REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów

Powiat

MPK Pure Home – firma odpowiedzialna za odbiór odpadów w Wyszkowie i gminach powiatu wyszkowskiego – przypomina o obowiązującym harmonogramie odpadów. Odpady zmieszane odbierane są od mieszkańców dwa razy w miesiącu. Papier, szkło, plastik i metal odbierane są raz na miesiąc, a odpady bio do listopada włącznie odbierane będą sprzed każdej posesji dwa razy w miesiącu. W razie wątpliwości, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00 informacje udzielane są pod nr tel. 29-469-18-00 wew. 119, 120 i 121 oraz są dostępne pod adresem www. mpk.net.pl

REKLAMA

Pandemia wprowadziła szereg obostrzeń w zakresie funkcjonowania obywateli i znacząco wpłynęła na  zasady prowadzenia usług komunalnych. Pomimo nowych formalnych regulacji i problemów związanych z zapewnieniem ochrony pracownikom podczas ich pracy, firma MPK Pure Home nie zmieniła harmonogramów odbioru odpadów. Każdego dnia kilkanaście specjalistycznych samochodów obiera je od mieszkańców Wyszkowa, gmin powiatu wyszkowskiego i ostrołęckiego i w Mińsku Mazowieckim. W samym tylko Wyszkowie i gminach powiatu wyszkowskiego jest to aż 360 kursów w miesiącu (72 kursy każdego tygodnia).

- Codziennie ponad stu naszych pracowników odbiera odpady od mieszkańców. Za każdym razem muszą być oni odpowiednio zabezpieczeni, aby nie zostali zarażeni w kontakcie z innymi osobami i różnymi rodzajami odpadów. Dla nas, ale i całej branży zajmującej się odbiorem odpadów, pandemia była swoistą rewolucją organizacyjną i logistyczną. Jako firma, funkcjonujemy w obrębie trzech dużych oddziałów. Generowane są w nich nieprzerwanie różnego rodzaju odpady i każdy przestój lub zakłócenie w planie odbioru rodzić może poważne komplikacje dla lokalnych społeczności. Chcieliśmy tego uniknąć. Wdrożony przez nas w całej strukturze nowy system działania firmy sprawdził się, dzięki czemu wszystkie odpady były i są odbierane zgodnie z planem - mówi Iwona Chodupska, dyrektor operacyjny w MPK Pure Home sp. z o.o.

Dla władz gmin kluczową sprawą jest zachowanie częstotliwości odbioru odpadów, szczególnie w okresie pandemii. Jest to trudne zadanie dla służb komunalnych, gdyż w związku z dostosowaniem się do nowych regulacji, przygotowanie ekip do bezpiecznej pracy trwa dłużej. Dłużej trwa także sam odbiór odpadów, ponieważ pracownikom trudniej pracuje się w maseczkach lub przyłbicach, a dodatkowo muszą bardziej uważać na zasady kontaktu z odpadami, by unikać zagrożeń. Ze względów bezpieczeństwa, pracownicy mają też zakaz kontaktowania się z mieszkańcami podczas pracy przy zbiórce odpadów. Harmonogramy odbioru ustalane są dla danej gminy na cały rok (np. wielkogabarytowe odpady zbierane są co 6 miesięcy) lub na cały kontrakt. Ewentualne zmiany w systemie odbioru odpadów są możliwe w sytuacji, gdyby wydarzyło się coś nagłego. Jednak firma odbierająca musi wprowadzać je w porozumieniu z gminą, tak by zachowana została ciągłość odbioru. Dlatego tak ważna jest sprawność organizacyjna i operacyjna, gwarantująca nieprzerwane świadczenie usług.

- Dzięki szybkiej reakcji na pojawiające się zapowiedzi pandemii, zadbaliśmy o ograniczenie ryzyka w maksymalnym stopniu – w obszarach, które były od nas zależne. Pracownicy otrzymali maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Wprowadziliśmy rygorystyczne zasady poruszania się w miejscu pracy i dostępu do firmy. Samochody po zakończeniu pracy są dezynfekowane, aby osoby bezpośrednio związane z odbiorem odpadów nie były narażone na bezpośrednie zagrożenia. Wstrzymane zostały tzw. poranne odprawy wszystkich pracowników. Obecnie pracownicy przychodzą do pracy sukcesywnie i sukcesywnie podejmują swoje obowiązki, w tym wyjeżdżają w teren - podkreśla Iwona Chodupska.

Firma MPK Pure Home musiała też dostosować się do nowych wyzwań wynikających z pandemii w zakresie postępowania z nowym rodzajem odpadów. W kontenerach i pojemnikach w gminach pojawiło się coraz więcej tzw. odpadów związanych z ochroną przed pandemią, takich jak maseczki, przyłbice, folie ochronne, rękawiczki ochronne. Zgodnie z wytycznymi Ministra Klimatu wszystkie odpady muszą być zbierane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, a następnie przekazywane do odpowiednich instalacji. Takie odpady, zgodnie z obowiązującymi przepisami, są przechowywane w oddzielnym kontenerze przez 9 dni. Dopiero potem mogą być przekazane do odpowiednich instalacji, gdzie zostają zutylizowane.

Źródło: MPK Pure Home

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
W Wyszkowie pojawił się pomysł kładki dla pieszych na Latoszek podczas przymiarek do rozbudowy mostu o ciąg pieszo-rowerowy. Tylko zamiast 2,5mln byłoby ok 7,5mln a nawet więcej (rok wyborczy). Zapewne temat kładki w lepszych czasach wróci. Tylko po co jak Wyszków odwrócił się od rzeki o 180 stopni.
Monter
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
Prom bylby lepszym rozwiązaniem ,wie ktos dla czego nie bedzie promu ? Czy powod to naprawde niski stan rzeki ?Kladka w ty mmiejscu -a co nie ma wezszych odcinkow rzeki ,skoro to ma byc pieszo rowerowa to moze byc w kazdym byle by miala krótsza długość a nie 150m
obi

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org