REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Innowacyjne metody diagnostyki COVID-19 w ostrołęckim szpitalu

Kącik Prasowy

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce uruchomi pierwszą z dwóch pracowni diagnostycznych, będącą częścią specjalnego modułu zewnętrznego, zlokalizowanego na terenie placówki. Pracowania została wyposażona w wysokiej klasy tomograf komputerowy GE Healthcare, który w najbliższym czasie uzupełni diagnostykę zakażeń wirusem SARS - CoV - 2. W zewnętrznym module medycznym znajdzie się także pracownia RTG, która po uruchomieniu zapewni kompleksową diagnostykę pacjentów w czasie epidemii, jak i w długiej perspektywie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zakup tak nowoczesnego tomografu, jakim jest Revolution EVO w dobie walki z Covid-19 ma kluczowe znaczenie w wykrywaniu, leczeniu i kontroli przebiegu COVID-19 w naszym szpitalu. Obrazowanie TK klatki piersiowej w porównaniu z testem RT-PCR może być bardziej niezawodną, łatwiej wykonywalną metodą, osiągalną praktycznie w czasie rzeczywistym, która pomoże w rozpoznawaniu i ocenie rozległości zmian płucnych w przebiegu COVID-19. W przypadku testów RT-PCR oczekiwanie na wynik trwa nawet 36 godzin. Tak wydłużony czas w wielu przypadkach może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet zgonu. TK klatki piersiowej ma natomiast wysoką czułość w wykrywaniu oraz rozpoznaniu COVID-19 i badanie to należy uznać za podstawowe narzędzie przesiewowe, służące do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 w obszarach objętych epidemią wspomaganych testami RT-PCR. Dlatego, dzięki przychylności Zarządu Województwa Mazowieckiego wraz z Wydziałem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego podjęliśmy kluczową decyzję dla całego naszego regionu o utworzeniu kontenerowej pracowni TK przy oddziale zakaźnym naszego szpitala, która została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki obrazowej GE Healthcaremówi Paweł Natkowski, Dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

- Tomograf komputerowy został umieszczony w niezależnym module przyszpitalnym. To idealne rozwiązanie dla placówek medycznych, pozwalające w krótkim czasie zwiększyć liczbę badań, i zarządzać ruchem pacjentów po obiekcie w sprawny i bezpieczny sposób. Revolution EVO zapewnia bezkompromisową jakość obrazu, równocześnie umożliwiając ograniczenie dawki promieniowania oraz środków kontrastowych. W aparacie zastosowano także najnowsze technologie, które poprzez usprawnienie procedur i dostęp do dużej ilości informacji w krótkim czasie, pomagają użytkownikowi poprawić wydajność pracy. Innowacyjny system wspiera zatem zarówno pacjentów, jak i osoby wykonujące badanie. System może być w przyszłości rozbudowany poprzez zakup dodatkowych specjalistycznych opcji klinicznych lub poprzez ich wypożyczenie w nowatorskim programie Smart Subscriptions. Dzięki temu, aparat będzie mógł korzystać ze sztucznej inteligencji, czy najnowszego systemu rekonstrukcyjnego True Fidelity, stworzonego w oparciu o sieci neuronowe – mówi Grzegorz Gryszkiewicz, Menadżer Produktowy Tomografii Komputerowej, w Europie Północno-Wschodniej.

Nowy tomograf, wyposażony w technologię ASiR-V, pozwoli nam uzyskiwać wysokiej jakości obrazy przy jednoczesnym zastosowaniu bardzo niskiej dawki promieniowania. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić najwyższy poziom diagnostyki obrazowej, co przełoży się bezpośrednio na zastosowanie celowanej i skojarzonej opieki nad pacjentami, u których wymagane jest wykonanie wielu skanów lub częste powtarzanie badań. Dotyczy to również naszych najmłodszych pacjentów, szczególnie narażonych na wpływ akwizycji promieniowania. W przypadku badania dzieci, najważniejsze pozostają czas trwania badania oraz niska dawka promieniowania. Szybka akwizycja umożliwia ograniczenie artefaktów – wad obrazu powstałych w wyniku oddychania, a technologia Smart Dose pomaga odpowiednio zoptymalizować dawkę, by móc bez obaw przeprowadzać badania narządów u dzieci – wskazuje Paweł Natkowski.

Niezależne pracownie diagnostyczne, wybudowane przy Szpitalu w Ostrołęce, zwiększą potencjał diagnostyczny szpitala z zachowaniem wzmożonych procedur bezpieczeństwa, związanych z zagrożeniem epidemicznym. Dzięki temu rozwiązaniu, placówka w krótkim czasie zyskała dodatkową, w pełni funkcjonalną pracownię tomograficzną, której standardy sprzętowe oraz sanitarne nie odbiegają od tych stosowanych w pracowniach zlokalizowanych wewnątrz szpitala. W tym samym module w perspektywie kilku tygodni szpital uruchomi także pracownię wyposażoną w cyfrowy aparat RTG kostno-płucny do zastosowań ogólnodiagnostycznych, umożliwiający swobodne pozycjonowanie pacjentów. To pozwoli skrócić czas badania i poprawić komfort pracy techników. Generalnym wykonawcą projektu była firma Alteris S.A.

- Zastosowanie technologii modułowej zabudowy medycznej (MUM), dostarczanej do szpitala w elementach, pozwala na zmontowanie modułu o powierzchni 100 m2 w bardzo krótkim czasie. Tego typu zabudowa MUM jest każdorazowo przygotowywana według potrzeb klienta, a osłony radiologiczne oraz wszelkie instalacje są projektowane zgodnie z wymaganiami producenta instalowanego systemu diagnostyki obrazowej. W odróżnieniu od rozwiązań kontenerowych, technologia MUM pozwala zbudować pełnowymiarową pracownię. Tymczasowa zabudowa jest gotowa do całorocznej eksploatacji komentuje Jarosław Furdal, Prezes Alteris S.A.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


tomograf komputerowy GE HealthcareInnowacyjne metody diagnostyki COVID-19ostrołęcki szpital specjalistycznykoronawirusOstrołęka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Baza odpadów przy Zakolejowej. Urząd czeka na uwagi
Każdy niech wącha własne śmieci jeżeli są to śmieci tylko z miasta to powinniśmy wąchać je sami. A nie podsuwać innym pod nos
Tomasz
Uciekł przed pociągiem, wyłamując szlaban
Szlabany w tym miejscu maja zabezpieczenia nie trzeba ich łamać, poza tym często zamykają się bez przyczyny lub nie zamykają w ogóle. Wolałem jak ich nie było wtedy uważałem zawsze A teraz usypiają czujność A nie zawsze działają poprawnie
Tomasz
Pożar zabrał im wszystko
Dom 160 m, nowy budynek, nowe ogrodzenie, brama z napędem - koszt ubezpieczenia łącznie z wyposażeniem itp, full pakiet -512 zł rok, czyli ok 43 zł miesięcznie!!! To 3 paczki fajek. Kiedy ludzie się nauczą, żeby się ubezpieczać. A później lament i żebranie o pomoc. Współczuję problemu, ale też współczuję głupoty.
Bolo
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dominiki, Mateusza, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA