REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Ognisko koronawirusa w DPS w Niegowie (AKTUALIZACJA)

Powiat

Ośmioro pensjonariuszy i dwoje kolejnych pracowników Domu Pomocy Społecznej w Niegowie jest chorych na COVID-19. Niestety, potwierdziło się, że jeden stwierdzony w ubiegłym tygodniu przypadek koronawirusa w tej placówce nie był odosobniony. W powiecie wyszkowskim mamy już 38 zakażonych. Ostatniej doby pozytywne wyniki otrzymały nie tylko osoby związane z DPS-em w Niegowie, ale także dwoje innych mieszkańców powiatu.

REKLAMA

11 czerwca do wyszkowskiego Sanepidu dotarł pozytywny wynik wirusa SARS-CoV-2 jednej z sióstr zakonnych pracujących w Domu Pomocy Społecznej w Niegowie. U osoby tej występowały typowe objawy związane z zakażeniem koronawirusem, dlatego dzień wcześniej przeszła ona badania i została odizolowana. Gdy uzyskała wynik dodatni, Sanepid wytypował 69 osób (56 z bezpośredniego kontaktu) do badań przesiewowych. 17 czerwca przyszły już wszystkie wyniki testów. U ośmiorga pensjonariuszy i dwóch pracowników potwierdzono obecność koronawirusa. Łącznie z pierwszą zakażoną osobą w DPS w Niegowie mamy ognisko z 11 zachorowaniami. Osoby te przechodzą chorobę bezobjawowo. Pracownicy zostali objęci kwarantanną domową wraz z rodzinami zaś pensjonariusze przebywają na terenie DPS, nie wymagają na tę chwilę hospitalizacji. Część personelu zgodziła się pracować w DPS i pozostaje w placówce w ramach kwarantanny w swoich "rodzinkach". 

- Zakażeni pensjonariusze to osoby w wieku 35+, 70+, 25+, 25+,30+, 55+, 35+, 50+, które miały bezpośredni kontakt z pierwszą zakażoną siostrą. Jeżeli chodzi o dwa przypadki wśród personelu, to osoby w wieku 30+ i 50+, które od początku epidemii mieszkały i pracowały w DPS - informuje Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor Sanepidu w Wyszkowie.

Sanepid typuje do testów kolejne osoby.

- Poszerzamy grono osób typowanych do badań. Chcemy przetestować wszystkich pracowników i pensjonariuszy - mówi dyrektor Sanepidu.

Ostatniej doby to nie jedyne potwierdzone przypadki koronawirusa w powiecie wyszkowskim. Sanepid otrzymał jeszcze dwa pozytywne wyniki - jeden dotyczy mężczyzny 40+, który miał kontakt z osobą chorą w miejscu pracy na terenie innego powiatu, a druga to młoda osoba (20+), która już przebywała w kwarantannie domowej po kontakcie rodzinnym z osobą zakażoną. Łącznie w powiecie odnotowano 38 przypadków koronawirusa i 19 ozdrowieńców.

Stan w powiecie wyszkowskim na godz. 13.00:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 206/ (109)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba): 18/ (2)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 0/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 0/ (0)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 38/ (12)

- liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1/ (0)

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 19/ (0). 

Kto jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kto jest objęty kwarantanną?

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do niego przychodzić. Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

W sumie w Polsce potwierdzono dotąd 30.701 przypadków koronawirusa. Wczoraj było ich 30.195, przedwczoraj - 29.788.

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Niegów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rząśnik za Dudą
Brawo dla nauczycieli historii w gminie Rząśnik, a zwłaszcza w Komorowie. PRAWDZIWI PATRIOCI w tej gminie.
wyborca
Rząśnik za Dudą
I Ci co gloswali na Trzaskowskiego niech zgłoszą się do gmini i rzekną się 13stych emerytur i 500 +, oraz innych świadczeń ktore dal nam Duda.... Bo w sumie po co im niech lepiej oddadza to na dom dziecka ????
Rzasnik
Rząśnik za Dudą
Hjj
Tic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA