REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wydmy toną w śmieciach. Mieszkańcy zbierają pieniądze na ich posprzątanie

Powiat

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie to jedna z niewielu przyrodniczych wizytówek ziemi wyszkowskiej. A jak ta nasza wspólna wizytówka wygląda? Na ich obszarze zalega około 200 ton śmieci (patrz zdjęcia)! Mieszkańcy gminy Wyszków uruchomili internetową zbiórkę pieniędzy na posprzętanie terenu wydm. Pomóc może każdy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zbiórka prowadzona jest poprzez portal zrzutka.pl (kliknij, aby wesprzeć). Zainicjowali ją Marcin i Paulina Wiśniewscy. Pan Marcin podczas spaceru z 4-letnim synkiem odkrył ogromne dzikie wysypisko śmieci: 

- Pewnego grudniowego dnia zabrałem swego czteroletniego syna na Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie obszar Natura 2000 - relacjonuje. - Spacerując, spotkaliśmy łosie, sarny i myszołowy. Nagle Franek krzyknął: "tato, tato zobacz!". Pomyślałem - moja krew - zauważył pewnie jakieś zwierzę. Odwracam się w jego stronę, a on wskazuje na śmieci i krzyczy: "tato byli tu wandale i brudasy". Odpowiedziałem: "tak, masz rację, ktoś zaśmiecil ten teren". Franek skomentował: "co z tym zrobimy i kto to posprząta?". Odpowiedziałem (wstyd się przyznać): "nic nie możemy zrobić, bo śmieci jest bardzo dużo". Po czym słyszę z jego ust: "tato, przecież ty znasz się na przyrodzie i jeszcze duży jesteś". Powtórzył to trzykrotnie "tato, duży jesteś". Możecie mi wierzyć lub nie, ale dawno nie było mi tak wstyd. W tym momencie dotarło do mnie, że mój czteroletni syn ma w sobie więcej odwagi i rozumu niż ja, czterdziestoletni facet.

Dlatego pan Marcin uznał, że naszym - dorosłych - obowiązkiem jest przynajmniej spróbować posprzątać teren Wydm L-M.

- Jeśli nie podejmiemy tej próby, to co pomyślą o nas nasze dzieci? - zastanawia się pan Marcin.

Przypomina, że Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie to jedna z niewielu przyrodniczych wizytówek ziemi wyszkowskiej. Przyjeżdżają tu mieszkańcy stolicy, aby podziwiać je podczas kwitnienia wrzosów. A jak ta nasza wspólna wizytówka wygląda?

- Na ich obszarze zalega około 200 ton śmierci. Koszt ich utylizacji i transportu wynosi ponad 200 tys. zł. Dlatego zwracam się do Was o wsparcie naszej wspólnej akcji. Tak, musimy zrobić to WSPÓLNIE, gdyż tylko wtedy wywrzemy pozytywną presję na osoby wywożące tam odpady. Każda wpłacona złotówka na naszą zbiórkę to jeden kilogram śmieci mniej. Może uda się nam posprzątać chociaż część tych nieczystości. Jeśli nie możecie wspomóc naszej akcji finansowo, zapraszam do udziału w akcji sprzątania Wydm L-M (o czym później poinformujemy). Przydadzą się każde ręce do pracy - zachęca pan Marcin. 

Zbiórka trwa do końca stycznia. O jej postępach a także o planach jej inicjatorów będziemy informować na bieżąco. 

Fot. Marcin Wiśniewski

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie

Komentarze

m
Wspaniała inicjatywa ale proponuję abyśmy się wzajemnie zorganizowali i próbowali ustalić skąd pochodzą te śmieci. Widać, że są to odpady po rozbiórce pojazdów. Jeżeli zostałyby przeprowadzone dochodzenia z pewnością udałoby się ustalić, kto handluje częściami w tej okolicy i co robi z resztą, której nie da się sprzedać. Dodatkowo fotopułapki i nagrody za wskazanie sprawców mogą wiele zdziałać w tej sprawie, a w szkołach kształtowanie właściwej, ekologicznej postawy. Stanowczy społeczny sprzeciw i pogarda dla osób zaśmiecających lasy również tych którzy czyszczą swoje samochody po zakupach jedzenia w Małopolu.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Pokłosie żałosnych przewozów Kolei Mazowieckich jednak cały czas daje się we znaki.
SG
"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Chyba z 450 to prędzej. Skoro ma być 270 mieszkań, a w każdym gospodarstwie dwa auta...
Ckaj
"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Wyobraźmy sobie dodatkowe 150 samochodów wyjeżdżających jednocześnie rano do pracy, którzy chcą wyjechać przy przejeździe na pułtuskiej... Od strony ronda na kosciuszki też się korkuje.
Jakc
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Damiana, Romana, Romany

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org