REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak przygotować kosztorys inwestorski?

Kącik Prasowy

Decyzja o budowie domu bez względu na to, czy akurat traktujemy go jako element sprzedaży bezpośredniej, czy akurat pośredniej (np.wynajem) lub zamierzamy po prostu w nim zamieszkać, jest swego rodzaju inwestycją w nieruchomość. Aby zapewnić prawidłowy przebieg takiej operacji, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w określone środki.

REKLAMA

Przed realizacją projektu, warto zastanowić się na spokojnie, skąd zgromadzimy środki na jego wykonanie. Czy będą to oszczędności rodzinne, a może podejmiemy decyzję o skorzystaniu z kredytu w banku? Kluczowa w tym przypadku może okazać się kwota, jaką będziemy potrzebować. Dlatego jednym z najważniejszych etapów budowy jest przygotowanie odpowiedniego kosztorysu.

Który z kosztorysów jest najbardziej odpowiedni?

Branża budowlana charakteryzuje się tym, że kosztorysy mogą być przygotowane w różnych wersjach i każda z tych wersji, choć różna będzie poprawna. Główną zasadą jest to, że każdy obiekt, a także każda odrębna instalacja wymaga własnego, indywidualnego kosztorysu. Jest to spowodowane tym, że każdy etap prac może być wykonywany przez różne ekipy. Zanim ekipa przystąpi do realizacji projektu, powinna sporządzić kosztorys wykonywanych prac tzw. wycena realizacji prac budowlanych.

W momencie, gdy w czasie wykonywania prac jakiś z jej elementów ulegnie zmianie, wskutek czego będzie to miało wpływ na koszt pracy, wykonawca ma obowiązek przedstawić kosztorys zamienny, który jak sama nazwa wskazuje, zamienia poszczególne wartości wyceny. Warto jednak wspomnieć o tym, że mogą się w nim znaleźć tylko te elementy, które były wymienione we wcześniejszym (pierwotnym) kosztorysie. Jeśli natomiast kosztorys nie został przygotowany przed rozpoczęciem prac, wówczas przy rozliczeniu obowiązuje kosztorys podwykonawczy, sporządzany po zakończeniu prac, który nie podlega negocjacją - a cena w nim zawarta jest ostateczna i wiążąca. Ostatnią odmianą kosztorysu, jest kosztorys inwestorski, przygotowywany przez samego inwestora, lub przez profesjonalną firmę. Więcej o tym, jaki kosztorys wybrać na https://budogram.pl/porada/398-kosztorys-inwestorski-i-kosztorys-slepy-czym-sie-roznia-i-jak-je-wykorzystywac

Co to jest kosztorys inwestorski?

Wykonanie kosztorysu inwestorskiego polega na zliczeniu wszystkich kosztów jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Sprawia to, że inwestor jeszcze przed początkiem projektu jest zapoznany z tym, jak będą kształtować się poszczególne koszty budowy, jest to niezwykle istotne w momencie podjęcia decyzji o sfinansowaniu inwestycji kredytem bankowym. Standardowymi elementami kosztorysu, są:

  • wykaz sprzętu
  • wykaz materiałów budowlanych
  • prace, jakie należy wykonać oraz ich kolejność
  • liczba roboczogodzin potrzebnych na wykonanie poszczególnych prac

Kluczowe w przygotowaniu kosztorysu inwestorskiego są takie aspekty, jak ceny materiałów, projekt wykonawczy oraz specyfikacja techniczna i średnie ceny jednostkowe za wykonanie poszczególnych robót. Na podstawie takiego dokumentu inwestor może z łatwością dowiedzieć się jakich kosztów ma się spodziewać na poszczególnych etapach pracy, a co najważniejsze na podstawie tak przygotowanego kosztorysu można wybrać najbardziej rzetelną ekipę wykonawców.

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rząśnik za Dudą
Brawo dla nauczycieli historii w gminie Rząśnik, a zwłaszcza w Komorowie. PRAWDZIWI PATRIOCI w tej gminie.
wyborca
Rząśnik za Dudą
I Ci co gloswali na Trzaskowskiego niech zgłoszą się do gmini i rzekną się 13stych emerytur i 500 +, oraz innych świadczeń ktore dal nam Duda.... Bo w sumie po co im niech lepiej oddadza to na dom dziecka ????
Rzasnik
Rząśnik za Dudą
Hjj
Tic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA