REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

DPS Brańszczyk. (Zbyt) długie oczekiwanie na wyniki testów

Powiat

Prawie dwa tygodnie większość pracowników DPS w Brańszczyku czekała na wyniki testów na obecność koronawirusa. Próbki przebadane zostały od razu, ale nie od razu przesłane do zainteresowanych. W sprawie interweniował wyszkowski Sanepid i dyrekcja placówki. Po uzyskaniu informacji o dwóch przypadkach koronawirusa wśród personelu DPS, przeprowadzono wczoraj (20 maja) szybkie testy tzw. kasetkowe. Dały one wyniki negatywne. - Nie są one dla nas wiarygodne - mówi jednak dyrektor Sanepidu - Czekamy na powtórne wyniki testów metodą PCR (wymaz).

REKLAMA

8 maja na zlecenie wojewody pobrano do badania próbki od 127 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Były to rutynowe badania przeprowadzane zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego w tego typu placówkach. Następnego dnia (9 maja) do DPS wpłynęły wyniki testów, ale tylko 40 osób - wszystkie negatywne. Kolejne wyniki spływały w następnych dniach, ale nie tak szybko, jakby tego oczekiwano. Ostatnie 83 wyniki dotarły dopiero 20 maja. Wśród nich były dwa wyniki pozytywne.

Dlaczego był tak długi czas oczekiwania na wyniki testów?

- Sanepid nie był informowany o zleceniu tych badań przez wojewodę. Gdy otrzymaliśmy taką informację od dyrekcji, mieliśmy świadomość, że wyników brakuje, ale w związku z tym, że zawsze wyniki pozytywne przekazywane są od razu, niezwłocznie, nie było zaniepokojenia. Niestety, w tym przypadku wyniki pozytywne dotarły dopiero 20 maja. Nie zostały niezwłocznie przekazane. Wiem, że sprawa jest wyjaśniania. Laboratorium, które wykonywało badania składa wyjaśnienia. Próbki były przebadane od razu, tylko ktoś ich nie przeslał... - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor Sanepidu w Wyszkowie.   

- Nie jestem w stanie dziś powiedzieć, kto zawinił, co zawiniło. Myśmy monitorowali sytuację, sam myślałem, że gdyby wyniki były pozytywne, to od razu byśmy dostali informację. Tak się nie stało. Jak uporamy się z obecną sytuacją, będą to wyjaśniał. Dziś są ważniejsze sprawy na głowie - mówi Jan Mroczkowski, dyrektor DPS w Brańszczyku.  

20 maja, gdy dotarły dwa pozytywne wyniki COVID-19 pracowników Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, osoby te zostały natychmiast odizolowane (przebywają w izolacji domowej). Ich stan jest bezobjawowy. Oddziały, piętra na których pracowały zostały odpowiednio zabezpieczone. 20 maja osoby te przeszły dodatkowe testy w Ostrołęce.  

- W trybie pilnym zostało wykonanych także blisko 100 tzw. testów szybkich (kasetkowych *) polegających na identyfikacji przeciwciał z krwi. Wszystkie wyszły ujemne - informuje Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.

- Niestety, to nic nie znaczy - odpowiada Sanepid. - To nie jest wiarygodny test, raczej służył uspokojeniu społeczności. My czekamy na powtórne wyniki testów PCR. Powinny one być znane jutro.

Sanepid wdrożył standardowe procedury związane z identyfikacją osób, które miały kontakt z zakażonym personelem. Dziś (21 maja) zostały już pobrane wymazy do testów genetycznych od wszystkich wytypowanych osób - jest to łącznie blisko 100 osób, w tym 72 pensjonariuszy DPS. Przebadani zostaną także członkowie rodzin zakażonych pracowników. Większość osób, które miały kontakt z zakażonymi, przebywa od wczoraj w kwarantannie domowej.

- Wszyscy pracownicy DPS, którzy znajdują się w tym momencie w ośrodku, pozostaną na miejscu do czasu otrzymania wyników. Jest to dziesięć osób - informuje dyrektor placówki. - Kadra i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku czują się dobrze.

- Dyrekcja prowadzi nadzór i stosuje przygotowane wcześniej wytyczne dla takich sytuacji. Placówka jest w pełni wyposażona w niezbędne środki ochrony osobistej. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego monitoruje całodobowo sytuację w powiecie i jest gotowy do podjęcia natychmiastowych działań wynikających z ustanowionych procedur - dodaje starosta Jerzy Żukowski. 

* Testy kasetkowe wykrywają przeciwciała przeciwko koronawirusowi, które nasz organizm wytwarza najwcześniej od 5 do 10 dni po zetknięciu się z koronawirusem. Są to testy immunologiczne.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Brańszczyktesty

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Mało uczniów w szkołach
W Wyszkowie są nie tylko szkoły GMINNE. Szkoda, że dziennikarze widzą tylko szkoły pod patronatem BURMISTRZA, innych, często lepszych, nie zauważając. Ciekawe, dlatego...
Ania
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
W szczególności Miss Urzędu i.Kozon jest najodpowiedniejsza do wyjasniania takich spraw???? no ludzie serio
Krysia
Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org