REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Żeby jak najmniej płacić za honoraria..."

Miasto

30 tys. zł - tyle gmina Wyszków chce wydać w 2020 roku na działalność Uniwersytetu Dziecięcego. Dwie trzecie budżetu UD przeznaczone jest na wynagrodzenie koordynatora. Jego zadaniem jest organizacja średnio raz w miesiącu zajęć dla młodych studentów. Dla porównania tyle kosztowało roczne utrzymanie filii bibliotecznej w Lucynowie Dużym, którą gmina zlikwidowała z uwagi na zbyt wysokie koszty.

REKLAMA

To drugi rok funkcjonowania Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie. Jego program przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6 - 9 lat z gminy Wyszków. UDW prowadzi zajęcia w okresie październik - czerwiec. Zajęcia odbywają się średnio raz w miesiącu (9 zjazdów odbyło się w I roku działalności UD, w tym roku planowanych jest 8). Zajęcia odbywają się najczęściej w soboty w różnych miejscach na terenie miasta (np. Biblioteka Miejska, szkoły podstawowe, uczelnia im. P. Włodkowica, MECEO). Za koordynację działań UD w Wyszkowie odpowiada Agnieszka Deptuła. Nauczanie na UD jest zorganizowane w formie zajęć edukacyjnych - wykładów, warsztatów, pokazów lub wycieczek. Obecnie Uniwersytet liczy 57 słuchaczy, w poprzedniej edycji było ich około stu. Dzieci nie płacą za udział w zajęciach.

Roczny budżet Uniwersytetu Dziecięcego w Wyszkowie (zarówno w tej jak i poprzedniej edycji) to 30 tys. zł. Największą część wydatków stanowi wynagrodzenie koordynatorki - 2 tys. zł brutto miesięcznie, czyli 20 tys. zł rocznie. Pozostałe 10 tys. zł rocznie jest przeznaczone na materiały oraz honoraria prowadzących. Dla porównania: roczny koszt utrzymania zlikwidowanej w 2018 roku filii bibliotecznej w Lucynowie, z której korzystało około 200 czytelników, wynosił 30 tys. zł. A miesięczna pensja młodej bibliotekarki, zatrudnionej na pełnym etacie, to 2 tys. 600 zł brutto.

- W większości budżetów wynagrodzenia stanowią większość kosztów - komentuje Agnieszka Deptuła. Jak mówi, organizacja zajęć Uniwersytetu Dziecięcego to spory wysiłek. - Przygotowanie autorskiego programu zjazdów, stworzenie pierwszej koncepcji we współpracy z kierownictwem fundacji Uniwersytet Dzieci, koordynacja działań, poszukiwanie i kontakty z prowadzącymi, współpraca z instytucjami i wyższymi uczelniami, czy opracowanie dokumentacji oraz przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Weekendy przeznaczam na korespondencję - głównie mailową. Nie jest łatwo nawiązać kontakt z instytucją, która zgodzi się poprowadzić warsztaty i dysponuje trenerami z przygotowaniem do pracy z dziećmi w wieku 6- 9 lat. Staram się organizować zajęcia na najwyższym poziomie. Wykorzystuję swoje kontakty, osoby, które znam, szukam projektów edukacyjnych, jakie oferują różne instytucje. Staram się racjonalnie wykorzystywać budżet, dzięki czemu zjazd styczniowy mogliśmy spędzić na warsztatach całodniowych w Toruniu. Jestem bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Studenci UDW sprawowali się wzorowo, stąd myślę o kolejnym wyjazdowym zjeździe w  czerwcu. Chcę podziękować rodzicom, którzy przygotowali swoje dzieci do wyjazdu, a niektórzy pojechali w roli dodatkowych opiekunów - mówi koordynatorka Agnieszka Deptuła.

Zdaniem zastępcy burmistrza Anety Kowalewskiej takie było założenie UD:

- Pomysł był taki, żeby jak najmniej płacić za honoraria, korzystając z kontaktów pani koordynator. Przedsięwzięcie ma się na tym właśnie opierać - na aktywności i kontaktach osoby organizującej zajęcia. Pani Agnieszka Deptuła sprawdza się w tym. Nie tylko opracowuje plan pracy UD ale także sprawuje opiekę merytoryczną nad uczestnikami podczas zjazdów. Wykorzystuje swoje możliwości i kontakty, aby zajęcia były urozmaicone i to jest z pewnością edukacyjna wartość dodana całego przedsięwzięcia. Dopóki są chętni, a rodzice i uczestnicy są zadowoleni, będziemy kontynuować ten projekt - mówi Aneta Kowalewska.

W pierwszym roku działalności UD odbyło się dziewięć zjazdów. Na zajęciach dzieci m.in. wykonywały palmy wielkanocne, budowle z klocków Lego, programowały w programie Scratch, ćwiczyły techniki szybkiego zapamiętywania. Odbyło się spotkanie poświęcone komiksom oraz  zabawom ze światłem.

Trwa druga edycja. Zjazdy odbyły się już w październiku (inauguracyjny), listopadzie (warsztaty pt. "Bajka o świetle i lodzie" - spotkanie z polarnikiem), grudniu (wykład popularnonaukowy z doświadczeniami), w styczniu (wycieczka do Torunia). Najbliższy zjazd odbędzie się 29 lutego (warsztaty z podstaw programowania „Koduj z UKE”). W tym semestrze odbędą się jeszcze zjazdy poświęcone szachom i matematyce, prawdopodobnie warsztaty teatralne oraz wyjazd do PAN w Warszawie.

Pieniądze na funkcjonowanie Uniwersytetu Dziecięcego przyznaje Rada Miejska. W tym roku jeszcze nie podjęła uchwały w tej sprawie, ale - jak zapewnia skarbnik gminy - zrobi to na jednej z najbliższych sesji. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Uniwersytet DziecięcyWyszkówgmina Wyszków

Komentarze

Wyszkowianka
Niesamowite! Kilka telefonów w miesiącu, parę e-maili do znajomych i 2000 zł. na kocie??? Też bym tak chciała.... Czy nie lepiej te 30.000 zł. dać przedszkolom w Wyszkowie, one na pewno zorganizują super zajęcia i dla większej ilości dzieci. Niech gmina zacznie doceniać to co ma niż nabijać kasę znajomym!!!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Koronawirus. Ponad dwieście osób w kwarantannie
prawda boli? czyżby właściciel "salonu"?
jeszcze zdrowy
Zarzuty za groźby
Jestem z Warszawy, zamieszkałem na wsi. I na pewno nie zagłosuję na człowieka Merkelowej. Zastanówcie się, komu warszawski ratusz sprzedał spółki miejskie.
Owszem
Próbował przejechać stołecznych policjantów. Pościg za sprawcą zakończony pod Wyszkowem
Te okolice Wyszkowa to konkretnie centrum Kamieńczyka
Mieszkaniec
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA