REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

DPS w Brańszczyku wolny od koronawirusa

Powiat

Można już tak powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem. Wyniki testów 146 pensjonariuszy i pracowników DPS są negatywne. Ujemny wynik otrzymały także dwie pracownice, u których wcześniej wykryto koronawirusa. Dla pewności panie muszą przejść powtórne badanie. Testom będą poddane także jeszcze dwie osoby z personelu.

REKLAMA

W DPS w Brańszczyku pracuje 138 osób. W pierwszym tygodniu maja na zlecenie wojewody mazowieckiego wszyscy przeszli testy na obecność koronawirusa. 20 maja wyszkowski Sanepid otrzymał wyniki badań - niestety u dwóch osób stwierdzono obecność koronawirusa. Pensjonariusze i personel, z którymi chore miały kontakt w ostatnich tygodniach, zostali objęci kwarantanną i musieli przejść testy na obecność wirusa. 21 maja zostały pobrane wymazy do badań od 146 wytypowanych przez Sanepid osób. 22 i 23 maja stacja sanitarno-epidemiologiczna w Wyszkowie miała już wyniki wszystkich - i wszystkie okazały się ujemne. Z pensjonariuszy i personelu została zdjęta obowiązkowa kwarantanna. Co ważne, powtórne badanie wykonane u dwóch chorych pracownic, nie wykazały obecności wirusa. Aby uznać je za ozdrowiałe z COVID-19 panie muszą przejść jeszcze jedno badanie. Na testy czekają jeszcze dwie osoby z personelu, które miały kontakt z chorymi w późniejszym terminie niż reszta pracowników. Od tych osób wymazy do badania zostaną pobrane w najbliższym tygodniu. Jeśli także dadzą wynik negatywny, można będzie uznać DPS w Brańszczyku za wolny od koronawirusa. 

Z aktualnego komunikatu Sanepidu o stanie na dzień 23 maja wynika:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 63/ (2)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba): 2/ (0)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 3/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 1/ (0)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 18/ (0)

- liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1/ (0)

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 14/ (0). 

Kto jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kto jest objęty kwarantanną?

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do niego przychodzić. Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

W sumie w Polsce potwierdzono dotąd 20.931 przypadków koronawirusa. Wczoraj było ich 20.379, przedwczoraj - 20.143.

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Brańszczyk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pensje i nagrody prezesów
Szkoda, że pracownicy nie mają się czym chwalić. Podwyżka w PEC była mniejsza niż waloryzacja emerytur.
pracownik
Duża awaria wodociągu
Do pana Tomasza Widzę z okna. Jak by pracowali z planami, to nie było by takich sytuacji ,a to dopiero początek. A jeżeli mają plany to widoczne nie umieją ich czytać .Oby takie sytuacje nie zdarzały Wam się więcej. Pozdrawiam.
Wyszkowianka
SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA