REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Obniżyć diety nie tak łatwo

Miasto

Wszyscy radni miejscy wydają się być zgodni co do intencji obniżenia swoich diet, jednak ze względów formalnych nie podjęli stosownej uchwały na sesji 21 maja. Do tematu zamierzają wrócić w czerwcu, kiedy ustalą także o ile i na jak długo zmniejszą swoje wynagrodzenie.

REKLAMA

Na początku sesji 21 maja wniosek w tej sprawie - w imieniu klubu radnych PSL - przedstawił radny Dariusz Glinka.

- Wnioskujemy o dodanie do porządku obrad projektu o zmniejszeniu diet radnych gminy Wyszków o 20% w okresie trzech miesięcy. Jest kryzysowa sytuacja dotykająca przedsiębiorców i pracowników. Byłby to symboliczny gest wobec naszych mieszkańców - argumentował.

Radny Waldemar Paradowski zasugerował, aby w uchwale dodać, na jaki cel radni chcą przeznaczyć pieniądze. Radny Jan Abramczyk zaproponował na przykład, aby wesprzeć nimi instruktorki Rewii Dziecięcej "Sylaba", którym obniżono wymiar zatrudnienia i wynagrodzenia.

Stosowny punkt najpierw wprowadzono do porządku obrad, ale gdy przyszło do jego procedowania, wnioskodawca - po konsultacjach z radcą prawnym gminy - wycofał swój projekt. Uznał, że należy go dopracować, aby uchwała była skuteczna. Radni poparli taką decyzję tym bardziej, że sami też chcieli wnioskować o obniżenie diet - ale w innym wymiarze.

- My też jako klub "Masz Wybór" chcieliśmy złożyć taki wniosek, ale o obniżenie diet o 30% i nie na trzy miesiące, ale do końca roku, bo nie wiadomo, ile jeszcze taka sytuacja potrwa - stwierdziła radna Monika Bieżuńska. 

- Jak widać każdy indywidualnie miał podobny pomysł - włączył się burmistrz. - Dzowniła do mnie wczoraj radna Kukwa, czy może w sprawach różnych złożyć taki wniosek. Nie licytujmy się zatem teraz o ile obniżyć i na jak długo, tylko przygotujmy projekt uchwały na następną sesję. Pomożemy jako urząd przygotować uchwałę od strony formalnej - powiedział Grzegorz Nowosielski. 

Radni poparli takie rozwiązanie.

Od 2016 roku w gminie Wyszków dieta przewodniczącego Rady Miejskiej wynosi 1.937 zł miesięcznie, dieta wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej i przewodniczących komisji - 1.700 zł, zaś dieta pozostałych radnych - 1.175 zł. 

Obniżenie diet radnych byłoby kolejnym przykładem ograniczania kosztów w samorządzie w czasie pandemii. Urząd Miejski i podległe mu jednostki wdrażają plan oszczędnościowy, który dotknął już wielu pracowników, m.in. WOK "Hutnik". W nowym roku szkolnym zatrudnienie w szkołach zmniejszy się o około 30 etatów nauczycielskich oraz pracowników administracji i obsługi placówek oświatowych. Gmina odwołała do końca roku wszystkie imprezy masowe. Magistrat czeka zmiana struktury organizacyjnej i likwidacja wakujących etatów. Zapytaliśmy zastępcę burmistrza, czy obniżone zostaną wynagrodzenia kadry zarządzającej - tak w Urzędzie Miejskim jak i w podległych jednostkach.

- Nie wszystkie obszary oszczędności zostały jeszcze zamknięte. Kierownicy jednostek, naczelnicy wydziałów otrzymali polecenie opracowania planów oszczędnościowych. Pracujemy nad kolejnymi etapami wprowadzania oszczędności, w kolejnych dziedzinach i jednostkach organizacyjnych. Jeśli chodzi o kadrę zarządzającą, nie idziemy w kierunku obniżenia wynagrodzeń a raczej dokładania obowiązków - mówi Aneta Kowalewska.   

Fot. Urząd Miejski w Wyszkowie

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Jaroslaw
No tak, kadra zarządzająca nie idzie w obniżenie wynagrodzenia sobie... A w co idzie? Powinni solidarnie obniżyć sobie wynagrodzenie jak innym pracownikom na niższych stanowiskach bo to nieuczciwe. Pani burmistrz nie poczuwa się do tego tylko nadmiarem obowiązków się wymiguje. Śmiechu warte!!!!
Do Jarosław
Jarosław, paliwo do BMW Pani Vice Burmistrz więcej kosztuje miesięcznie niż ty zarabiasz. I z czego biedaczyna ma oddać, jak ni ma nic w skarpecie.
WWY
"Jeśli chodzi o kadrę zarządzającą, nie idziemy w kierunku obniżenia wynagrodzeń a raczej dokładania obowiązków." Ależ oni są łaskawi, zwolnią kilka osób, które pewnie i tak zarabiają najniższą krajową, a sobie dołożą jakichś obowiązków (konkretnie jakich?) zamiast obniżyć wynagrodzenie o niewielką dla nich kwotę 1-2 tys. zł, co pozwoliłoby oszczędzić miejsca pracy. Co do pomysłu radnego Abramczyka, to rodzi się pytanie, czy przeznaczenie tych pieniędzy na instruktorki Sylaby jest fair w stosunku do innych pracowników (nie tylko WOK), którym również obniżono wymiar zatrudnienia i wynagrodzenia? Wokół Sylaby zrobiła się afera, rodzice protestowali przed budynkiem WOK w trakcie i po sesji, a co z tymi w obronie których nikt nie protestował? Bez obrazy, ale czy osoby pracujące z Sylabą są w jakiś sposób lepsze/ważniejsze niż pozostali pracownicy gminnych jednostek, czy samego Urzędu (mam na myśli szeregowych pracowników)?
Wyszkowianinka
nie są ważniejsze! ale niestety nikt nie moze brać odpowiedzialności za politykę anty-pracowniczą gminy w tym momencie, bo problem w Wyszkowie jest po prostu systemowy. Co to za pomysł zwalniać w pierwszej kolejności ludzi, którzy generują przychód? Problem uwidocznił się przy "Sylabie", bo tu decyzja skoncentruje się na dzieciach, które nie będą miały być może gdzie od września wrócić, a na promocję grodu Nowosielskiego ciężko pracują.
do WWY
a czy Pan słyszał, aby pracownicy innych jednostek byli tak potraktowani? Absolutnie, nie życzę nikomu utraty pracy i daleki jestem od rozwiązań typu redukcja etatu. To co zrobili z instruktorkami Sylaby jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe, wprost karygodne. Wg mnie, powinni wszystkim zredukować wynagrodzenie o 20-30% i w ten sposób ludzie mieliby szanse przetrwać te ciężkie chwile. A tak, Hutnik zostanie bez żadnych przychodów (Dyrektor nie widzi żadnych perspektyw), a koszt w postaci jego wynagrodzenia, które wcale nie jest niskie, bo rocznie otrzymuje 100 555zł, koszt dwóch księgowych i wiele, wiele innych kosztów pozostaje. Proszę zwrócić uwagę na taktykę Pani burmistrz i jej mgliste tłumaczenia - w tak trudnym czasie przykład powinien iść z góry. Pani, która zarabia 147 tys zł, burmistrz 149 tys. , mogliby zachować się honorowo i podzielić się tym swoim bogactwem. Proszę pomyśleć, ze za te ich 20-30% można by utrzymać 2 szeregowe etaty przez cały rok.
Honorowo? Słowo trudne.
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
S
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA