REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Koronawirus w DPS Brańszczyk

Powiat

U dwóch pracowników Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku stwierdzono obecność koronawirusa. Rutynowe badania całego personelu placówki wykonano na zlecenie wojewody na początku maja. Po uzyskaniu 20 maja wyników pozytywnych, konieczne jest pilne przebadanie około stu osób - personelu i podpiecznych, z którymi chorzy mieli kontakt.

REKLAMA

W DPS w Brańszczyku pracuje 138 osób, łącznie z administracją. W pierwszym tygodniu maja na zlecenie wojewody mazowieckiego wszyscy przeszli badania na obecność koronawirusa. 20 maja wyszkowski Sanepid otrzymał wyniki badań - niestety u dwóch osób stwierdzono obecność koronawirusa. Chorzy, jak i osoby, z którymi mieli kontakt, czują się dobrze - nie wykazują żadnych objawów choroby. Pracownicy i personel, z którymi chorzy mieli kontakt w ostatnich tygodniach, muszą jednak przejść teraz nowe badania. Dzisiaj (21 maja) zostaną pobrane wymazy od około stu osób, w tym 72 pensjonariuszy DPS. 

- Wdrażamy standardowe działania, które moglibyśmy podjąć wcześniej, gdyby wcześniej znane były wyniki testów - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor wyszkowskiego Sanepidu. - Z wywiadu epidemiologicznego z dyrektorem, pracownikami placówki oraz lekarzem nadzorującym DPS wiemy, że nikt nie wykazywał żadnych objawów choroby. te osoby nie pracowały w innych placówkach, a DPS w Brańszczyku od dawna stosował specjalne procedury bezpieczeństwa. Myślę pozytywnie... - dodaje.

Obecnie w DPS w Brańszczyku przebywa 188 osób. Jak informowaliśmy pod koniec kwietnia, ze względu na sytuację epidemiologiczną placówka nie przyjmowała nowych mieszkańców (poza przypadkami nagłymi np. osób kierowanych przez szpital, ale co ważne z negatywnym wynikiem COVID-19). Podopieczni nie mogli wychodzić poza obszar DPS, ewentualne zakupy mogą robili jedynie w sklepie mieszczącym się na terenie ośrodka. W DPS od 12 marca obowiązywał całkowity zakaz odwiedzin. Wszyscy pracownicy byli wyposażeni w maski, rękawiczki, przyłbice, także fartuchy. Na stanie DPS posiada również profesjonalne kombinezony ochrony osobistej. Środki ochrony biologicznej i materiały trafiają regularnie do DPS.

Kadra administracji i obsługi to osoby, które pracują tylko w jednej placówce. Już na początku marca dyrektor Jan Mroczkowski zalecił personelowi medycznego i pielęgniarkom ustosunkowanie się do kwestii pracy w jednostce (wyłączność). Zostały powołane zespoły, które pracują w systemie rotacyjnym po 2 tygodnie. Jeden zespół w godzinach 7.00 - 19.00, drugi 19.00 - 7.00. Pracownicy nie spotykają się ze sobą, nie "mieszają", wchodząc i wychodząc. Przed podjęciem pracy i bezpośrednio po jej zakończeniu wszystkim jest mierzona temperatura. Pracownicy dezynfekują części ciała, w tym ręce. Po dwóch tygodniach następuje zamiana. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidDPS Brańszczyk

Komentarze

gustaw
0d 8 maja dopiero teraz wyniki PZREZ TEN CZAS to można zarazić cały powiat Coś tu nie gra

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pokochaj Rybienko Leśne
Od dawna wiadomo ze pani naczelnik ma swoich ulubionych i tych których nie lubi .Nie ma co po niej oczekiwać jakiegoś zaangażowania.
wyszkowianka
Pokochaj Rybienko Leśne
A gdzie była naczelnik wydziału promocji???? Czy too impreza niegodna jej fatygi? Na tenisie w Rybienku bywa to chyba i tu powinna zagościć? A nieee przecież tu za mało wazeliny dla burmistrza, tu społecznicy pokazują jak można organizować niesztampowe imprezy. Nie w łaskach pani naczelnik takie działania i tacy ludzie. Burmistrz się chwali patronatem ale na gminnym facebooku ani słowa o jubileuszu pięknej dzielnicy Wyszkowa. Wstyd! Po co taki wydział promocji?
Maro
Nowe składowisko śmieci w Wyszkowie?
Przecież to środek miasta. Jak tak można? Takie miejsca są uciążliwe z powodu zapachów i zanieczyszczeń. Lokować powinno się poza miastem a nie w środku.
Gość
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA