REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

DPS w Brańszczyku wolny od koronawirusa

Powiat

Można już tak powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem. Wyniki testów 146 pensjonariuszy i pracowników DPS są negatywne. Ujemny wynik otrzymały także dwie pracownice, u których wcześniej wykryto koronawirusa. Dla pewności panie muszą przejść powtórne badanie. Testom będą poddane także jeszcze dwie osoby z personelu.

REKLAMA

W DPS w Brańszczyku pracuje 138 osób. W pierwszym tygodniu maja na zlecenie wojewody mazowieckiego wszyscy przeszli testy na obecność koronawirusa. 20 maja wyszkowski Sanepid otrzymał wyniki badań - niestety u dwóch osób stwierdzono obecność koronawirusa. Pensjonariusze i personel, z którymi chore miały kontakt w ostatnich tygodniach, zostali objęci kwarantanną i musieli przejść testy na obecność wirusa. 21 maja zostały pobrane wymazy do badań od 146 wytypowanych przez Sanepid osób. 22 i 23 maja stacja sanitarno-epidemiologiczna w Wyszkowie miała już wyniki wszystkich - i wszystkie okazały się ujemne. Z pensjonariuszy i personelu została zdjęta obowiązkowa kwarantanna. Co ważne, powtórne badanie wykonane u dwóch chorych pracownic, nie wykazały obecności wirusa. Aby uznać je za ozdrowiałe z COVID-19 panie muszą przejść jeszcze jedno badanie. Na testy czekają jeszcze dwie osoby z personelu, które miały kontakt z chorymi w późniejszym terminie niż reszta pracowników. Od tych osób wymazy do badania zostaną pobrane w najbliższym tygodniu. Jeśli także dadzą wynik negatywny, można będzie uznać DPS w Brańszczyku za wolny od koronawirusa. 

Z aktualnego komunikatu Sanepidu o stanie na dzień 23 maja wynika:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 63/ (2)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba): 2/ (0)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 3/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 1/ (0)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 18/ (0)

- liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1/ (0)

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 14/ (0). 

Kto jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kto jest objęty kwarantanną?

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do niego przychodzić. Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

W sumie w Polsce potwierdzono dotąd 20.931 przypadków koronawirusa. Wczoraj było ich 20.379, przedwczoraj - 20.143.

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Brańszczyk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Mało uczniów w szkołach
W Wyszkowie są nie tylko szkoły GMINNE. Szkoda, że dziennikarze widzą tylko szkoły pod patronatem BURMISTRZA, innych, często lepszych, nie zauważając. Ciekawe, dlatego...
Ania
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
W szczególności Miss Urzędu i.Kozon jest najodpowiedniejsza do wyjasniania takich spraw???? no ludzie serio
Krysia
Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org