowadzony jako OPW. Na ten moment rekrutacja dobiega końca. Do jutra (18 sierpnia) uczniowie zakwalifikowani muszą dostarczyć oryginały dokumentów. Przy rekrutacji brana była pod uwagę liczba punktów + test sprawnościowy, podobnie jak w latach ubiegłych przy rekrutacji na kierunek bezpieczeństwo publiczne. Zasady rekrutacji do OPW na kolejne lata zostaną opracowane przed rekrutacją na następny rok szkolny.

Źródło: Powiat Wyszkowski

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Oddział przygotowania wojskowegopowiat wyszkowskiCEZiU KOpernikWyszkówministerstwo obrony narodowej

Komentarze

Tadeusz
Ech pan Leszek, co Pan tam robi w tem Starostwie? Do szkoły!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
Tężnia, infokiosk, rzeźby i... toaleta. Miasto ma nowy projekt dla parku
Już my dziękujemy miastu i jego urzędnikom za ich pomysły. Przez nich park stracił swoje walory, nie ma nawet gdzie z dziećmi na kasztany iśc jesienią - chyba żeby się w tych bluszczach zaplątać? Kto to wymyślił? Poroniony pomysł. Ani to ładne, ani to pasujące do charakteru naszego parku, anui praktyczne. Niby park a kawałka terenu zielonej trawy nie uświadczysz żeby dzieci czy psiaka wypuścić swobodnie pobiegać albo na kocu posiedzieć. wszędzie tylko te bluszcze i inne zielone wijce
Mama
Choszczowe nie zwalnia tempa!
Wieś nie ma kanalizacji. Nie wiem czy ma gaz? Każą im szamba robić. Nikt nie ma żadnego pomysłu i budują po krzakach takie nikomu nie potrzebne budy, które u innych już dawno utraciły rację bytu i tu też wcześniej czy później zniszczeją nie używane. Siłownia? Inni nie musieli na nią przeznaczać własnych pieniędzy a mają? Czyli znowu wyrzucone pieniądze. Narobię się w polu to wieczorem śmignę na siłownię? Bez sensu. Kto to organizuje? Musiał się z kimś się na rozum zamienić.
Y
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA