REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kształcenie przyszłych wojskowych po nowemu

Nauka

Oddział Przygotowania Wojskowego chce utworzyć powiat wyszkowski w CEZiU „Kopernik”. Ma on zastąpić dotychczasowe Liceum Bezpieczeństwo Publicznego. O zgodę na prowadzenie Oddziału samorząd wystąpił do Ministerstwa Obrony Narodowej. Małe są natomiast szanse na to, że w I LO powstanie klasa o profilu Nowoczesne Technologie i Cyberbezpieczeństwo.

REKLAMA

Obecnie w CEZiU "Kopernik" prowadzone sa klasy Liceum Bezpieczeństwa Publicznego w ramach wygaszanego programu "Certyfikowane mundurowe klasy". Dlatego dyrekcja CEZiU chce utworzyć nową formę kształcenia w klasie mundurowej - Oddział Przygotowania Wojskowego w ramach III Liceum Ogólnokształcącego. Nowy Oddział byłby adresowany dla uczniów I klasy LO w roku szkolnym 2020/ 21. MON przewiduje, że podobne Oddziały powstaną w 130 placówkach w Polsce. Powiat wyszkowski poniesie koszty kształcenia w Oddziale. Subwencja wynosi 219 tys. zł (przy 30 uczniach), a koszt obliczono na ponad 150 tys. zł rocznie - na kształcenie ogólne. Zostaje jeszcze 62 tys. zł na kształcenie wojskowe. Samorząd może też otrzymać dotację na umundurowanie (zakup kamizelek taktycznych, replik broni palnej, noszy medycznych), finansownie kosztów dojazdów dla uczniów do jednostki wojskowej, organizację zajęć prowadzonych przez instruktorów. Jeżeli taki oddział byłby utrzymywany przez 5 lat, będzie możliwość pozyskania dofinansowania na rozbudowę infrastruktury do zajęć fizycznych w szkole. 

Planując sieć szkolną na rok 2020/ 21, powiat wyszkowski chciał także utworzyć zupełnie nowy kierunek kształcenia w I LO - klasę o profilu Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Na planach może się skończyć. Ministerstwo Obrony Narodowej jak dotąd nie ogłosiło naboru na dofinansowanie tworzenia takich klas. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Mało uczniów w szkołach
W Wyszkowie są nie tylko szkoły GMINNE. Szkoda, że dziennikarze widzą tylko szkoły pod patronatem BURMISTRZA, innych, często lepszych, nie zauważając. Ciekawe, dlatego...
Ania
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
W szczególności Miss Urzędu i.Kozon jest najodpowiedniejsza do wyjasniania takich spraw???? no ludzie serio
Krysia
Obniżyć diety nie tak łatwo
Honorowi to są dawcy krwi. Władza zawsze była bez honoru. Pan burmistrz i Pani wiceburmistrz teraz mają pełne ręce roboty z obniżeniem wynagrodzeń swoim pracownikom. Uważam, że jeszcze powinni sobie dodać za dodatkowe obowiązki. Uprawianie polityki jest ciężkie. A radni nie powinni dostać złotówki za ostatnie dwa miesiące. Gminny pakiet pomocowy jest bez wątpienia interesujący. Ta lokalna władza powinna odejść już w zapomnienie, nie szanują ludzi.
Honorowo? Słowo trudne.

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org