REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Skarga do CBA bez rozpatrzenia

Miasto

Anonimowo skarżyć nie można - zgodnie z tą normą prawną Rada Miejska pozostawiła bez rozpoznania skargę, która wpłynęła do Centralnego Biura Antykorupcyjnego na działania burmistrza Wyszkowa związane z planami przekształcenia działki przy ul. Kołłątaja z jednorodzinnej na wielorodzinną.

REKLAMA

Do CBA wpłynął donos na działalność burmistrza Wyszkowa. Autor wskazuje, że właściciel działki przy ul. Kołłątaja nabył ją (od spadkobierców rodziny Skarżyńskich - red.), wiedząc, że przeznaczona ona jest pod budownictwo jednorodzinne szeregowe, po czym wystąpił do gminy o zmianę planu zagospodarowania a tym samym przeznaczenie działki pod budownictwo wielorodzinne. Jak wskazuje autor pisma, inwestor chce na tym terenie postawić czteropiętowy blok bez naziemnych miejsc parkingowych. Nie bez znaczenia, zdaniem autora anonimu, jest fakt, że właściciel działki to dobry znajomy burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. "Zapewne w najbliższym czasie zmiana planu zostanie uchwalona" - podkreśla autor pisma i dodaje, że podobne sytuacje miały już miejsce w Wyszkowie. Przypomnijmy, że procedura zmiany planu dla tej działki jest w toku - zahamowała ją pandemia, która uniemożliwia gminie Wyszków przeprowadzenie dyskusji publicznej. 

W marcu CBA przekazało sprawę do rozpatrzenia Radzie Miejskiej w Wyszkowie, jako właściwej do rozpatrywania skarg na burmistrza. Rada wszczęła postępowanie wyjaśniające. Problem w tym, że radni nie znają danych skarżącego. A zgodnie z prawem skargi, które nie zawierają danych autora (imię i nazwisko, adres), należy pozostawić bez rozpoznania. W razie braków formalnych można wezwać autora skargi do uzupełnienia ich. Radni miejscy z komisji skarg i wniosków zobowiązali przewodnicząca Rady Miejskiej, aby zwróciła się do CBA o udostępnienie danych autora skargi. Tak też się stało. Radni danych autora donosu jednak nie otrzymali. Na sesji 21 maja przystąpili zatem do podjęcia uchwały w sprawie pozostawienia skargi bez rozpatrzenia. W uzasadnieniu uchwały czytamy:

- 31 marca 2020 r. przewodnicząca Rady Miejskiej w Wyszkowie wystąpiła do dyrektora Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o przekazanie kontaktu do Skarżącego, tj. adresu poczty elektronicznej, który został zanonimizowany przez CBA. Uzyskane dane umożliwiłyby wystąpienie do nadawcy skargi o uzupełnienie braków formalnych i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Wnoszący skargę nie dokonał uzupełniania w wyznaczonym terminie, wobec czego w myśl ww. przepisów skargę pozostawia się bez rozpoznania.

- Ta sprawa wymagała dopełnienia wymogów skargi - zauważył radny Czesław Lach, przewodniczący komisji skarg i wniosków. 

- Nie rozumiem całkowicie procedury, w której ktokolwiek składa skargę, CBA to odsyła do rady, anonimowow, wiedząc, że rada tego nie może rozpatrzyć. Ale wiem, że nie ma innej możliwości skoro skarga jest anonimowa. Nie można jej rozpatrzyć - skomentował radny Adam Szczerba.

- Sprawa jest dość prosta. Skarga wpływa do CBA i CBA nie może jej pozostawić bez rozpatrzenia tylko musi ją przesłać do organu właściwego, który ewentualnie może ją pozostawić bez rozpoznania - wyjaśniał radca prawny gminy.

- Wiemy jak to się odbywa. Dziwne jest to, że CBA przesyła do odpowiedniego organu, który nie może tego rozpatrzyć, a czy skarga jest anonimowa czy nie - tego nie wiemy. Nie wiem, kto na takie coś w ogóle wpadł - odparł Adam Szczerba.  

- Rozumiem, że pan z wielką nadzieją czekał na rozpatrywanie tej skargi - stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski. - My na szereg pytań prokuratury, CBA odpowiadamy, bo te organy są od tego, żeby kontrolować, pytać, wszczynać odpowiednie postępowania, gdy widzą taką konieczność. Skoro CBA nie wszczęło żadnej kontroli, to znaczy, że nie dopatrzyło się niczego, co by wymagało kontroli. Tu nie ma nic do rozumienia.

- Skarga jak skarga. W momencie, gdy ktoś składa skargę na działalność burmistrza, a skarga jest odsyłana do procedowania Radzie Miejskiej, która ma większość koalicyjną, wywodzi się z koalicji burmistrza, samo w sobie jest bez sensu - odparł radny Szczerba. 

Sekretarz gminy Anna Gołębiewska podkresliła, że komisja skarg, wniosków i petycji wszczęła postępowanie wyjaśniające. 

- Wyjaśnienia składałam ja i pani naczelnik iwona Kozon, natomiast procedura i formalne względy zatrzymują dalsze postawienie tematu na obrady - dodała.

Swoje zdanie w obronie radnych koalicyjnych wyraził także burmistrz:

- Chciałem zaprostestować przeciwko takiej narracji, że jak są radni koalicyjni, to nie ma zdolności do samooczyszczania się z sytuacji trudnych, problemowych czy wymagający wyjaśnienia. Ja w swojej karierze wielokrotnie składałem zawiadomienia i na moich pracowników, i na dyrektorów, i na radnego. NIe wierzę, że radni koalicji zachowaliby się niestosownie. Wierzę, że to są ludzie prawi, uczciwi i potrafiący zagłosować z własnym sumieniem. Takie insynuacje są nie na miejscu - powiedział.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


CBAUrząd Miejski w Wyszkowieburmistrz WyszkowaWyszkówskargadonosrada miejska w Wyszkowie

Komentarze

Krysia
W szczególności Miss Urzędu i.Kozon jest najodpowiedniejsza do wyjasniania takich spraw???? no ludzie serio
już nie wyszkowianka
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Rząśnik za Dudą
Brawo dla nauczycieli historii w gminie Rząśnik, a zwłaszcza w Komorowie. PRAWDZIWI PATRIOCI w tej gminie.
wyborca
Rząśnik za Dudą
I Ci co gloswali na Trzaskowskiego niech zgłoszą się do gmini i rzekną się 13stych emerytur i 500 +, oraz innych świadczeń ktore dal nam Duda.... Bo w sumie po co im niech lepiej oddadza to na dom dziecka ????
Rzasnik
Rząśnik za Dudą
Hjj
Tic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA