REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Noc Świętojańska w Brańszczyku

Powiat

Pieśni, tańce, skoki przez ognisko i kolorowe wianki puszczone na wodę... Organizatorzy Nocy Świętojańskiej postanowili przybliżyć jej obrzędowość mieszkańcom i gościom gminy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęto obrzędem poświęcenia wody. Dyrektor Centrum Księdza Orione ks. Łukasz Mikołajczyk wraz z wójtem Wiesławem Przybylskim wypłynął na rzekę Bug łodzią. Na ich powitanie pojawili się również kajakarze z pochodniami.

- Zgromadziliśmy się tutaj w dzień wigilii świętego Jana Chrzciciela. W Biblii przez gest zanurzenia szukających Boga w wodach Jordanu pokazuje nam, jak ważnym elementem w życiu każdego człowieka jest rzeka, nad którą żyjemy - mówił wielebny, święcąc rzekę i przybyłych.

- Mamy to szczęście, że nasza gmina położona jest nad malowniczą rzeką Bug. Rzeka powinna łączyć ludzi i myślę, że jakaś nowa tradycja z nią związana zaczyna się właśnie budować. Mamy tutaj przystań, na której powstały ławeczki, w tym roku wyremontowany został pomost. Widzę, że to miejsce się rozwija i sprzyja spotkaniom - podkreślił wójt.

Na scenie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Brańszczyka, Poręby i Turzyna. Głównym punktem wydarzenia była inscenizacja Nocy Świętojańskiej w wykonaniu koła teatralnego z Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Młodzi aktorzy wraz ze swoją prowadzącą przybliżyli zebranym tradycje święta sprzed wielu lat. Pojawiły się piosenki, tańce i skoki przez ognisko, poszukiwania kwiatu paproci i co najważniejsze - puszczanie symbolicznych wianków, które pozwalały wywróżyć, jak szybko jego właścicielka stanie się mężatką. Zwieńczeniem kupalnocki był poczęstunek oraz koncert Młodzieżowej Orkiestry „Darmanista”

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


BrańszczykNoc Świętojańskawianki

Komentarze

mieszkaniec
I to coś, coś kosztowało? Maryla wróć!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rząśnik za Dudą
Brawo dla nauczycieli historii w gminie Rząśnik, a zwłaszcza w Komorowie. PRAWDZIWI PATRIOCI w tej gminie.
wyborca
Rząśnik za Dudą
I Ci co gloswali na Trzaskowskiego niech zgłoszą się do gmini i rzekną się 13stych emerytur i 500 +, oraz innych świadczeń ktore dal nam Duda.... Bo w sumie po co im niech lepiej oddadza to na dom dziecka ????
Rzasnik
Rząśnik za Dudą
Hjj
Tic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA