REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie

Miasto

Gmina Wyszków analizuje, w jaki sposób może wesprzeć lokalne firmy w dobie pandemii koronawirusa, która ma ogromne przełożenie na polską gospodarkę. Systemowych rozwiązań na szczeblu lokalnym na razie nie ma, ewentualne wnioski przedsiębiorców o pomoc będą rozpatrywane indywidualnie. Burmistrz wystąpił za to do premiera RP, ministrów, Krajowej Izby Gospodarczej, wojewody i marszałka, posłów i senatorów o działania ponad podziałami, w celu jak najszybszego wsparcia wszystkich pozostających w trudnej sytuacji pracodawców i pracowników z gminy Wyszków oraz całego kraju.

REKLAMA

- Zdajemy sobie sprawę z bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się firmy z wielu branż, zagrożonych skutkami gospodarczymi pandemii i analizujemy, w jaki sposób będziemy mogli pomóc naszym lokalnym przedsiębiorcom. Oczywiście jesteśmy świadomi tego, że możliwości wsparcia gmin dla lokalnych przedsiębiorców są ograniczone i największa odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na rządzie - mówi zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.

Zapewnia, że gmina analizuje zapisy projektów ustaw w ramach "tarczy antykryzysowej", gdyż część zawartych tam zapisów dotyczy także samorządów.

- Już teraz analizujemy także nasz gminny budżet, zakreślając wstępnie wydatki, z których będziemy mogli zrezygnować, by zachować środki zarówno z myślą o wsparciu lokalnej przedsiębiorczości, jak też zachowaniu stabilności finansowej i realizacji gminnych zadań. Skutki kryzysu gospodarczego dotkliwie bowiem uderzą także w finanse samorządowe. Z pewnością czekają nas zmiany w kalendarzu wydarzeń gminnych, będziemy proponować rozwiązania ograniczające wydatki gminne do tych niezbędnych. Będziemy podejmować działania, które zgodnie z prawem pozwolą nam wspierać lokalne firmy, zamierzamy zastosować odroczenia i rozłożenia na raty opłat podatków lokalnych - każdy przypadek będzie analizowany indywidualnie. Będziemy indywidualnie rozmawiać z najemcami lokali należących do gminy, którzy ze względu na epidemię musieli ograniczyć lub zaprzestać działalności gospodarczej. Scenariusze pomocy będą rozważane w zależności od skali i rodzajów pomocy zapewnionej przez rząd, lokalnych potrzeb, także tego, jak dotkliwe będą skutki kryzysu. Na bieżąco, mimo ograniczeń w pracy urzędu ze względu na bezpieczeństwo, dostępnymi kanałami komunikacji pomagamy naszym przedsiębiorcom w dokonywaniu różnych czynności administracyjnych związanych z funkcjonowaniem działalności gospodarczej - mówi Aneta Kowalewska.

Burmistrz Grzegorz Nowosielski dodaje:

- Kompetencje samorządu gminnego nie dają wielu możliwości wsparcia przedsiębiorstw.

W związku z powyższym zwrócił się z prośbą do premiera RP, ministrów, Krajowej Izby Gospodarczej, wojewody i marszałka województwa mazowieckiego, a także posłów i senatorów "o działania ponad podziałami, w celu jak najszybszego wsparcia wszystkich pozostających w trudnej sytuacji pracodawców i pracowników z terenu Gminy Wyszków oraz całego kraju". Grzegorz Nowosielski zaproponował rozszerzenie formuły rządowego pakietu pomocowego poprzez zniesienie składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców w okresie trwania pandemii, zagwarantowania wsparcia dla osób, które utraciły pracę lub których dochody znacznie zmniejszyły się wskutek kryzysu wywołanego koronawirusem. Jednocześnie zaapelował do parlamentarzystów i rządzących o zaniechanie na czas pandemii prowadzenia działalności politycznej i wyborczej.

Apel burmistrza Grzegorza Nowosielskiego:

„Ostatnie miesiące to trudny czas dla Polek i Polaków Każdego dnia słyszymy o kolejnych zachorowaniach na wirus SARS-CoV-2. Społeczeństwo zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia, a także wielu innych organizacji i instytucji ogranicza opuszczanie miejsca zamieszkania do niezbędnego minimum, jak na przykład wyjście do pracy, czy po zakupy. Mimo tych ograniczeń, coraz więcej obywateli naszego kraju ulega zakażeniu.

27 marca 2020 r. To trudny dzień dla mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Powiatowy Inspektor Sanitarny podał, że pomimo zachowania wszelkich norm bezpieczeństwa, pierwsze dwa potwierdzone przypadki odnotowano również w naszym powiecie.

Przez wspomnianą pandemię cierpią wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Bardzo trudna sytuacja dotyka pracowników i pracodawców. Większość firm, także tych największych notuje kilkakrotnie mniejsze zyski niż w poprzednich latach i miesiącach. Mimo tego muszą oni wypłacić pensje pracownikom, uregulować płatności podatkowe i pokryć koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Kilka miesięcy takiego stanu doprowadzić może do bankructwa tysięcy zakładów pracy. Dramatycznie pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja finansowa podmiotów gospodarczych przyniesie w kwietniu pierwszą falę upadłości. Ten zły scenariusz doprowadzi do utraty pracy przez setki tysięcy czy nawet miliony Polaków. Przetrwanie przedsiębiorstw jest niezbędne dla rozwoju gospodarczego kraju, a także dostatniego życia jego obywateli.

Samorząd gminy Wyszków podejmuje wiele działań zwiększających bezpieczeństwo obywateli w dobie koronawirusa m.in. czasowo zamyka obiekty rekreacyjne, w tym place zabaw i siłownie zewnętrzne, organizuje także akcję „Zaszyj się w domu”, podczas której wolontariusze we własnych domach szyć będą maseczki z atestowanego materiału udostępnionego przez Gminę, a na następnie te maseczki trafią do szpitala i na ręce mieszkańców.

Kompetencje samorządu gminnego nie dają wielu możliwości wsparcia przedsiębiorstw. W związku z powyższym, w poczuciu odpowiedzialności o losy mieszkańców gminy Wyszków, zwracam się z prośbą do Premiera RP, poszczególnych ministrów, Krajowej Izby Gospodarczej, wojewody, marszałka województwa mazowieckiego, a także posłów i senatorów do działania ponad podziałami, w celu jak najszybszego wsparcia wszystkich pozostających w trudnej sytuacji pracodawców i pracowników z terenu gminy Wyszków oraz całego kraju. Proponuję rozszerzenie formuły rządowego pakietu pomocowego poprzez zniesienie składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców w okresie trwania pandemii, zagwarantowania wsparcia dla osób, które utraciły pracę lub których dochody znaczenie zmniejszyły się wskutek kryzysu wywołanego koronawirisem. Jednocześnie apeluję do parlamentarzystów i rządzących o zaniechanie na czas pandemii prowadzenia działalności politycznej i wyborczej.

Polacy wielokrotnie udowodnili, że w w obliczu zagrożenia potrafią działać wspólnie w imię szeroko pojętego dobra ogółu. Głęboko wierzę, że tak będzie również w tym przypadku”.

PS. 1 kwietnia w życie weszła rządowa "tarcza antykryzysowa". Urząd Miejski w Wyszkowie informuje (TUTAJ), kto i na jakich zasadach może z niej skorzystać.
 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


koronawirusWyszkówpowiat wyszkowskizaleceniaSanepidgospodarkagmina Wyszkówprzedsiębiorcypomoc

Komentarze

BĘDĄ ZWOLNIENIA W GMINIE
Burmistrz corocznie zwiększa sprzedaż nieruchomości za gube miliony,więc w kasie gminy jest sporo pieniędzy,a nie ma za co pomóc przedsiębiorcom? Wiadomo kto dostanie pomoc od gminy-największe znajome firmy burmistrza,którym to umarzał i umarza podatki,bo rzekomo nie maja z czego ich płacić,a zwykły Kowalski płacze i płacić musi. Pracownicy z gminnych jednostek prawdopodobnie też będą zwalniani. Burmistrz oczekuje na pomoc od rządu i jednocześnie ją odrzuca, gdyż dyrektorzy gminnych jednostek jemu podwładni jak np.WOSIR każą swoim pracownikom brać zwolnienia lekarskie na czas zamknięcia obiektu,(a przecież nie wiadomo na jak długo) gdyż nie będzie żadnej pomocy dla nich i w przeciwnym razie zostaną zwolnieni.Stawia ich w sytuacji bez wyjścia.Dyrektora WOSIR nic nie obchodzą pracownicy.To jest sprawa dla prokuratora. Rząd daje realną pomoc dla pracowników,aby ich nie zwalniać,jednak burmistrz nie chce pomóc własnym pracownikom a co mówić dopiero innym przedsiębiorcom.
przedsiębiorca
Śmiechu warte, Już to widzę. Premier na prośbę burmistrza Nowosielskiego opracuje tarczę antykryzysową 3.0 dla Wyszkowa, prezydent Duda wycofa się z kandydowania w ramach zaniechania działalności wyborczej, a posłowie i senatorowie karnie zrezygnują z działalności politycznej. Tak to jest, jak się nie ma pomysłu i chęci, żeby jakoś ulżyć własnym mieszkańcom

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania
Kanciasty wstęp do "okrągłego stołu" (video)
Wystarczy żeby wszyscy urzędnicy obniżyli sobie 20% z wynagrodzenia i nikt by nie stracił pracy w Wyszkowskich jednostkach Gminnych G.Nowosielski - 149,570,55 + nagroda - 410,18 A.Kowalewska - 117,358,67 zł Skarbnik - 152,384,21 zł Sekretarz - 143,187,98 zł Naczelnicy od 80,000,00 zł do 115, 660,54 zł Dyrektorzy od 100,000,00 zł do 120,000,00 zł Przyjmijmy 20% od 2,000,000,00 zł, daje nam kwotę 400,000,00 zł i nikt by nie musiał być zwolniony w gminnych placówkach. WYSTARCZY OSZCZĘDNOŚCI ZACZĄĆ OD SIEBIE
Weryfikacja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła

REKLAMA

pl.jooble.org