REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Skarbnik niezbędnie potrzebny

Powiat

Z końcem lipca gmina Brańszczyk może zostać bez skarbnika. Dotychczasowa skarbnik Małgorzata Zielonka złożyła rezygnację, a na powołanie nowej skarbnik w trybie pilnym na sesji 27 lipca nie zgodzili się radni. Wójt proponował na to stanowisko Grażynę Kosek z Brańszczyka. - Nie chodzi o osobę, ale o sposób traktowania radnych i tryb procedowania - argumentowali radni.

REKLAMA

Małgorzata Zielonka złożyła wypowiedzenie i z końcem lipca odchodzi z pracy w Urzędzie Gminy w Brańszczyku. Od miesiąca wójt poszukiwał kandydata na jej następcę. Udało mu się to w środę, 22 lipca. Na obcjęcie stanowiska zgodziła się Grażyna Kosek, mieszkanka Brańszczyka, wcześniej księgowa w DPS w Brańszczyku, a obecnie w firmie „Tadex”. Dlatego na sesji Rady Gminy 27 lipca wójt zaproponował rozszerzenie porządku obrad o dwa punkty - odwołanie poprzedniej skarbnik i powołanie nowej. 

- Trudno było znaleźć nowego kandydata ale udało się. Grażyna Kosek spełnia wszystkie wymogi. Musimy powołać kogoś na to stanowisko z dniem 1 sierpnia. Skarbnik jest niezbędnie potrzebny - argumentował wójt Wiesław Przybylski. 

Radni jednak nie wyrazili zgody na poszerzenie porządku obrad.

- Czy złą tradycją będzie po raz drugi powoływanie skarbnika w ostatniej chwili? 24 lipca mieliśmy komisję, pytaliśmy, co ze skarbnikiem. Pan wójt powiedział, że konkurs nie został rozstrzygnięty. Tak jak w marcu 2019 roku zostajemy dziś postawieni ad hoc, że pan wójt przynosi króliczka w kapeluszu. Jak Pan traktuje radę? Czy nie powinniśmy przynajmniej tydzień wcześniej wiedzieć, spotkać się z kandydatem, zadać pytania? Czy to już będzie tradycja, że Pan wójt będzie radę traktował z góry? - pytał radny Andrzej Skłucki.

- Używa pan mocnych słów - odpowiadał wójt i wyjaśniał. - Bardzo trudno znaleźć osobę na skarbnika. Skarbnika szukałem ponad miesiąc. Przeprowadziłem rozmowy z bardzo wieloma osobami, młodymi. Najpierw rozmawiałem z pracownikami urzędu, ale nie wyrazili zgody, gdyż nie mają doświadczenia. Ludzie się boją. To jest trudne zadanie, odpowiedzialne. Był konkurs. Nie było chętnych. Rozmawiałem z p. Kosek, decyzja zapadła w piątek (24 lipca - red.). Gdyby była wcześniej, to bym radnych poinformował. Pani Kosek była gotowa przyjść na sesję po godz. 16.00 i przedstawić swoje kwalifikacje, ale w takiej sytuacji, to ja nie wiem, co będzie dalej - przyznał wójt. 

Jego zdaniem gminie będzie trudno dalej funkcjonować.

- Z końcem lipca skarbnika nie będzie, a jest np. przetarg na oczyszczalnię do rozstrzygnięcia i skarbnik jest potrzebny. Pani Zielonka, nie wiem jaki były powody, że odchodzi, pewnie znalazła sobie lepszą pracę. Państwo narzekali wcześniej, że były osoby z zewnątrz, teraz jest osoba znana, mieszkająca w Brańszczyku. To wynika z tej atmosfery, która tutaj jest. Tak to po prostu wyszło. Pani Zielonka była przez część rady odrzucona. Nie wiem, co teraz zrobimy. Jeżeli państwu zależy na sparaliżowaniu budżetu, inwestycji, to może to jest droga… Trzeba jeszcze się cieszyć, że ta osoba zdecydowała się i chce pomóc. Państwo mówili, że zależy państwu na rozwoju gminy, ale takie podejście… Jak nie będzie skarbnika, wszyscy poniesiemy klęskę. Jeśli macie państwo kandydata, proszę przyprowadzić. Jestem gotów współpracować z każdym - zapewniał wójt.

Głos zabrał radny Piotr Deptuła:

- Nie chodzi o to, że ktoś miał uwagi do kompetencji pani Zielonki, było inaczej. To był fachowiec, który radnym potrafił wszystko wytłumaczyć. Chodzi o sam sposób procedowania. Poprzednią skarbnik przyprowadza pan na sesję w ostatniej chwili i teraz sytuacja się powtarza. Za ile ta pani nowa skarbnik przejdzie na emeryturę? Żeby nie było tak, że w przyszłym roku dostanie wysoką odprawę i odejdzie na emeryturę. Ja się nie dziwię, że młode osoby nie chcą tu pracować.

- Nie wiem kiedy odchodzi (na emeryturę - red.), ale młodych osób nie ma, bo trzeba mieć doświadczenie, żeby podjąć taką funkcję. Był konkurs, były ogłoszenia i nikt się nie zgłosił. Trzeba wziąć pod uwagę również atmosferę, jaka panuje, jeżeli chodzi o ciągłe pytania, interpelacje… - Wiesław Przybylski.

- Proszę mnie zrzucać winy wyłącznie na opozycję - zwrócili się radni Sławomir Gałązka i Andrzej Skłucki.

Najbliższa sesja Rady Gminy planowana jest na 5 sierpnia. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

gucio
Zaraz, zaraz. Jeśli ww. pani przyjdzie na stanowisko skarbnika, a za pół roku czy kilka miesięcy nabędzie prawa emerytalne, to ile dostanie odprawy? 50 tys? więcej czy mniej? - oczywiście z kasy gminy.
ktoś
Sami mieszkańcy gminy wybrali sobie takiego wójta. To mają taki sposób zarządzania i atmosferę w urzędzie że nikt nie chce brać odpowiedzialności za te parodię.
waquada
W Wyszkowie nie jest wiele lepiej, tylko ludzie bardziej zastraszeni ewentualnymi konsekwencjami opuszczenia mafii

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Zachęcają do plażowania
Tak niewiele trzeba aby zrobić tak wiele. Pamiętam turniej siatkówki o puchar burmistrza. Odbywał się właśnie na plaży. Bar/kawiarnia nieopodal. Mnóstwo plażowiczów. Za małolata z osiedla na plażę blisko a jak przyszła chęć wyprawa na rowerach nad Liwiec.
Monter
Nie odwracajmy się od rzeki
I tylko dodam "dla nas czas spełniania marzeń o wypoczynku w ..................... już się skończył". Dla nas faktycznie zawsze będzie bardziej atrakcyjna baza Zegrza, Mazur, Serocka. Tylko kopnięcie Łosia może coś zmienić, dla Młodych, Polska Syrenka z silnikiem 1,8 120 KM nie zdominuje Niemieckiego BMW. Polecam Ministerstwo Rozwoju.
Zbigniew Malinowski
Nie odwracajmy się od rzeki
Ile ludzi tyle pomysłów :) :):) Skoncentrujcie się na tym co USA, i wszystko się wyjaśni. Nie wystarczy pomysł, trzeba podążać za potrzebami MŁODZIEŻY !
Zbigniew Malinowski
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA