AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pomnikiem chcą uczcić rocznicę Cudu nad Wisłą

Miasto

15 sierpnia 2020 roku powstanie w Wyszkowie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego twórcy niepodległej Polski. Postać tego wielkiego Polaka jest też związana z historią naszego miasta. Pomnik z piaskowca zostanie postawiony przy zabytkowej plebanii Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, Gmina Wyszków i Powiat Wyszkowski. Pomysłodawcy w ten sposób chcą uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., określanej mianem „cudu nad Wisłą”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Józef Piłsudski to postać wyjątkowa. Był nie tylko jednym z głównych wskrzesicieli państwa polskiego, twórcą Legionów, zwycięskim wodzem, ale też postacią ważną dla Wyszkowa. To właśnie on przywrócił 4 lutego 1919 roku prawa miejskie naszemu miastu (utraciliśmy je po powstaniu styczniowym). W tamtym roku obchodziliśmy setną rocznicę tego wydarzenia.

Każdy pomnik, nawet najskromniejszy, wymaga nakładów finansowych. Tak jest też w tym przypadku. Wieloletnie starania Związku Piłsudczyków o budowę pomnika nabierają realnych kształtów. 8 listopada 2019 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka, a 14 listopada została w MSWiA zarejestrowana zbiórka publiczna. W skład komitetu weszli przedstawiciele gminy i powiatu Wyszków, członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański oraz mieszkańcy i duchowni. Zostały wydrukowane ulotki o tym przedsięwzięciu, które rozdawane są mieszkańcom. Zbiórkę pieniędzy do puszek wolontariusze rozpoczęli 20 grudnia podczas wigilii samorządowej. Będzie ona kontynuowana podczas masowych imprez i wydarzeń w naszym powiecie.

Komitet społeczny zwraca się do mieszkańców powiatu wyszkowskiego, i nie tylko, o wsparcie finansowe. Nawet najskromniejsza suma pozwoli zrealizować to przedsięwzięcie i tym samym uczcić tak ważne wydarzenie, jakim jest 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Dobrowolne wpłaty przyjmowane są na rachunek: 39 2030 0045 1110 0000 0273 2960. Za wszystkie wpłaty, nawet symboliczne, serdecznie dziękujemy! Wpłaty powyżej 200 zł będą honorowane pamiątkowym wpisem do Aktu Erekcyjnego, który zostanie umieszczony w kapsule czasu i wmurowany w fundament pomnika.

Komitet Budowy Pomnika

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Zmarł mężczyzna zakażony koronawirusem
Gdyby nie corona, żyłby 120lat. R.I.P
Plandemik
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
Ten koronawirus to jedna wielka ściema.
Marek
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
na tvp info już trąbią że jest lek na tego"wirusa". Ciekawe. Najpierw zrobili chaos ,paraliż kraju. Mandaty wystawiali za brak maseczki. A teraz łaskawcy mają lek ?hmmm....na co to jest lek ?na grypę ?
Marcelino
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Dory, Gerarda, Maryny

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA