REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Koronawirus w DPS Brańszczyk

Powiat

U dwóch pracowników Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku stwierdzono obecność koronawirusa. Rutynowe badania całego personelu placówki wykonano na zlecenie wojewody na początku maja. Po uzyskaniu 20 maja wyników pozytywnych, konieczne jest pilne przebadanie około stu osób - personelu i podpiecznych, z którymi chorzy mieli kontakt.

REKLAMA

W DPS w Brańszczyku pracuje 138 osób, łącznie z administracją. W pierwszym tygodniu maja na zlecenie wojewody mazowieckiego wszyscy przeszli badania na obecność koronawirusa. 20 maja wyszkowski Sanepid otrzymał wyniki badań - niestety u dwóch osób stwierdzono obecność koronawirusa. Chorzy, jak i osoby, z którymi mieli kontakt, czują się dobrze - nie wykazują żadnych objawów choroby. Pracownicy i personel, z którymi chorzy mieli kontakt w ostatnich tygodniach, muszą jednak przejść teraz nowe badania. Dzisiaj (21 maja) zostaną pobrane wymazy od około stu osób, w tym 72 pensjonariuszy DPS. 

- Wdrażamy standardowe działania, które moglibyśmy podjąć wcześniej, gdyby wcześniej znane były wyniki testów - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor wyszkowskiego Sanepidu. - Z wywiadu epidemiologicznego z dyrektorem, pracownikami placówki oraz lekarzem nadzorującym DPS wiemy, że nikt nie wykazywał żadnych objawów choroby. te osoby nie pracowały w innych placówkach, a DPS w Brańszczyku od dawna stosował specjalne procedury bezpieczeństwa. Myślę pozytywnie... - dodaje.

Obecnie w DPS w Brańszczyku przebywa 188 osób. Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, ze względu na sytuację epidemiologiczną placówka nie przyjmowała nowych mieszkańców (poza przypadkami nagłymi np. osób kierowanych przez szpital, ale co ważne z negatywnym wynikiem COVID-19). Podopieczni nie mogli wychodzić poza obszar DPS, ewentualne zakupy mogą robili jedynie w sklepie mieszczącym się na terenie ośrodka. W DPS od 12 marca obowiązywał całkowity zakaz odwiedzin. Wszyscy pracownicy byli wyposażeni w maski, rękawiczki, przyłbice, także fartuchy. Na stanie DPS posiada również profesjonalne kombinezony ochrony osobistej. Środki ochrony biologicznej i materiały trafiają regularnie do DPS.

Kadra administracji i obsługi to osoby, które pracują tylko w jednej placówce. Już na początku marca dyrektor Jan Mroczkowski zalecił personelowi medycznego i pielęgniarkom ustosunkowanie się do kwestii pracy w jednostce (wyłączność). Zostały powołane zespoły, które pracują w systemie rotacyjnym po 2 tygodnie. Jeden zespół w godzinach 7.00 - 19.00, drugi 19.00 - 7.00. Pracownicy nie spotykają się ze sobą, nie "mieszają", wchodząc i wychodząc. Przed podjęciem pracy i bezpośrednio po jej zakończeniu wszystkim jest mierzona temperatura. Pracownicy dezynfekują części ciała, w tym ręce. Po dwóch tygodniach następuje zamiana. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Brańszczyk

Komentarze

gustaw
0d 8 maja dopiero teraz wyniki PZREZ TEN CZAS to można zarazić cały powiat Coś tu nie gra

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
W Wyszkowie pojawił się pomysł kładki dla pieszych na Latoszek podczas przymiarek do rozbudowy mostu o ciąg pieszo-rowerowy. Tylko zamiast 2,5mln byłoby ok 7,5mln a nawet więcej (rok wyborczy). Zapewne temat kładki w lepszych czasach wróci. Tylko po co jak Wyszków odwrócił się od rzeki o 180 stopni.
Monter
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
Prom bylby lepszym rozwiązaniem ,wie ktos dla czego nie bedzie promu ? Czy powod to naprawde niski stan rzeki ?Kladka w ty mmiejscu -a co nie ma wezszych odcinkow rzeki ,skoro to ma byc pieszo rowerowa to moze byc w kazdym byle by miala krótsza długość a nie 150m
obi

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org