REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pomnikiem chcą uczcić rocznicę Cudu nad Wisłą

Miasto

15 sierpnia 2020 roku powstanie w Wyszkowie pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego twórcy niepodległej Polski. Postać tego wielkiego Polaka jest też związana z historią naszego miasta. Pomnik z piaskowca zostanie postawiony przy zabytkowej plebanii Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Inicjatorami tego przedsięwzięcia są Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie, Gmina Wyszków i Powiat Wyszkowski. Pomysłodawcy w ten sposób chcą uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r., określanej mianem „cudu nad Wisłą”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Józef Piłsudski to postać wyjątkowa. Był nie tylko jednym z głównych wskrzesicieli państwa polskiego, twórcą Legionów, zwycięskim wodzem, ale też postacią ważną dla Wyszkowa. To właśnie on przywrócił 4 lutego 1919 roku prawa miejskie naszemu miastu (utraciliśmy je po powstaniu styczniowym). W tamtym roku obchodziliśmy setną rocznicę tego wydarzenia.

Każdy pomnik, nawet najskromniejszy, wymaga nakładów finansowych. Tak jest też w tym przypadku. Wieloletnie starania Związku Piłsudczyków o budowę pomnika nabierają realnych kształtów. 8 listopada 2019 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka, a 14 listopada została w MSWiA zarejestrowana zbiórka publiczna. W skład komitetu weszli przedstawiciele gminy i powiatu Wyszków, członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański oraz mieszkańcy i duchowni. Zostały wydrukowane ulotki o tym przedsięwzięciu, które rozdawane są mieszkańcom. Zbiórkę pieniędzy do puszek wolontariusze rozpoczęli 20 grudnia podczas wigilii samorządowej. Będzie ona kontynuowana podczas masowych imprez i wydarzeń w naszym powiecie.

Komitet społeczny zwraca się do mieszkańców powiatu wyszkowskiego, i nie tylko, o wsparcie finansowe. Nawet najskromniejsza suma pozwoli zrealizować to przedsięwzięcie i tym samym uczcić tak ważne wydarzenie, jakim jest 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Dobrowolne wpłaty przyjmowane są na rachunek: 39 2030 0045 1110 0000 0273 2960. Za wszystkie wpłaty, nawet symboliczne, serdecznie dziękujemy! Wpłaty powyżej 200 zł będą honorowane pamiątkowym wpisem do Aktu Erekcyjnego, który zostanie umieszczony w kapsule czasu i wmurowany w fundament pomnika.

Komitet Budowy Pomnika

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

DŻEM w Wyszkowie! Wygraj bilety na koncert
Jak to jest... Niby naród Katolicki, a w Wielkim Poście koncerty robią.... Tragedia
Mic
O kolei w Wyszkowie - zapraszamy na spotkanie
Mam tę książkę. Naprawdę w prosty sposób można ożywić linię kolejową 29. Przede wszystkim bezpośrednie połączenia do Warszawy.. Szumnie zapowiada się również przedłużenie linii 29 do Giżycka i potencjalnie można rozważyć dobudowę drugiego toru do Wyszkowa co umożliwiłoby lepsze prowadzenie ruchu. Przez nasze miasto przebiega jednotorowa lecz niebawem może się okazać istotną nitka łącząca Mazury i Stolicę.
Monter
Zabrodzie chce mieć własną spółdzielnię socjalną
Gmina dostaje dofinansowanie do żłobka i obiadów .A cena żłobka szok.Tyle co za prywatne. Wyżywienie w żłobku 15zł.Nigdzie w żłobku na terenie Wyszkowa nie ma tak drogiego wyżywienie ceny są 7-10zł dziennie.Aż się boje ile będą kosztować obiady w szkole . Gratulacje .Brawo Wy.
Lolek
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org