REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gmina łączy klasy. Rodzice z SP nr 2 protestują

Miasto

Z przyczyn ekonomicznych od nowego roku szkolnego gmina Wyszków zmniejsza liczbę klas w roczniku poprzez połączenie mało liczebnych oddziałów. Działania te obejmą prawie wszystkie miejskie szkoły. Przeciwko proponowanemu połączeniu zaprotestowali rodzice uczniów klas IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie.

REKLAMA

Po 31 uczniów w klasach

Szukanie oszczędności powoduje kolejne cięcia wydatków w gminnej oświacie. Od nowego roku szkolnego gmina zamierza dokonać redukcji pięciu oddziałów klasowych, poprzez łączenie mało licznych klas.

- W Szkole Podstawowej nr 1 połączeniu podlegać będą obecne klasy V a od nowego roku VI. Z siedmiu oddziałów powstanie sześć. W Szkole Podstawowej nr 2 z dwóch obecnych klas IV powstanie jedna, a z sześciu oddziałów obecnych klas V - pięć oddziałów klas VI w nowym roku szkolnym. W Szkole Podstawowej nr 4 łączeniu podlegać będą obecne klasy III - jest ich teraz trzy a od nowego roku szkolnego będzie dwie klasy IV. W Szkole Podstawowej nr 5 z obecnych klas III (jest ich cztery) powstaną trzy klasy IV - informuje Aneta Kowalewska.

Zastępca burmistrza dodaje, że we wszystkich przypadkach po połączeniu liczba uczniów w oddziale nie przekroczy 31.

- W gminnych szkołach funkcjonują już oddziały o podobnej liczebności - podkreśla.

Ponadto w SP nr 4 i SP nr 5 powstanie mniej niż początkowo zakładano oddziałów klas I. "Piątka" dokonala naboru przyszłych uczniów w liczbie wystarczającej do utworzenia pięciu oddziałów. "Czwórka" miała chętnych na trzy oddziały. Niestety, dzieci spoza obwodu tych szkół będa musiały uczęszczać do szkół w swoim rejonie. W SP nr 4 powstaną tylko dwie klasy I a w SP nr 5 - cztery. 

Dyrektorzy szkół i samorząd mają dołożyć wszelkich starań, aby proces łączenia klas przebiegł jak najsprawniej i z najmniejszą uciążliwością dla uczniów i rodziców - zapewnia Aneta Kowalewska.

- Są to decyzje bardzo trudne, ale konieczne ze względu na rosnące koszty funkcjonowania edukacji i potrzebę racjonalizacji wydatków. Wiele samorządów w Polsce sięga po podobne rozwiązania. W ramach racjonalizacji wydatków w gminie Wyszków podjętych i zrealizowanych zostało kilka bardzo trudnych decyzji, m.in. likwidacja filii szkoły w Skuszewie, wprowadzenie bonu przedszkolnego, ograniczenie liczby godzin sportowych i dyrektorskich, rezygnacja z zakupu miejsc przedszkolnych w placówkach niepublicznych dla trzylatków - wylicza zastępczyni burmistrza. - Dodatkowo analizujemy z dyrektorami szkół wyniki nauczania kończącego się roku szkolnego, specyficznego ze względu na proces nauczania, zakładając przeznaczenie w części oszczędzonych środków na niezbędne zajęcia wyrównawcze i wspierające, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Łączenie klas ominęło Szkołę Podstawową nr 3 w Rybienku Leśnym. To z powodu przeniesienia do "Trójki" dzieci z obecnych klas I i II ze zlikwidowanej filii szkoły w Skuszewie. 

- Występując do kuratoriu oświaty o zgodę na likwidację filii, wskazywaliśmy w oświadczeniu stan liczebny oddziałów i uczniów w SP nr 3. Nie zakładliśmy wówczas łączenia klas. Gdybyśmy obecnie zmienili decyzję, moglibyśmy się narazić na zarzuty z kuratorium, że wprowadziliśmy je w błąd w naszym oświadczeniu - wyjaśnia Aneta Kowalewska.

Poza tym po połączeniu oddziałów nie byłoby pracy dla nauczycieli przeniesionych ze Skuszewa, a do tego też gmina zobowiązała się, likwidując filię - dodaje dyrektor Paweł Deluga. 

"Nie kosztem naszych dzieci"

O planowanym łączeniu oddziałów dyrektorzy szkół poinformowali już rodziców. Nie wszędzie spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem. Na taką decyzję nie zgadzają się np. rodzice czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Prowadzili rozmowy z organem prowadzącym i wystosowali do burmistrza petycję, w której proszą o rezygnację z takiefo rozwiązania do końca roku szkolnego 2023/ 24. Już raz udało im się obronić przed taką decyzję - liczą, że ponownie się powiedzie. W swoich argumentach przeciwko łączeniu wskazują, że klasa IV jest dla uczniów największym wyzwaniem. Obecna sytuacja związana z epidemią i tak utrudniał dzieciom adaptacę w nowych zasadach nauczania. Rodzice są przekonani, że dzieci będą musiały nadrobić materiał przerabiany w domach podczas zdalnego nauczania. 

- Przy klasie 31-osobowej nauczyciel nie jest w stanie poznać słabych punktów u swoich wychowanków - podkreślają rodzice. 

Ponadto warunki lokalowe w SP nr 2 nie pozwalają na naukę w klasach powyżej 30 uczniów. Sale są za małe a szkoła nie dysponuje szatnią, więc uczniowie trzymają odzież i buty na zmianę w klasach. Rodzice przypominają, że znacza część rodziców "skuszona" mało licznymi klasami zdecydowała się wysłać dzieci do szkoły wcześniej, w wieku 6 lat. Po połączeniu klas w jednym oddziale znajdą się dzieci, u których różnica wieku wyniesie prawie dwa lata (np. dziecko urodzine na początku 2009 roku i pod koniec 2010 roku). 

- Łączenie klas odbije się negatywnie na realizacji planu nauczania. Kolejnym argumentem jest obecna sytuacja epidemiologiczna. Brak jakichkolwiekl norm zachowania odległości między uczniami będzie sprzyjał zakażeniom - są przekonani rodzice.

W petycji do burmistrza napisali:

- Oszczędności nie moga być realizowane kosztem naszych dzieci, uczniów. Wnioskujemy o połączeniu klasy IV A z IV B i rezygnację z takiego rozwiązania do końca roku szkolnego 2023/ 24. Dzieci są przyszłością tego kraju. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Rodzic
Może się mylę ale wg wytycznych w klasach od września mają być grupy 12 osobowe Wiec jak nasz Burmistrz zamierza poprowadzić lekcje z klasą 31 osobową? Nauczyciel się sklonuje do 3 osób? Oczywiście powinien dostać wtedy potrójną pensję .
Tedy
A może Pan Burmistrz i jego świta sobie poobcinaja pensje,żeby pomoc gminie? Jak taki gospodarz to od siebie powinien zacząć
Rodzic
Rodzice uczniów klas 3 SP nr 5 również nie zgadzają się na łączenie klas 4, pismo zlozone do dyrekcji i do burmistrza. Nie wyobrażamy sobie nauki w tak licznych klasach...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wybory prezydenckie: wyniki z gmin powiatu wyszkowskiego
A ja i tak zagłosuje na Andrzeja, wieś nie wieś. Wszyscy jesteście ze wsi im głupszy tam wyżej łeb zadziera. Wszystkim baranom sie wydaje że jak ktoś im powiedział ze PełO to partia ludzi wykształconych i inteligentnych to każdy baran chce być "mądry: nawet wbrew sobie i swoim przekonaniom. Czy naprawdę ta pseudo miejska inteligencja nie widzi co się w kraju dzieje. Ja się pytam, skoro teraz jest rozdawnictwo to jak nazwać wcześniejsze poczynania. "pieniędzy nie ma nie było i nie będzie" i gdzie one były ? Inteligencja - :) - doczytaj o ułaskawieniu a nie piszesz głupoty wyrwane z kontekstu.
wwy
Koronawirus. Ponad dwieście osób w kwarantannie
prawda boli? czyżby właściciel "salonu"?
jeszcze zdrowy
Zarzuty za groźby
Jestem z Warszawy, zamieszkałem na wsi. I na pewno nie zagłosuję na człowieka Merkelowej. Zastanówcie się, komu warszawski ratusz sprzedał spółki miejskie.
Owszem
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA