REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Długa droga energii elektrycznej

Kącik Prasowy

Dostęp do energii elektrycznej jest dla każdego z nas czymś oczywistym. W większości domów prąd w gniazdku jest po prostu kolejną usługą, za którą co miesiąc płacimy rachunek. Jest z nami zawsze - ładując telefon, włączając telewizor czy zapalając światło nie zastanawiamy się, skąd się bierze.

REKLAMA

Skąd bierze się prąd w gniazdku?

Tymczasem za tak oczywistą rzeczą jak to, że bateria telefonu po podłączeniu do gniazdka zacznie się ładować, kryje się codzienna ciężka praca dziesiątek tysięcy pracowników energetyki oraz koordynacja pracy wszystkich obszarów krajowego systemu elektroenergetycznego. Składa się on – w uproszczeniu – z trzech elementów: źródeł wytwórczych, sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnej. Energii, która powstaje w elektrowniach czy farmach wiatrowych, nie można wyprodukować na zapas i zmagazynować. To oznacza, że w każdej godzinie doby, każdego dnia roku, trzeba jej wyprodukować i przesłać do odbiorców tyle, ile w danej chwili zużywają. Jest ona dostarczana za pomocą sieci, dzielącej się na przesyłową i  dystrybucyjną. Ta druga jest najbliżej nas. To słupy i linie średnich i niskich napięć, które widzimy codziennie np. przy ulicach. Należą do lokalnych operatorów dystrybucyjnych, Sieć dystrybucyjna jest blisko 50 razy dłuższa niż sieć przesyłowa i liczy ponad 800 tysięcy kilometrów.
 
Krajowy System Elektroenergetyczny jest jak układ krwionośny w organizmie człowieka – linie przesyłowe to jego tętnice, a linie dystrybucyjne to jego żyły

 

 

 

 

 

 

Zanim jednak produkowana w elektrowniach energia trafi do sieci dystrybucyjnych, musi pokonać wiele kilometrów, które zwykle dzielą odbiorców od elektrowni. Do transportu energii elektrycznej na duże odległości służą linie przesyłowe. W Polsce mamy ponad 260 takich linii o napięciu 400 i 220 kV i długości prawie 15 tysięcy kilometrów, a także kilkusetkilometrowy kabel podmorski, łączący polski i szwedzki system elektroenergetyczny. Działa także 106  stacji elektroenergetycznych, służących do zmiany napięcia prądu.

Kto czuwa nad naszym bezpieczeństwem energetycznym?

Właścicielem infrastruktury przesyłowej są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które pełnią rolę operatora elektroenergetycznego systemu przesyłowego. Zadaniem operatora nie jest produkcja energii elektrycznej ani jej sprzedaż odbiorcom końcowym lecz dbanie, by zapotrzebowanie odbiorców na energię elektryczną w  całym kraju było zaspokojone, bez względu na porę dnia i roku.

Dlaczego potrzebna jest budowa i modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej?

Bezpieczeństwo pracy krajowego systemu elektroenergetycznego jest zapewniane m.in. poprzez rozbudowę i utrzymanie sieci przesyłowej najwyższych napięć oraz zarządzanie jej pracą. Inwestycje PSE, takie jak nowo budowane linie przesyłowe, nie mają charakteru komercyjnego. Ich celem jest dbanie o bezpieczeństwo energetyczne oraz zapewnienie sprawnej i  niezawodnej pracy infrastruktury przesyłowej w całej Polsce.

Nowe linie powstają wyłącznie tam, gdzie są niezbędne i wtedy, gdy jest to konieczne: gdy do sieci przesyłowej trzeba podłączyć źródło wytwórcze, takie jak farma wiatrowa lub nowy blok w elektrowni, gdy w danym regionie zapotrzebowanie odbiorców na  energię elektryczną zwiększa się na tyle, że dotychczas istniejące linie nie są w stanie go  zaspokoić lub gdy konieczne jest zwiększenie bezpieczeństwa zasilania danego regionu Polski.

Problem w tym, że linii przesyłowych jest w Polsce wciąż za mało, by zapewnić całkowitą niezawodność systemu w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. W porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami mamy kilkukrotnie mniej linii najwyższych napięć. Dlatego PSE realizują obecnie jeden z największych w naszej części Europy program rozwoju sieci przesyłowej. W perspektywie kilku najbliższych lat zostanie wybudowanych i  zmodernizowanych łącznie ponad 4 tysiące kilometrów linii najwyższych napięć oraz ponad 80 stacji elektroenergetycznych. W efekcie powstanie układ sieci gwarantujący nie tylko wieloletnią, stabilną i bezpieczną pracę, ale i umożliwiający sprostanie wyzwaniom przyszłości, takim jak rozwój energetyki odnawialnej czy elektromobilność.

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
Darmowa kolej w Dzień bez Samochodu
Chętnie skorzystał bym z jazdą koleją do pracy, lecz nawet darmowy przejazd nie jest na tyle atrakcyjny by z niego skorzystać. Zbyt długa podróż i przesiadki.
Pasażer
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA