REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Bardowie Wolności i Solidarności" w wyszkowskim "Norwidzie" (video)

Kultura

13 grudnia w I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie odbył się po raz czternasty przegląd piosenki opozycyjnej. Młodzież wykonała utwory, które nieodłącznie kojarzą nam się z "Solidarnością". 

Galeria zdjęć


REKLAMA

13 grudnia 1981 roku ówczesne władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny, który miał zdławić potężny zryw solidarnościowy Polaków. 

- Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy mieli odwagę powiedzieć "nie". Chcemy też złożyć hołd ofiorom stanu wojennego i systemu komunistycznego w Polsce. To, o czym pisał George Orwell w powieści "Rok 1984", przypomina tamte czasy. Autor jakby przewidział, do czego zmierza świat już w 1948 roku, pisząc tę książkę. Był to świat ze stali i betonu, świat gigantycznych maszyn i straszliwej broni, świat wojowników i fanatyków maszerujących naprzód noga w nogę, identycznie myślących i skandujących te same hasła, wiecznie zapracowanych, walczących, triumfujących i szpiegujących się wzajem - trzysta milionów obywateli o jednej twarzy - mówiła uczennica klasy III a Julia Borzymek.

Wieczorne muzyczne spotkanie w I LO zachwycało swoją oprawą i nastrojem, stając się jednocześnie doskonale wyreżyserowaną lekcją historii. W tegorocznym Przeglądzie zaprezentowali się: Olga Getka, Aleksandra Milczarczyk, Adriana Dobosz, które wykonały utwory pt. "Jest taki kraj" Jana Pietrzaka i "Ballada wrześniowa". Anna Szpondowska, Karolina Pyśk, Barbara Rutka zaśpiewały piosenkę z repertuaru Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury". Mikołaj Napiórkowski, Kacper Leszczyński zaprezentowali "Balladę o Janku Wiśniewskim". Oliwia Szulc, Maciej Wiśniewski, Maciej Chaciński, Jan Książek wykonali utwory pt. "Mamy dla was kamienie" z repertuaru Róż Europy i "Nikomu nie wolno się z tego śmiać". Monika Piórkowska zaśpiewała "Szklane domy" Beaty Rybotyckiej, Karolina Zwolińska wykonała zaś "Nie pytaj o Polskę" (Obywatel G.C.), Wiktoria Buźniak i Jagoda Ciskowska zaśpiewały "Dziwny jest ten świat" z repertuaru Czesława Niemena.

Wyświetlono również krótki filmik, autorstwa Macieja Najmoły (absolwenta I LO w Wyszkowie), który ukazał i przypomniał sytuację w kraju podczas stanu wojennego. Na zakończenie wieczoru tradycyjnie już wspólnie zaśpiewano pieśń Jana Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską".

Pierwszy przegląd został zainicjonowany przez Michała Czajkę, nauczyciela historii. Odbywa się co roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie ma na celu oddanie hołdu wszystkim niezłomnym, walczących o wolność, godność i polskość. Wielu z nich było zniesławianych, szykanowanych i więzionych. Jednym z nich był Grzegorz Przemyk, maturzysta, syn znanej działaczki opozycyjnej - Barbary Sadowskiej. Ten młody zdolny poeta został śmiertelnie pobity przez milicję obywatelską.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówI LO im. C.K. Norwida w WyszkowieBardowie Wolności i Solidarnościrocznica stanu wojennegoprzegląd piosenki opozycyjnej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.
S
Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów
Jestm bardzo ciekawy gdzie jest prowadzona ta dezynfekcjia ? Chyba nie na tym pszoku w Wyszkowie ?
K
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.
już nie wyszkowianka

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

REKLAMA

pl.jooble.org