REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Koronawirus. Aktualna sytuacja w powiecie wyszkowskim (MAPA)

Powiat

Znaczący wzrost liczby osób na kwarantannie i dwa nowe przypadki koronwirusa w powiecie wyszkowskim - to bilans ostatniej doby spowodowany wykryciem COVID-19 u dwóch pracownic Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Jest także jeden ozdrowieniec. Publikujemy aktualny (na 21 maja) komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie, przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

REKLAMA

Stan danych w powiecie wyszkowskim na godzinę 13.00:

- liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 177/ (134)

- liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/ (ostatnia doba): 2/ (2)

- liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/ (ostatnia doba): 3/ (0)

- liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 1/ (0)

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 18/ (2)

- liczba zgonów powiązanych z COVID-19: 1/ (0)

- liczba ozdrowieńców/ (ostatnia doba): 14/ (1). Kolejny ozdrowieniec to 24-letni mężczyzna, który przebywał w izolacji domowej.

Natomiast kolejne potwierdzone przypadki zachorowania na terenie powiatu wyszkowskiego dotyczą dwóch osób w wieku 30+ i 50+. Są to pracownice Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Osoby te zostały poddane izolacji domowej, ich stan zdrowia jest dobry.

- W wyniku podjętych czynności wyjaśniających w pełnej i bardzo sprawnej współpracy z kierownictwem domu zostały szybko ustalone kontakty osób z zakażonymi. Jak wynika z przeprowadzonych wywiadów epidemiologicznych wszystkie osoby zarówno pensjonariusze jak i personel w przeciągu ostatnich dwóch tygodni nie zgłaszali lub też nie obserwowali u siebie żadnych niepokojących objawów chorobowych. Wszystkie osoby z kontaktu zostały już poddane kwarantannie domowej, pensjonariusze oraz część personelu będzie ją odbywać na miejscu w domu pomocy, pozostała część personelu odbywa kwarantannę w miejscu zamieszkania. Pensjonariusze domu mają cały czas zapewnioną odpowiednią opiekę oraz pomoc medyczną - informuje Sanepid.

Kto jest objęty nadzorem epidemiologicznym?

Jeśli ktoś np. pracował w budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa, był w tej samej przestrzeni. Czyli w takiej sytuacji, gdy nie było bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia. 

Kto jest objęty kwarantanną?

Dotyczy to osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno mu wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sam nie ma objawów. Nikomu nie wolno do niego przychodzić. Jeśli poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawią się następujące objawy: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

W sumie w Polsce potwierdzono dotąd 20.143 przypadki koronawirusa. Wczoraj było ich 19.569, przedwczoraj - 19.080.

Specjalna całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia coronawirusa: 0 800 190 590.

Specjalna całodobowa infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotycząca przekraczania granic państwa polskiego: +48 22 523 88 80.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepid

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Darmowa kolej w Dzień bez Samochodu
Chętnie skorzystał bym z jazdą koleją do pracy, lecz nawet darmowy przejazd nie jest na tyle atrakcyjny by z niego skorzystać. Zbyt długa podróż i przesiadki.
Pasażer
Duża awaria wodociągu
Mieszkam w bloku obok budowy ,plac po wodociągach , pełno tam rur. Panowie pracują bez żadnych planów. Boję się, że za chwilę możemy wylecieć w powietrze bo przebiją rurę od gazu. Całkowita ignorancja i brak profesjonalizmu.
Wyszkowianka
Zmarł mężczyzna zakażony koronawirusem
Gdyby nie corona, żyłby 120lat. R.I.P
Plandemik
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Sobota
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Cypriana, Justyny, Ä?ucji

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA