REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszków daleko od morza, ale sercem bardzo blisko...

Miasto

Wyszkowski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej 22 lutego włączył się w obchody 100 - lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystość połączona została z koncertem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Wstępem do uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku "Ludziom Morza" przez delegacje władz powiatu wyszkowskiego oraz przedstawicieli LMiR. Otwierając część oficjalną obchodów, Elżbieta Kasińska - prezes Oddziału Wyszkowskiego Ligi Morskiej i Rzecznej, powiedziała:

- Chciałam podkreślić, że związek Wyszkowa z morzem jest od bardzo wielu lat bardzo silnie umocowany na tych ziemiach. To tak naprawdę Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, które zostało zawiząne jeszcze przed wojną, kształtowało bardzo wielu marynarzy naszej ziemi wyszkowskiej. Tak naprawdę mamy w swojej miejscowości bardzo wielu kapitanów żeglugi wielkiej, to oni gdzieś kształtują w nas miłość do morza, ten patriotyzm. Jest to dla nas niesamowite przeżycie, że miasto śródlądowe od bardzo wielu lat stara się pielęgnowąć tradycję morską. Dzisiaj obchodzimy pomiędzy 100. rocznicą Zaślubin w Pucku i 75. rocznicą w Kołobrzegu nasze śródlądowe zaślubiny z morzem. Tak się składa, że Liga Morska i Rzeczna w Wyszkowie, dzięki silnej współpracy z oddziałem kołobrzeskim, realizuje wysiłki dla dobra młodzieży i dla dobra nas wszytkich również. Podkreśłenie gospodarki śródlądowej, podkreślenie wartości turystyki żeglugi śródlądowej ale również ochorny środowiska to były główne cele jakie przyświecały nam, gdy płynęliśmy dwa lata z rzędu tratwą "Pielgrzym". Składam podziękowania dla Klubu Żeglarskiego "Spinaker", bo tak naprawdę to u nich zrodził się ten pomysł i wszyscy razem, wszyscy ludzie dobrej woli pociągnęliśmy ten temat. Chciałabym wspomnieć - najpierw płynęliśmy z Wyszkowa do Gdańska, później płynęliśmy z Krakowa do Kołobrzegu, oczywiście wszyscy słyszeli o tym rejsie dzięki mediom i prasie. O Lidze Morskiej, rejsie i o Wyszkowie było również bardzo głośno w Australii i na całym świecie dzięki Klubowi klutkofalarskiemu i uczniom ze szkoły z Brańszczyka wraz z opiekunem Pawłem Różańskim. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w stanie promować naszą cudowną ziemię wyszkowską, kołobrzeską i oczywiście wartości Ligi Morskiej i Rzecznej.

Głos zabrała burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

- Chciałabym podziękować wszystkim tym, którzy byli z nami kilka dni temu w Pucku w czasie obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Wiele się działo dobrych rzeczy, tylko o takich chcę mówić, ale chcę wam powiedzieć, że właściwie od Wyszkowa do Pucka to tylko 372 kilometry, ten związek wydaje się bardzo silny zwłaszcza, że rzeka Bug jak wiemy wpływa do Wisły, Wisła do Bałtyku i w ogóle jako, że 99,7 proc. powierzchni Polski leży w rozlewisku Bałtyku to jesteśmy wszyscy ze sobą związani. A dlaczego o tym mówię? Ponieważ ten akt Zaślubin przez wiele lat, zwłaszcza w czasach PRL, kiedy nie można było o tym mówić, był tylko znany osobom, które mieszkają gdzieś na północy - Kaszubom, Pomorzanom i teraz wreszcie dzieki takim działaniom, jakie mamy w Wyszkowie, dowiaduje się cała Polska o tym, że nasza ojczyzna stała się prawdziwie niepodległa dopiero 10 lutego 1920 roku. Bo jakaż by była niepodległa bez morza? I wielki ukłon w kierunku Ligi Morskiej i Rzecznej, która tę wiedzę o morzu, dostępie do morza, o tych powiązaniach przekazywała i kultywowała tę ideę. Jesteśmy ze sobą ściśle związani i o tym pamiętajmy i bądźmy razem. W tym roku będzie piękny rejs z Krakowa do Pucka - już się nie możemy doczekać - mówiła.

W imieniu burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego, który objął honorowy patronat nad wyszkowskimi obchodami, głos zabrała przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska.

- Dziękuję Lidze Morskiej i Rzecznej za taką wspaniałą promocję naszego miasta. Wyszków daleko od morza, ale sercem chyba bardzo blisko, co czujemy - mówiła.

Podczas wieczoru wyświetlono prezentację multimedialną z rejsu pt.  „Od Tatr do Bałtyku” - z Krakowa do Kołobrzegu. Uroczystość była okazją do wręczenia podziękowań oraz medali okolicznościowych "100 lat LMiR" osobom wspierającym jej działalność. Uhonorowano  m.in. Irenę Zdunek, Adama Janusa, Pawła Trzcińskiego, Hannę Pruchniewską, Anetę Kowalewską oraz Wojciecha Chodkowskiego - pomysłodawcę budowy tratwy "Pielgrzym". Srebrnym medalem za zasługi dla LMiR odznaczono Pawła Różańskiego. Z koncertem wystapił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Muzycy wykonali utwory patriotyczne, filmowe, rozrywkowe, musicalowe, wojskowe m.in. "Hymn do Bałtyku", "Pierwsza kadrowa", "Białe róże", "Serce w plecaku", "Już nie zapomnisz mnie" pod batutą ppłk. Marcina Ślązaka oraz mjr Dariusza Kaczmarskiego. Uroczystość poprowadził Łukasz Kania. 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówLMiR w WyszkowieElżbieta KasińskaZaślubiny z Morzem100 rocznica Zaślubin z Morzem

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Dotychczasowe wyniki ujemne. Szpital pobiera kolejne próbki do badania
czy nie za późno zaprzestano przyjmować pacjentów z nagłymi wypadkami? należało odsyłać już 26/27.03.gdy wiadomo było, ze jest uzasadnione podejrzenie zarażenia personelu medycznego. Przecież to grozi odszkodowaniami jesli będą wtórne przypadki. Dlatego uważam, ze zbadanie przebadanie próbek pacjentów przyjętych / przebywających w szpitalu jest koniecznością.
ja
"Lekarka nie miała kontaktu z pacjentami w szpitalu"
Skoro złamała warunki kwarantanny to powinna ponieść konsekwencje.
Niemiła
Zostajemy w domach! Kolejne ograniczenia i zakazy
Slawektvn425, prosimy o kontakt z redakcją, tel. 577-885-677
Redakcja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Marzec 2020
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
242526272829
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org