REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Urlop z koronawirusem

Powiat

Czteroosobowa rodzina z powiatu wyszkowskiego zachorowała na COVID-19. Pierwsze objawy choroby u rodziców wystąpiły podczas urlopu w górach. Testy wykonane po powrocie do domu, potwierdziły fakt zakażenia koronawirusem.

REKLAMA

Ostatniej doby w powiecie wyszkowskim potwierdzono cztery nowe przypadki zachorowania na COVID-19. Łącznie od początku pandemii odnotowano ich 58.

- Nowe przypadki dotyczą osób spokrewnionych - kobiety i mężczyzny w wieku 40 lat oraz ich dzieci w wieku 8 i 4 lata. Osoby te powróciły z wypoczynku w górach. Obecnie przebywają w izolacji domowej pod nadzorem szpitala Wolskiego. Rodzice mają typowe objawy - informuje Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor wyszkowskiego Sanepidu.

Pierwsze objawy u dorosłych wystąpiły zresztą już podczas urlopu - w drugim pobytu w górach. Po powrocie do domu, rodzina zgłosiła się o pomoc do lekarza, który skierował ją na testy pod kątem koronawirusa. Wyniki wszystkich czterech osób są pozytywne. Trudno ustalić, czy do zakażenia doszło w trakcie czy przed wyjazdem.

- Czas rozwoju infekcji wynosi od 2 do 14 dni i nie jest powiedziane, że musi ona się rozwinąć dopiero w 14. dniu - mówi dyrektor wyszkowskiego Sanepidu.

Trwają prace służb sanitarnych celem ustalenia osób, które miały kontakt z chorymi.

- W naszym powiecie mniej, ale poinformowaliśmy już służby w miejscu pobytu rodziny - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska. 

Czy powinniśmy wyjeżdżać, czy raczej rezygnować z urlopów poza domem? - pytamy w związku z rosnącą w ostatnich tygodniach liczbą przypadków koronawirusa w Polsce. 

- Nie powinniśmy rezygnować, bo wszyscy zwariujemy. Jeździć, ale pilnować się i niech się każdy wzajemnie szanuje i nosi maseczkę - odpowiada Beata Kiliańczyk-Szawłowska. Zaleca zdrowy rozsądek i ostrożność: - Trzeba zachowywać odległość, unikać skupisk. Pamiętajmy, że w różnych momentach jesteśmy osłabieni i bardziej podatni na zakażenie (np. długa jazda samochodem z klimatyzacją osłabia naszą odporność).

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w powiecie wyszkowskim:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 33/ (0)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba):4/ (4)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 1/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 0/ (0)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 58/ (4)

- liczba zgonów związanych z COVID-19/ (ostatnia doba): 1/ (0)

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 53/ (0).

Kto jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kto jest objęty kwarantanną?

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do niego przychodzić. Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepid

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA