REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Bardowie Wolności i Solidarności" w wyszkowskim "Norwidzie" (video)

Kultura

13 grudnia w I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie odbył się po raz czternasty przegląd piosenki opozycyjnej. Młodzież wykonała utwory, które nieodłącznie kojarzą nam się z "Solidarnością". 

Galeria zdjęć


REKLAMA

13 grudnia 1981 roku ówczesne władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny, który miał zdławić potężny zryw solidarnościowy Polaków. 

- Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy mieli odwagę powiedzieć "nie". Chcemy też złożyć hołd ofiorom stanu wojennego i systemu komunistycznego w Polsce. To, o czym pisał George Orwell w powieści "Rok 1984", przypomina tamte czasy. Autor jakby przewidział, do czego zmierza świat już w 1948 roku, pisząc tę książkę. Był to świat ze stali i betonu, świat gigantycznych maszyn i straszliwej broni, świat wojowników i fanatyków maszerujących naprzód noga w nogę, identycznie myślących i skandujących te same hasła, wiecznie zapracowanych, walczących, triumfujących i szpiegujących się wzajem - trzysta milionów obywateli o jednej twarzy - mówiła uczennica klasy III a Julia Borzymek.

Wieczorne muzyczne spotkanie w I LO zachwycało swoją oprawą i nastrojem, stając się jednocześnie doskonale wyreżyserowaną lekcją historii. W tegorocznym Przeglądzie zaprezentowali się: Olga Getka, Aleksandra Milczarczyk, Adriana Dobosz, które wykonały utwory pt. "Jest taki kraj" Jana Pietrzaka i "Ballada wrześniowa". Anna Szpondowska, Karolina Pyśk, Barbara Rutka zaśpiewały piosenkę z repertuaru Jacka Kaczmarskiego pt. "Mury". Mikołaj Napiórkowski, Kacper Leszczyński zaprezentowali "Balladę o Janku Wiśniewskim". Oliwia Szulc, Maciej Wiśniewski, Maciej Chaciński, Jan Książek wykonali utwory pt. "Mamy dla was kamienie" z repertuaru Róż Europy i "Nikomu nie wolno się z tego śmiać". Monika Piórkowska zaśpiewała "Szklane domy" Beaty Rybotyckiej, Karolina Zwolińska wykonała zaś "Nie pytaj o Polskę" (Obywatel G.C.), Wiktoria Buźniak i Jagoda Ciskowska zaśpiewały "Dziwny jest ten świat" z repertuaru Czesława Niemena.

Wyświetlono również krótki filmik, autorstwa Macieja Najmoły (absolwenta I LO w Wyszkowie), który ukazał i przypomniał sytuację w kraju podczas stanu wojennego. Na zakończenie wieczoru tradycyjnie już wspólnie zaśpiewano pieśń Jana Pietrzaka pt. "Żeby Polska była Polską".

Pierwszy przegląd został zainicjonowany przez Michała Czajkę, nauczyciela historii. Odbywa się co roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wydarzenie ma na celu oddanie hołdu wszystkim niezłomnym, walczących o wolność, godność i polskość. Wielu z nich było zniesławianych, szykanowanych i więzionych. Jednym z nich był Grzegorz Przemyk, maturzysta, syn znanej działaczki opozycyjnej - Barbary Sadowskiej. Ten młody zdolny poeta został śmiertelnie pobity przez milicję obywatelską.

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówI LO im. C.K. Norwida w WyszkowieBardowie Wolności i Solidarnościrocznica stanu wojennegoprzegląd piosenki opozycyjnej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Pokłosie żałosnych przewozów Kolei Mazowieckich jednak cały czas daje się we znaki.
SG
"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Chyba z 450 to prędzej. Skoro ma być 270 mieszkań, a w każdym gospodarstwie dwa auta...
Ckaj
"Wycisnąć" jak najwięcej. Pierwszy w Wyszkowie wniosek o bloki w ramach "lex deweloper"
Wyobraźmy sobie dodatkowe 150 samochodów wyjeżdżających jednocześnie rano do pracy, którzy chcą wyjechać przy przejeździe na pułtuskiej... Od strony ronda na kosciuszki też się korkuje.
Jakc
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Damiana, Romana, Romany

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org