REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Opłata planistyczna ‒ co to i w jaki sposób można jej uniknąć?

Kącik Prasowy

Osoby planujące sprzedaż nieruchomości powinny najpierw dowiedzieć się, czy na przestrzeni pięciu ostatnich lat dla danej nieruchomości nie został uchwalony lub zmieniony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dlaczego to takie istotne? Zmiana lub uchwalenie planu mogą przyczynić się do wzrostu wartości nieruchomości, skutkiem czego właściciel zostanie zobowiązany do zapłacenia opłaty planistycznej.

REKLAMA

Czym jest opłata planistyczna?

Czym dokładnie jest opłata planistyczna? Już wyjaśniamy! Opłata planistyczna to opłata, która może zostać naliczona na rzecz gminy w przypadku, gdy właściciel sprzedaje nieruchomość, co do której, jak już wspomnieliśmy powyżej, w ciągu ostatnich pięciu lat zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego, w wyniku którego wartość nieruchomości wzrosła. Do zapłacenia opłaty może zostać zobowiązany właściciel lub użytkownik wieczysty.

Czy można uniknąć opłaty planistycznej?

Wysokość opłaty planistycznej wynosić może nawet 30% kwoty, o którą wzrosła wartość nieruchomości. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób zainteresowanych jest sposobami, które umożliwiają ominięcie opłaty planistycznej. Czy takowe istnieją? Tak!

  • Pierwszym i najprostszym sposobem jest po prostu wstrzymanie się ze sprzedażą nieruchomości do czasu, aż upłynie pięć lat od uchwalenia bądź zmiany przestrzennego planu zagospodarowania.
  • Drugim sposobem jest ustalenie wysokości opłaty z wójtem, burmistrzem bądź prezydentem miasta. Należy zgłosić się z wnioskiem o ustalenie ewentualnej opłaty planistycznej w przypadku sprzedaży nieruchomości. Ustalona opłata nie zobowiązuje właściciela do sprzedaży, ale pozwala ustalić ewentualne koszty zawczasu. Co ważne, opłata ustalona przez organ nie będzie mogła zostać zmieniona na wyższą.

Prawo i budowa - portal w istotnymi informacjami

Osoby, które sprzedają jakąkolwiek nieruchomość, dla własnego bezpieczeństwa powinny dysponować choć podstawową wiedzą z zakresu prawa. Gdzie szukać informacji na temat różnego typu kwestii prawnych? Podpowiadamy, że na portalu Prawo i Budowa znaleźć można przygotowane przez specjalistów artykuły na temat nieruchomości, procesu inwestycyjnego ‒ przygotowania inwestycji, budowy, użytkowania i zamówień publicznych, umów budowlanych i sporów, specustawy przesyłowej czy specustawy mieszkaniowej. Na portalu dostępna są równeiż informacje na temat omawianej dziś opłaty planistycznej. Zapraszamy do lektury !

Podsumowanie

Właściciele nieruchomości nie są informowani o zmianie bądź uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego, zanim więc podejmiemy decyzję o sprzedaży nieruchomości warto, abyśmy zapoznali się z nim i sprawdzili czy w wyniku zmiany bądź uchwalenia nie wzrosła wartość naszej nieruchomości. Pozwoli nam to na uniknięcie niespodziewanego wezwania do zapłaty opłaty planistycznej.

Art. zewnętrzny

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Podpalił samochód i uciekł. Nie na długo...
DENATURAT JEST MOCNY.
Smakosz denaturatu
"Spotkało mnie coś okropnego, ale chciałabym, żeby powstało z tego dobro"
Bycie pijanym to nie jest okoliczność łagodząca, tym bardziej jak się za kółko wsiada.
Gość
Koronawirus. Kolejne zakażenie w rodzinie
A czy służby sanitarne mają wiedzę dotyczącą standardów u fryzjerów? W większości tzw. salonów nie wdrożono ŻADNYCH zasad sanitarnych. NIKT nie stosuje maseczek, o dezynfekcji foteli po klientach nawet nie myśli. Strach tam iść, Ponadto kontrole osób w kwarantannie codziennie o tej samej porze przed południem dają pole do popisu. Po godzinie kontroli - hulaj dusza do następnego dnia.
obserwator

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Estery, Kiry, Rudolfa

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA