REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Sprzątanie rzadziej i drożej

Miasto

- Musieliśmy obniżyć wymogi i standardy, a ceny i tak są wyższe. Dobrze, że jeszcze mamy z czego obniżać... - naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Wyszkowie komentuje wyniki przetargów na bieżące utrzymanie czystości w mieście i gminie Wyszków.

REKLAMA

Już osiem postępowań przetargowych na usługi związane z bieżącym utrzymaniem czystości w gminie przeprowadził Urząd Miejski w Wyszkowie. Zlecenie podzielono na kilka zadań, dzięki czemu powoli udaje się wyłonić wykonawców poszczególnych usług. Niestety, będą one droższe niż w 2019 roku. Od 1 stycznia gmina powinna mieć nowe umowy na 2020 roka a tymczasem posiłkuje się aneksami do umów ubiegłorocznych i z mozołem rozstrzyga kolejne przetargi.

Budżet zaplanowany na bieżące oczyszczanie miasta w 2020 roku to około 800 tys. zł. Oferty na niektóre zadania przekraczały zaplanowane kwoty kilkukrotnie. Jak do tej pory jedynie w przetargu na oczyszczanie ulic, chodników na terenie gminy Wyszków, koszenie pasów drogowych przy drogach poza miastem wystarczy gminie przewidzianych w budżecie pieniędzy. Wpłynęły cztery oferty - wszystkie poniżej zaplanowanych 353 tys. zł. Najtańsza oferta firmy "Czysty świat" z Ulasku opiewa na kwotę 289 tys. 340 zł. Trwa ocena formalna ofert.

Na tym zadaniu gmina poczyni zatem pewne oszczędności, ale niestety będzie musiała zwiększyć limit wydatków na pozostałe usługi. Najwięcej problemów gmina ma ze znalezieniem firmy, która zajmie się opróżnianiem miejskich koszy na śmieci (237 sztuk), likwidacją dzikich wysypisk oraz utrzymaniem czystości na gminnych skwerach i placach (plac Miejski, plac Wyzwolenia, ul. Ratuszowa, skwer przy pomniku Gloria Victis, teren PKP, ul. Sowińskiego przy fontannie, nabrzeże rzeki Bug, okolice obelisku Wazów, Rynek w Kamieńczyku). 

- Przetarg ogłaszaliśmy czterokrotnie od grudnia 2019 roku - mówi Robert Garbarczyk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. - Plan wydatków na to zadanie to 307 tys. zł, a tymczasem w jednym z przetargów niektóre oferty opiewały nawet na ponad 1,5 mln zł. Takie stawki dyktowała cena tony śmieci ponoszona przez firmę odbierającą w RIPOK (miejsce docelowe odbioru odpadów).

Urząd zdecydował się na zmianę cyklu i czwarty przetarg ogłosił tylko na pół roku, aby spróbować dostosować się do rynku zmieniających się cen. Okrojono także zakres usługi poprzez np. zmniejszenie częstotliwości opróżniania koszy.

- W I sektorze kosze będą opróżniance codziennie, w II sektorze - co drugi dzień - wyjaśnia naczelnik Garbarczyk.

Zmniejszono także ilość śmieci, które gmina będzie mogła uprzątnąć z tzw. dzikich wysypisk. Po tych zmianach do ostatniego przetargu na to zadanie wpłynęły trzy oferty, najtańsza na kwotę 373 tys. 841 zł firmy "WYWÓZ NIECZYSTOŚCI STAŁYCH Jadwiga Danuta Jeż" z Wyszkowa. Gmina zdecydowała się przetarg rozstrzygnąć, ale musi dołożyć do bieżącego utrzymania czystości ponad 66 tys. zł.

Dużo wyższe niż budżet są także oferty w przetargu na utrzymanie zieleni na terenie miasta (koszenie, bieżąca pielęgnacja drzew i krzewów, pielęgnacja i podlewanie zieleni na placu Miejskim, ul. 3 Maja, KEN, nabrzeżu Bugu, koszenie pasów drogowych, wywóz liści). Do przetargu wpłynęły cztery oferty, najtańsza na kwotę 411 tys. zł, podczas gdy gmina zaplanowała na to zadanie niecałe 338 tys. zł. Procedura przetargowa jest w toku.

Do wszystkich tych zwiększonych wydatków gmina musi doliczyć także dodatkowe 49 tys. zł za obsługę zastępczą w okresie od 1 stycznia do 10 lutego, kiedy nie miała podpisanych umów z wykonawcami na 2020 rok, tylko posiłkowała się aneksami do ubiegłorocznych umów.

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

M.
Więcej łąk antysmogowych,a mniej koszenia.Mniej spalin z kosiarek, więcej pożytku dla owadów zapylających i mniej zanieczyszczonego powietrza. Po co te klomby z pelargoniami i begoniami, ktore przy takich suszach trzeba codziennie podlewać? Posadzić różne trawy, krzewy, które sa zielone i dobrze znoszą suszę. Odbetonowac miasto i wpuścić trochę dzikości w ten miejski beton. No i więcej drzew i to gdzie się tylko da...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

DŻEM w Wyszkowie! Wygraj bilety na koncert
Jak to jest... Niby naród Katolicki, a w Wielkim Poście koncerty robią.... Tragedia
Mic
O kolei w Wyszkowie - zapraszamy na spotkanie
Mam tę książkę. Naprawdę w prosty sposób można ożywić linię kolejową 29. Przede wszystkim bezpośrednie połączenia do Warszawy.. Szumnie zapowiada się również przedłużenie linii 29 do Giżycka i potencjalnie można rozważyć dobudowę drugiego toru do Wyszkowa co umożliwiłoby lepsze prowadzenie ruchu. Przez nasze miasto przebiega jednotorowa lecz niebawem może się okazać istotną nitka łącząca Mazury i Stolicę.
Monter
Zabrodzie chce mieć własną spółdzielnię socjalną
Gmina dostaje dofinansowanie do żłobka i obiadów .A cena żłobka szok.Tyle co za prywatne. Wyżywienie w żłobku 15zł.Nigdzie w żłobku na terenie Wyszkowa nie ma tak drogiego wyżywienie ceny są 7-10zł dziennie.Aż się boje ile będą kosztować obiady w szkole . Gratulacje .Brawo Wy.
Lolek
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org