REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wycofanie mentoli? Poznaj ich zamienniki!

Kącik Prasowy

Zakaz mentoli obowiązuje w Polsce od 20 maja. Co się zmieniło i jaki wybór pozostał palaczom papierosów mentolowych?

REKLAMA

20 maja 2020 roku w Polsce zostały wycofane papierosy mentolowe i z tak zwanym klikiem, czyli kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze. Spośród aromatyzowanych wyrobów tytoniowych zniknęły z rynku także m.in. aromatyzowany tytoń do produkcji własnej papierosów oraz aromatyzujące płyny do papierosów.

Zakaz mentoli, który objął wszystkie powyższe produkty, to rezultat przyjęcia przez Parlament Europejski dyrektywy nazywanej potocznie tytoniową. Zakłada ona zakaz sprzedaży „papierosów o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Pojęciem „aromat charakterystyczny” posłowie Parlamentu Europejskiego określają wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu powstający w wyniku zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków. Może być nimi np. zapach lub smak ziół, słodyczy, przypraw, owoców czy właśnie mentolu.

Przepis wszedł w życie nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej. Jego celem jest ochrona zdrowia obywateli i mieszkańców Wspólnoty. Zdaniem europarlamentarzystów, wycofanie papierosów mentolowych może przełożyć się na zmniejszenie liczby palaczy przede wszystkim dzięki temu, że młode osoby mniej chętnie będą po nie sięgać, a część nałogowych palaczy zdecyduje się zerwać z nałogiem. Mentol, ich zdaniem, maskuje rzeczywisty smak tytoniu, a nawet go poprawia.

Zakaz mentoli. Alternatywą e-papierosy i podgrzewacze tytoniu

Zakaz mentoli stawia w trudnej sytuacji wszystkich palaczy, którzy do tej pory kupowali aromatyzowane wyroby tytoniowe. A tych w samej tylko Polsce było ok. 3-4 milionów, czyli ponad 40 proc. wszystkich palaczy w kraju.

Po 20 maja 2020 roku mają oni kilka możliwości. Jedna z nich to rzucenie nałogu, druga – palenie tradycyjnych, niearomatyzowanych papierosów, a trzecia – skorzystanie z zamienników papierosów takich jak elektroniczne papierosy czy podgrzewacze tytoniu.

Ani e-papierosy, ani podgrzewacze tytoniu nie zostały objęte zakazem, ponieważ – w przeciwieństwie do tradycyjnych papierosów – dym, który się z nich wydziela jest mniej szkodliwy. Co więcej, w przypadku podgrzewaczy tytoniu dym nie wydziela się wcale, ponieważ tytoń jest tylko podgrzewany, a nie spalany.

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Zachęcają do plażowania
Tak niewiele trzeba aby zrobić tak wiele. Pamiętam turniej siatkówki o puchar burmistrza. Odbywał się właśnie na plaży. Bar/kawiarnia nieopodal. Mnóstwo plażowiczów. Za małolata z osiedla na plażę blisko a jak przyszła chęć wyprawa na rowerach nad Liwiec.
Monter
Nie odwracajmy się od rzeki
I tylko dodam "dla nas czas spełniania marzeń o wypoczynku w ..................... już się skończył". Dla nas faktycznie zawsze będzie bardziej atrakcyjna baza Zegrza, Mazur, Serocka. Tylko kopnięcie Łosia może coś zmienić, dla Młodych, Polska Syrenka z silnikiem 1,8 120 KM nie zdominuje Niemieckiego BMW. Polecam Ministerstwo Rozwoju.
Zbigniew Malinowski
Nie odwracajmy się od rzeki
Ile ludzi tyle pomysłów :) :):) Skoncentrujcie się na tym co USA, i wszystko się wyjaśni. Nie wystarczy pomysł, trzeba podążać za potrzebami MŁODZIEŻY !
Zbigniew Malinowski
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA