REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Bez budżetu obywatelskiego i funduszu sołeckiego

Miasto

Gmina Wyszków nie wprowadzi budżetu obywatelskiego. Zmierza również wycofać się z funduszu sołeckiego. Ukłonem w stronę aktywnej części społeczeństwa ma być wdrożenie inicjatywy lokalnej.

REKLAMA

O budżet obywatelski od początku kadencji upomina się radny Bogdan Osik, który ponownie wrócił do tematu na sesji 25 czerwca. 

- Braliśmy udział w szkoleniu na temat budżetu obywatelskiego i zdajecie sobie sprawę, że to bardzo trudny proces - tłumaczyła naczelnik wydziału promocji Edyta Wittich.

Poinformowała, że gmina planuje inne rozwiązania:

- Planujemy budżet obywatelski w przypadku dwóch grup: Młodzieżowa Rada Miejska i Rada Seniorów Gminy Wyszków, które dostaną określone kwoty i będą decydować, doradzać nam, na co mają być przeznaczone. Planujemy też wprowadzić inicjatywę lokalną - to nawet lepsze rozwiązanie, w którym mieszkańcy sami muszą mieć jakiś wkład własny. To nie muszą być środki finansowe, to może być praca, przygotowanie dokumentacji, ale zwiększa to ich partycypację w pracach. Sami mieszkańcy biorą w tym udział. Będzie to takie bardzo pobudzające i integrujące lokalną społeczność.

Różnica między budżetem obywatelskim a inicjatywą lokalną polega na sposobie realizacji zadań. W budżecie obywatelskim pomysłodawcy zgłaszają projekt gminie i zachęcają mieszkańców do poparcia go w drodze głosowania. Realizacją wybranych przez mieszkańców zadań zajmuje się samorząd. W przypadku inicjatywy lokalnej to pomysłodawcy muszą określić wkład własny, a samorząd dostarcza brakujących zasobów: pieniężnych, osobowych czy rzeczowych.

- Inicjatywa lokalna - bardzo słuszne podejście. Ale rozdysponowanie pieniędzy między Radę Młodzieżową i Senioralną to nie jest budżet obywatelski. To rozdysponowanie środków znów między jednostkę wyłonioną w wyborach a nie bezpośrednio przez mieszkańców. To nie będzie budżet obywatelski tylko budżet tych organów. Budżet obywatelski polega na tym, że to ludzie bezpośrednio głosują na to, co chcą mieć. Pewnie jest to trudne do wykonania, ale nie my pierwsi na świecie byśmy to realizowali - odpowiadał radny Adam Szczerba.

- Sam budżet samorządowy jest budżetem partycypacyjnym, bo mieszkańcy o czymś decydują poprzez wybranych przedstawicieli - polemizowała zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. - Formą partycypacji jest fundusz sołecki oraz dotacje dla organizacji. Samorządy w tej chwili wychodzą z budżetów partycypacyjnych, zawieszają, czekają, jak sytuacja finansowa samorządów będzie się kształtowała. My chcemy spróbować inicjatywy obywatelskiej.

Radny Bogdan Osik przypomniał, że burmistrz miał powołać zespół, któy miał wypracować formułę budżetu obywatelskiego i obiecał przygotowanie go na 2020 rok.

- I z tych powodów, o których powiedzieliśmy, zrezygnowaliśmy z przygotowania go na 2020 rok - odpowiedział burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Na marginesie dodam, że byłem też inicjatorem funduszu sołeckiego, z którego w obecnej sytuacji będę rekomendował wycofanie się.

Dlaczego? - pytał radny Paweł Turek. - Fundusz sołecki jest przeznaczany na oświetlenie, remonty dróg, place zabaw. W mieście robione jest to kompleksowo - oświetlenie, droga, chodnik, a w sołectwach już na to przeznaczamy środki z funduszu sołeckiego - widzę taką tendecję.

- Przez lata fundusz w wielu miejscowościach spełnił już swoje zadania - uważa burmistrz. - W pewnym momencie skręcił nam w drogę zupełnie nie taką, na jaką został powołany, czyli np. projekty dróg, których nie jesteśmy w stanie wybudować z uwagi na braki środków. W wielu miejscowościach sołtysi muszą mocno wymyślać, co z tego funduszu zrobią, w innych wręcz przeciwnie. Widzę zakupy sprzętów do koszenia, namiotów, organizacja wydarzeń lokalnych - wydaje mi się, że nie po to ten fundusz był tworzony. Był po to, by dostawić potrzebną lampę, przepust, dożwirować drogę. Czy my nie wydajemy trochę na inwestycje, które nigdy nie byłyby sfinansowane gdyby nie fundusz? Następny będziemy chcieli bardzo ściśle z sołtysami ustalić, na co on jest, może zmienić katalog oczekwianych przez nas inwestycji. Trzeba mieć inną filozofię tego funduszu. Jest w tej chwili tendencja na scentralizowanie finansów i przekierowywanie na te najważniejsze inwestycje. Dzielimy te 500 tys. zł na 27 sołectw. Za te 500 tys. zł to już mamy konkretną inwestycję - można jeden konkretny chodnik zbudować w jednym z sołectw, a nie tak dzielić po 20 kilka tysięcy złotych. Wrócimy do tej rozmowy, do tych argumentów, bo to państwo radni zdecydujecie - powiedział burmistrz Grzegorz Nowosielski.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

mieszkanka wyszkowa
No proszę. Likwidacji ciąg dalszy. Szkoła nr 4, Sylaba, Straż miejska, Nauczyciele Wszystko pod przygrywką pandemii,i oszczędności. Tylko nie kosztem Urzędu Miejskiego.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rząśnik za Dudą
Brawo dla nauczycieli historii w gminie Rząśnik, a zwłaszcza w Komorowie. PRAWDZIWI PATRIOCI w tej gminie.
wyborca
Rząśnik za Dudą
I Ci co gloswali na Trzaskowskiego niech zgłoszą się do gmini i rzekną się 13stych emerytur i 500 +, oraz innych świadczeń ktore dal nam Duda.... Bo w sumie po co im niech lepiej oddadza to na dom dziecka ????
Rzasnik
Rząśnik za Dudą
Hjj
Tic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA