REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Pierwsza oficjalna wizyta poseł Anny Marii Siarkowskiej w Wyszkowie

Powiat

- Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać i będzie owocna z korzyścią dla mieszkańców całego powiatu wyszkowskiego - mówiła podczas spotkania z zarządem powiatu 13 stycznia poseł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska. Podczas wizyty w Wyszkowie przedstawiła problemy związane z obronnością kraju oraz zadania, jakie stoją przed Radą Rodziny działającą przy pełnomocniku rządu ds. polityki demograficznej, której jest członkiem.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Anna Maria Siarkowska poseł na Sejm RP z okręgu siedlecko - ostrołęckiego należy do Klubu Parlamentarnego PiS. Jest członkiem Komisji Obrony Narodowej i Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, członkiem Rady Rodziny. Przed objęciem mandatu posła - starszy specjalista ds. planowania obronnego i zarządzania kryzysowego oraz audytoror w państwowej agencji. Mężatka, mama czterech córek, najmłodsza sześciomiesięczna - Hiacynta, towarzyszyła jej podczas spotkania w Wyszkowie.

- Jestem posłem kolejną kadencję, wyborcy zaufali mi i udzielili reelekcji. Jeśli chodzi o Komisję Obrony Narodowej, praca w niej jest dla mnie prawdziwym wyzwaniem ale też przyjemnością z racji tego, że jest to bezpośrednio związane z moją dotychczasową działalnością społeczną i z wykształceniem. W ramach Komisji zajmuję się budową obrony terytorialnej - mówił posłanka. 

Dużo uwagi poświęciła sprawom Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Cieszę się, że dzisiaj Wojska Obrony Terytorialnej cały czas są rozwijane. Obecnie liczba żołnierzy WOT to około 22 tysięcy  a zaplanowana jest na ten rok na 29 tysięcy. Również środki budżetowe są cały czas na obronę terytorialną zwiększane i to jest dobra wiadomość. Mam nadzieję, że struktuty WOT również w naszym okręgu będą bardziej widoczne i znacznie większe niż do tej pory. Czas na podstawowe przeszkolenie żołnierza WOT jest określony jako trzy lata, wobec tego na zakończenie 2020 roku już w zasadzie będziemy mówić o pierwszych efektach, o pierwszych żołnierzach, którzy uzyskują status "combat-ready" czyli gotowości do walki - mówiła.

Omówiła również cele Rady Rodziny, która będzie organem opiniodawczo - doradczym ministra rodziny.

- Drugim elementem, którym zajmuję się na forum parlamentarnym, jest moja aktywność w ramach Rady Rodziny. Jest ciałem nowo utworzonym. Radę Rodziny powołała minister Marlena Maląg, a zasadniczym celem jest sprostanie wyzwaniu, jakie dzisiaj stoi przed Polską, ogromnemu wyzwaniu związanemu z niskim współczynnikiem dzietności. Momo dotychczasowych działań o charakterze prorodzinnym czy też socjalnym, myślę tutaj o programie 500+, które dostrzega i ocenia jako dobry kierunek, ale jako niewystarczający. Chcemy wypracować szeroką strategię, która pozwoli na aktywne działanie państwa w różnych obszarach, które będą budowały zarówno lepsze warunki dla funkcjonowania rodziny, rodzin wielodzietnych, jak też przyczynią się do lepszego postrzegania rodziny jako wyzwania, któremu warto sprostać. Warto jest mieć dużą rodzinę, bo to jest wielka przygoda, oprócz tego, że jest to również duże zobowiązanie.

Działnia w ramach Rady Rodziny będą się koncentrowały nie tylko na opinowaniu projektów prawnych, które stają na forum rządowym, pod kątem tego czy są przyjazne rodzinie; nie tylko na audycie obowiązującego prawa, ale również na forum Rady Rodziny, w ramach której są nie tylko parlamantarzyści, ale też eksperci i czonkowie czy też reprezentanci organizacji pozarządowych, które od lat działają w tym obszarze.

- Uważam, że każde małe dziecko ma prawo do spędzania jak najwięcej czasu z mamą. Uważam, że warto o tym mówić, że na kolejne dzieci nie można patrzeć pod kątem ewentualnych problemów, tylko pod kątem takim, że jest to na pewno ogromne szczęście i stramy się uwrażliwiać na taką postawę również polityków, którzy mam nadzieję przyjmą rozwiązania, które pozwolą kobietom - również z wyższym wykształceniem - by nie bały się mieć kolejnych dzieci - mówiła posłanka. - A takie kobiety są niestety czasami postwione przed dylematem: albo kariera, albo macierzyństwo. Myślę, że powinniśmy iść tą drogą, żeby umożliwiać łączenie kariery z macierzyństwem. Już wiele zrobiono w tym temacie. Mamy dzisiaj pełnopłatny do szóstego miesiąca, płatny w 80 proc, aż do roku,do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia urlop macierzyński, szczególnie dla tych osób, które pracują na umowę o pracę. Natomist wciąż jest sytuacja problemowa co dalej... Mamy najczęściej perspektywę oddania dziecka do żłobka, a nie jest to coś, co wiele mam chciałoby robić. Trzeba się zastanowić nad innymi formami rozwiązań np. nad formą aktywizacji dziadków czy też może nad wyrównywaniem świadczeń, które są przeznaczane przez państwo na żłobki, a które mogłyby być kierowane na rzecz opieki indywidualnej, ale to jest oczywiście wszystko do rozważenia.

Poseł opowiedziała także o swojej aktywności w Komisji Administracji Spraw Wewnętrznych, gdzie zajmuje się sprawami związanymi z dostępem do broni.

- Stoimy przed wyzwaniem związanym ze zmianą ustawy o broni i amunicji - mówiła. - Jest to konieczne, ponieważ takie są na nas nałożone wymogi Unii Europejskiej. W ubiegłej kadencji udało się wypracować konsensus pewnych zmian, które dotyczą przede wszystim przedsiębiorców, natomiast ustawa będzie dotyczyła również tzw. "szarego Kowalskiego" i jego dostępu do broni. Na tę chwilę podejście ministra spraw wewnętrznych i administracji jak i całego rządu jest takie, żeby zmiany były jak najbardziej zachowawcze, żeby bardzo nie ingerować w tę ustawę, tylko tyle, ile jest to wymuszone przez unijną dyrektywę. Natomiast ja ze swojej strony bedę na pewno starała się, żeby w polskim prawie znalazły się takie rozwiązania, które zapewnią użytkownikom broni, zwłaszcza tym, którzy wywodzą się z organizacji proobronnych strzeleckich, organizacji czy stowarzyszeń o charakterze sportowym, możliwość dostępu do broni przynajmiej na dotychczasowym poziomie. Zrobię wszystko, żeby nie było gorzej niż do tej pory. Oczywiście można by było póść zupełnie inną drogą i przyjąć zupełnie nową ustawę o broni u amaunicji, która by zmnieniała dotychczasowy system. Zasadniczą różnicą, która jest w Polsce, a w innych krajach UE jest to, że w Polsce mamy dostęp do broni do celu sportowego, do celów obrony osobistej, do celów związanych z pełnieniem ochrony. Natomiast w przypadku rozwiązań unijnych mówimy o kategoriach broni i dostęp do danej kategorii jest uwarunkowany spełnieniem pewnych wymagań. Wymagałoby to przebudowy całego obecnie funkcjonującego systemu. Byłoby to problemowe przede wszystkim dla policji, która przyzwyczaiła do dotychczasowych rozwiązań i to środowisko jest mocno niechętne zmianom - mówiła poseł Anna Maria Siarkowska.

Jej zdaniem,  każda osoba, która zostanie odpowiednio przeszkolona i która spełnia wymogi ustawowe, powinna mieć możliwość uzyskania broni do celów obrony osobistej.

- Niestety tak nie jest - powiedziała. - Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że rocznie w skali całej Polski pozwoleń do celów obrony osobistej jest wydawanych zaledwie około dziesięciu i zazwyczaj są to ludzie, którzy dzisiaj mają dostęp do broni do użytku osobistego, którzy dostali taki dostęp jeszcze w PRL i którzy do tej pory ten dostęp utrzymują. To należało by zmienić, jest to po prostu pewnego rodzaju ewenement, kuriozum, ponieważ mamy taką grupę, która jest mocno zamknięta, ona nabyła pewne przywileje w czasach PRL i która do dzisja je utrzymuje - mówiła posłanka.

W Wyszkowie zapowiedziała większe zaangażowanie w sprawy powiatu wyszkowskiego.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPowiat Wyszkowskiposeł na Sejm RP Anna Maria Siarkowska

Komentarze

Monter
Odnośnie dostępu do broni ma działać Kiszczakowe, żeby coś zmieniać i żeby się nie zmieniało !?! Środowisko milicyjno/policyjne jest przeciwne zmianom ! Myślenie postkomunistyczne nadal trwa i mówi to dziecko stanu wojennego. Właśnie takich zmian w dostępie do broni trzeba aby policja nie miała takiego nań wpływu jak dziś. Zawód to mało powiedziane.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Idźmy zagłosować"
Żaden socjalizm nie jest dobry. A co do Niemców, to się ich nie bać tylko robić swoje. Z ich pomocą czy bez, tak żeby nie być stratnym. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.
Już my się na tym socjalizmie przejechaliśmy, jak
"Idźmy zagłosować"
Już ten "Niemiec" przypilnuje, żebyśmy się zanadto nie rozwinęli. A co do socjalistycznych rozwiązań - oczywiście, są szkodliwe. Ale lepszy socjalizm patriotyczny, niż lewacko-niemiecki.
Owszem
"Idźmy zagłosować"
Zobaczylibyście jak Niemiec pracuje, też byście tak chcieli. I takie same pieniądze brać. Do dobrobytu dochodzi się pracą i myśleniem, a nie rozdawnictwem i wymachiwaniem dziadkową szabelką, bo coś kiedyś. :)
O czym tu debatować
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA