REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Rybienku Leśnym walczą ze szrotówkiem

Miasto

Jednym z największych zagrożeń dla populacji kasztanowców w Polsce i Europie jest szrotówek kasztanowcowiaczek. To mały owad, który żeruje wewnątrz liści kasztanowców, powodując ich brązowienie oraz przedwczesne obumieranie i opadanie. Powiat Wyszkowski walkę ze szkodnikiem podjął już w 2005 roku. 19 maja na kasztanowcach w Rybienku Leśnym pojawiły się kolejne 53 pułapki feromonowe.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Aleja Wolności w Rybienku Leśnym, jednej z najbardziej zielonych dzielnic Wyszkowa, wysadzona jest przepięknym szpalerem kasztanowców białych. Wiosną i latem drzewa tworzą magiczny parasol, chroniąc przed słońcem i upałem, jesienią zaś kasztanowce stroją się w przepiękne, ciepłe barwy, obdarowując mieszkańców i spacerowiczów feerią kolorów i spadającymi liśćmi.  Jednym z największych zagrożeń dla populacji kasztanowców, zwłaszcza białych w Polsce i Europie jest szrotówek kasztanowcowiaczek. To mały owad, który żeruje wewnątrz liści kasztanowców, powodując ich brązowienie oraz przedwczesne obumieranie i opadanie. Szacuje się, ze przy sprzyjających warunkach pogodowych w ciągu roku na drzewie może pojawić się nawet 3-4 pokolenia owadów. Powiat Wyszkowski walkę ze szkodnikiem podjął już w 2005 roku. Dzięki współpracy z Instytutem Badania Leśnictwa udało się wówczas objąć badaniami i ochroną 48 kasztanowców w ramach wypracowania zintegrowanej metody szkodnika. Od 15 lat, co roku stosowano mechaniczne metody zwalczania owada za pomocą pułapek lepowych i kominkowych, które nie zawierają środków toksycznych. W tym roku zastosowano pułapki feromonowe, zawieszone na wysokości ok. 4 metrów, które są najbezpieczniejszą metodą zwalczania szkodnika, zapewniającą również brak kontaktu z dziećmi i innymi osobami postronnymi (wzdłuż alei znajduje się szkoła podstawowa, kościół oraz liczne posesje prywatne). Środki na ochronę kasztanowców co roku rezerwowane są w budżecie Powiatu Wyszkowskiego. 19 maja na kasztanowcach w Rybienku Leśnym, wzdłuż drogi powiatowej, pojawiły się 53 pułapki. Zabiegi ochronne na drzewach będą prowadzone w okresie od maja do października, obejmującym trzy pełne generacje szrotówka kasztanowcowiaczka.

Źródło: Powiat Wyszkowski

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
W Wyszkowie pojawił się pomysł kładki dla pieszych na Latoszek podczas przymiarek do rozbudowy mostu o ciąg pieszo-rowerowy. Tylko zamiast 2,5mln byłoby ok 7,5mln a nawet więcej (rok wyborczy). Zapewne temat kładki w lepszych czasach wróci. Tylko po co jak Wyszków odwrócił się od rzeki o 180 stopni.
Monter
Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
Prom bylby lepszym rozwiązaniem ,wie ktos dla czego nie bedzie promu ? Czy powod to naprawde niski stan rzeki ?Kladka w ty mmiejscu -a co nie ma wezszych odcinkow rzeki ,skoro to ma byc pieszo rowerowa to moze byc w kazdym byle by miala krótsza długość a nie 150m
obi

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org