REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

W Bosewie z Piłsudczykami o Powstaniu Styczniowym

Powiat

Styczeń to miesiąc ważnych rocznic historycznych. Jedną z nich jest rocznica wybuchu powstania styczniowego. Powstania, które pozostawiło swój trwały ślad także na terenie powiatu wyszkowskiego. Mogiły i przydrożne krzyże były świadkami lokalnych bitew i potyczek. W ostatnich latach w wielu miejscach przywrócono pamięć o mało znanych dotąd wydarzeniach i ich bohaterach, postawiono kapliczki, ustawiono tablice z informacjami. Duża w tym zasługa Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Członkowie związku zbierają informacje i upamiętniają wydarzenia powstańczymi kapliczkami i tablicami informacyjnymi. Chcą je ocalić od zapomnienia dla przyszłych pokoleń. Uczą dzieci patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią, a szczególnie lokalną. Tym zadaniom starają się sprostać Nadbużańscy Piłsudczycy współpracując ze szkołami, organizując spotkania i żywe lekcje historii. Tym razem postanowili odwiedzić Szkołę Podstawową w Starym Bosewie w gminie Długosiodło. Grupa Piłsudczyków z prezesem płk Sylwestrem Raniszewskim na czele spotkała się z uczniami tej szkoły. Zgromadzeni na spotkaniu uczniowie klas starszych z zaciekawieniem chłonęli wiadomości o powstaniu styczniowym. Nie tylko słuchali, ale też chętnie odpowiadali na pytania i uzupełniali przekazywane informacje. Czytali patriotyczne wiersze. W gminie Długosiodło też są miejsca upamiętnione kapliczkami. Jedno z nich znajduje się nieopodal Bosewa, w Przetyczy Włościańskiej. Od kilku lat w styczniu odbywa się wycieczka szlakiem powstańczych kapliczek i krzyży. Uczestniczą w niej też uczniowie szkół, a współorganizatorem jest Związek Piłsudczyków. Miejscowe szkoły obejmują opiekę nad kapliczkami. Piłsudczycy zaprezentowali strój powstańców styczniowych i powstańczy sztandar. Uczniowie mogli naocznie zobaczyć ekwipunek i broń z tamtego okresu. To wzbudzało najwięcej emocji. Informacje o lokalnych powstańczych wydarzeniach przekazał prezes Związku Piłsudczyków płk Sylwester Raniszewski i członek związku p. Grażyna Elak. Oczywiście nie mogło zabraknąć informacji na temat działalności Związku Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego, planów i zamierzeń. Młodzi słuchacze, przyszli badacze historii, poszerzyli też swoją wiedzę na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego. A szkolna biblioteka wzbogaciła się o publikacje wydawane przez Piłsudczyków i portret Marszałka Wręczył je pani dyrektor prezes związku Sylwester Raniszewski. Piłsudczycy wystąpili w legionowych mundurach, pokazali broń i pamiątki legionowe. Ta żywa lekcja lokalnego patriotyzmu na pewno zasiała w umysłach młodych słuchaczy ziarnko zaciekawienia i trzeba mieć nadzieję, że niektórzy będą chcieli tę wiedzę rozwijać, dociekać i przekazywać innym. A właśnie o to chodzi Piłsudczykom Okręgu Nadbużańskiego – uczyć patriotyzmu, szczególnie młode pokolenia.

T. Przygoda

 

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

DŻEM w Wyszkowie! Wygraj bilety na koncert
Jak to jest... Niby naród Katolicki, a w Wielkim Poście koncerty robią.... Tragedia
Mic
O kolei w Wyszkowie - zapraszamy na spotkanie
Mam tę książkę. Naprawdę w prosty sposób można ożywić linię kolejową 29. Przede wszystkim bezpośrednie połączenia do Warszawy.. Szumnie zapowiada się również przedłużenie linii 29 do Giżycka i potencjalnie można rozważyć dobudowę drugiego toru do Wyszkowa co umożliwiłoby lepsze prowadzenie ruchu. Przez nasze miasto przebiega jednotorowa lecz niebawem może się okazać istotną nitka łącząca Mazury i Stolicę.
Monter
Zabrodzie chce mieć własną spółdzielnię socjalną
Gmina dostaje dofinansowanie do żłobka i obiadów .A cena żłobka szok.Tyle co za prywatne. Wyżywienie w żłobku 15zł.Nigdzie w żłobku na terenie Wyszkowa nie ma tak drogiego wyżywienie ceny są 7-10zł dziennie.Aż się boje ile będą kosztować obiady w szkole . Gratulacje .Brawo Wy.
Lolek
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org