REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Aby zachęcić młodzież do grania w siatkówkę...

Sport

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie biorą udział w programie "SOS" - Siatkarskie Ośrodki Szkolne, które realizują program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży, Z tego też powodu 9 marca zorganizowano w szkole spotkanie z wielokrotnym reprezentantem Polski w siatkówce Marcinem Prusem.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Marcin Prus to 97-krotny reprezentant Polski w piłce siatkowej, ambasador Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, mistrz świata i mistrz Europy Juniorów z Bahrajnu i Izraela, czterokrotny mistrz Polski z Mostostalem - Azoty Kędzierzyn Koźle, trzykrotny zdobywca Pucharu Polski, aktualnie współpracujący z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej przy projektach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. 

- Polski Związek Piłki Siatkowej wraz z Siatkarskimi Ośrodkami Szkolnymi wpadł 7 lat temu na pomysł, aby zainicjować projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Ten projekt skierowany był właśnie do dzieci i młodzieży, aby kiedyś w przyszłości mogły stać się reprezentantami Polski, aby można było spowodować, że ich rozwój psychomotoryczny, rozwój fizyczny był na tyle dobry, aby zarówno szkoły, zarówno same dzieci jak i państwo miało z tego pociechę. Wiadomo, jakie są dzisiaj realia sportu, że niektórym dzieciom w ogóle się nie chce, trzeba odciągać je od telefonów komórkowych i trzeba znajeźć taką altaernatywę dla nich, która będzie ciekawą propozycją nie tylko dla samych dzieci, ale również  dla ich rodziców. I właśnie Siatkarskie Ośrodki Szkolne są taką instytucją, w której te dzieci mogą trenować, mają eksperów za trenerów i mają ogromne możliwości do tego, żeby kiedyś w przyszłości stac się reprezentantami Polski.

Spotkanie miało charakter motywacyjny z gościem, który może być wzorem do naśladowania. Celem spotkania było zaproszenie młodych ludzi do stworzenia klas siatkarskich, okazanie postaw i wartości sportowych, aby dzieci miały możliwość spotkania się z reprezentantem Polski, porozmawiania z nim. Podobne spotkania organizowane są od kilku lat, cieszą się bardzo dobrą renomą wśród dyrektorów i trenerów.

- Dzisiaj jestem w Wyszkowie po to, aby zaprosić młodzież do grania w siatkówkę - mówił Marcin Prus. Siatkarz opowiedział o początkach swojej przygody ze sportem.

- Jak byłem mały, to sobie wymyśliłem, że będę chciał się rozwijać w sporcie. Gdy byłem w szkole podstawowej, mój tato po raz pierwszy zabrał mnie na mecz siatkówki i zabrał mnie w takie miejsce, że zaszczepił mi taką małą nutkę sportu. I powiedział mi wtedy tak: "Marcinku, ja bym chciał, żebyś zagrał w reprezentacji Polski". I ja pomyślałem sobie "wooow", kadra narodowa, w kadrze fajne wyjazdy, fajne miejsca, fajne treningi, najlepsi ludzie, piękne hale sportowe i jeszcze do tego mi za to wszystko zapłacą. I zaświtała mi taka myśl, że może mi się to uda i wiecie co? Czekałem na taki jeden list blisko 16 lat, a list brzmiał tak: "Polski Związek Piłki Siatkowej informuję, że został kolega powołany do Kadry Polski Juniorów Młodszych na zgrupowanie do Sulęcina". Było to w 1994 roku. Gdy ten list przyszedł, to ogromnie się ucieszyłem, aż urosłem z radości. W głowie zaszczepiła mi się myśł, że ja chcę być tym reprezentatntem Polski. Trafiłem do takiej szkoły, teoretycznie jak wasza, ale już o profilu sportowym. Trafiłem do klasy sportowej o profilu siatkówki, a szkoła nazywała się "Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego i Polskiego Związku Piłki Siatkowej". Wszyscy w szkole mieliśmy takie same marzenia, wszyscy chcieliśmy grać w kadrze Polski. Pojawiły się pierwsze obozy, pierwsze wyjazdy, pojawiło się przede wszystkim to, że mieliśmy szanse, aby kiedyś  zagrać na mistrzostwach świata. Wtedy miałem 19 lat. Na mistrzostwa świata pojechałem po wielu, wielu ciężkich latach pracy, z pomysłem, że może byśmy takie mistrzostwa wygrali i najlepsze jest to, że ja na tych mistrzostwach zostałem wybrany najlepszym siatkarzen na świecie. Trafiłem do reprezentacji Polski i zrealizowałem swoje marzenie. Mogłem założyć "orzełka" i być reprezentantem Polski. Pamiętajcie, że sport nie trwa wiecznie i będzie też taki moment, że tę wiedzę, którą wyciągniecie ze szkoły, będzie można przekazywać gdzieś dalej - mówił.

Do uczniów zwrócił się także inicjator spotkania, Maciej Główczyński, trener klas siatkarskich biorący udział w programie "SOS".

- Chciałbym, żebyście wszyscy przemyśleli to nasze spotkanie i od jutra jak wiecie trwa u nas nabór do klas IV o profilu piłka siatkowa. Szukamy 14-15 najlepszych chłopców i dziewczynek, które dołączą do klasy sportowej o profilu piłka siatkowa. Chciałbym zanaczyć, że warto być sportowcem, że warto spróbować swoich sił w sporcie. Wiadomo, że człowiek usportowiony ma troszeczkę w życiu łatwiej niż człowiek mniej usportowiony. Wiadomo, że dostać się do klasy to nie wystarczy chcieć, trzeba zdać testy sprawnościowe, ale najpiew najważniejsze są dobre chęci, bo jeżeli będziecie wierzyli, tak jak nasz gość Marcin Prus wierzył, że jak się chce, to można, jak uwierzycie w to, to naprawdę będzie można. Ja jestem tu po to, żeby pomóc wam to osiągnąć, ale wy musicie chcieć. Warto spróbować, warto wierzyć w siebie - mówił trener.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówsiatkówkaSP nr 5 w WyszkowieMarcin PrusSOS Siatkarskie Ośrodki Szkolneklasy siatkarskie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
Darmowa kolej w Dzień bez Samochodu
Chętnie skorzystał bym z jazdą koleją do pracy, lecz nawet darmowy przejazd nie jest na tyle atrakcyjny by z niego skorzystać. Zbyt długa podróż i przesiadki.
Pasażer
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA