REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Stypendia premiera przyznane w Wyszkowie

Nauka

42 najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych z rejonu ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty 10 grudnia odebrało stypendia Prezesa Rady Ministrów.  Siedmioro z nich to uczniowie wyszkowskich szkół. Tegoroczna uroczystość dla stypendystów odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Wyszkowie. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Stypendia Prezesa Rady Ministrów na terenie wojewódzytwa mazowieckiego w bieżącym roku szkolnym otrzymało prawie 500 uczniów. Warunkiem uzyskania stypendium było osiągnięcie przez ucznia promocji z wyróżnieniem i najwyższej w danej szkole średniej ocen lub wykazanie szczególnych uzdolnień w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy.

Do stypendystów zwróciła się mazowiecka wicekurator oświaty Dorota Skrzypek.

- Chcę pogratulować wszystkim stypendystom, uczniom, waszym rodziom, dziadkom, przyjaciołom, nauczycielom, wszystkim tym, którzy towarzyszyli wam w drodzę do tego sukcesu, przekazuję wam pozdrowienia, życzenia i gratulację od pana premiera RP Mateusza Morawieckiego - wszystkiego dobrego. Jestem przekonana, że dzisiejsze święto to jest wasz niebywały sukces. Jestem przekonana, że będziecie czerpali z tego sukcesu. A dzisiaj podejrzewam, a nawet jestem pewna, że jesteście dumni i czujecie satysfakcję. Ciężka praca plus talent to jest wasz kapitał i myślę, że wiecie jak z tego kapitału korzystać. Stypendium prezesa Rady Ministrów niech będzie takim początkiem, motywacją do podejmowania, kolejnych trudnych działań, wyzwań. Życzę wam kolejnych pięknych sukcesów dla waszej ciągle otwartej drodze edukacji - mówiła.

Gratulacje stypendystom przekazał starosta powiatu wyszkowskiego Jerzy Żukowski.

- Uroczystości takie jak ta dzisejsza są szczególnie miłe. Napawają radością, każą patrzeć z wielkim optymizmem w przyszłość świata, Europy, Polski, a także przyszłość naszego powiatu wyszkowskiego. Patrzę dziś na was - na najlepszych uczniów szkół średnich z województwa mazowieckiego - z nie skrywaną dumą, bo wiem, ile pracy kosztował was ten sukces, ile włożyliście wysiłku, by znaleźć się w miejscu, w którym jesteście teraz. Niezależnie od tego, skąd jesteście, udowodniacie, że nikt nie może wam odebrać waszych marzeń. Z pewnością wśród was są przyszli prawnicy, lekarze, inżynierowie. Nie tylko swoim talentem, ale przede wszystkim ciężką pracą pokazujecie, że stać was na wiele. Udowadniacie, że polscy uczniowie należą do najlepiej wykształconych w Europie. Nasi absolwenci są najbardziej poszukiwanymi pracownikami w wielu międzynarodowych instytucjach i przedsiębiorstwach funkcjonujących niemal we wszystkich branżach. Nie mam wątpilości, że i wy już za parę lat szybko do nich dołączycie. Swoich sukcesów nie osiągneliście jednak sami. To wasi nauczyciele i rodzice potrafili odczytać wasze zainteresowania i uwolnić pasje. Macie, a w zasadzie wszyscy mamy wobec nich dług wdzięczności. Podziękujemy za ich zaangażowanie i każdą godzinę pracy włożoną w wasze wychowanie i wykształcenie. Pragnę życzyć wam, byście w przyszłości dalej osiągali szczyty w aktywności naukowej, zagłębaniu wiedzy i pracy dla dobra społeczeństwa. Pracy, z której słynął najwybitniejszy z absolwentów szkoły, w której się teraz znajdujemy - powiedział starosta.

Wspomniał postać wybitnego kryptologa Jerzego Różyckiego.

- Wybitny matematyk Jerzy Różycki, absolwent wyszkowskiego gimnazjum koedukacyjnego, którego kontynuatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie. Wybitny kryptolog, jeden z pogromców niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Szacuje się, że dzięki wiedzy i pracy jego oraz jego przyjaciół II wojna światowa skończyła się 2 - 3 lata wcześniej, a śmierci uniknęło około 30 milionów ludzi. Jerzy Różycki jak wielu z jego pokolenia łączył miłość do nauki z ogromnym przywiązaniem do zasad i wartości, do idei silnego państwa polskiego. Życzę wam, abyście w swoim życiu, podobnie jak Różycki, dalej kierowali się chęcią poznania świata, zagłębiali tajemnice nauki i nieustannie dążyli do osiagnia coraz wyższych celów - życzył starosta.

W imieniu stypendystów głos zabrała Wiktoria Łaszczewska z klasy II a I LO im. C.K. Norwida. Podziękowała rodzicom i nauczycielom oraz wszystkim, „którzy pomagają w dążeniu ku dojrzałości i uczą fascynacji światem”. 

- Da Vinci pisał: "Wielka miłość rodzi się z wielkiej wiedzy o ukochanym przedmiocie...". Aby coś zatem pokochać, trzeba to najpierw przeniknąć, a im głębsze nasze pojmowanie, tym większym podziwem darzymy obiekt naszych dociekań. Dopiero poznając świat, możemy się nim cieszyć. Bo jak doceniać coś, o czym nic nie wiemy? Bez wiedzy nie ma prawdziwego zachwytu, bez zachwytu nie ma w życiu piękna. Człowiek bez wiedzy na zawsze pozostaje dzieckiem i dlatego tak ważne jest jej zdobywanie. Nie jest to łatwy proces, ale jak najbardziej konieczny, żebyśmy mogli żyć na miarę możliwości, jakie każdy z nas jako człowiek posiada. „Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot” - powiedziała w sobotę w swoim wykładzie noblowskim Olga Tokarczuk. Naszym zadaniem jest o tę tkaninę dbać, zabiegając o najwyższą jakość tworzących ją faktów - mówiła uczennica.

- Przede wszystkim ogromnie gratulacje dla wszystkich stypendystów i życzenia wielu jeszcze kolejnych sukcesów na ścieżce edukacyjnej. 105-letnie liceum Norwida to szkoła kultywująca tradycje, ale także otwarta na nowoczesność. To co czyni tę szkołę wyjątkową, to młodzież, zdolna, kreatywna, aktywna także w szkole, ale i w środowisku lokalnym. Po drugie kadra nauczycielska, która w znakomitej większości - co jest też wyjątkowe - to absolwenci naszego liceum.  W szkole najważniejsi są uczniowie, duszą szkoły są nauczyciele, a dumą jego absolwenci - mówiła dyrektor I LO Dorota Piotrowicz.

Gratulacje stypendystom złożyła także kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba. W części artystycznej w wykonaniu uczniów I LO zaprezentowano spektakl pt. "W cieniu Enigmy", oparty na biografii kryptologa Jerzego Różyckiego, w którego rolę wcielił się Oliwier Ciskowski. Za reżyserię odpowiadały polonistki Marzena Deluga, Iwona Żelazna - Łysik, Ilona Kołodziejska, Klaudyna Matejko - Kulasińska. Uroczystość poprowadziła Iwona Murawska.

Tegoroczni stypendyści z Ostrołęki oraz powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego:

Powiat wyszkowski
Dominika Wójcik ZS nr 3 w Wyszkowie, Aleksandra Zawadzka z ZS nr 3 w Wyszkowie, Patrycja Torbińska z ZS nr 1 w Wyszkowie, Magdalena Anna Branicka z ZS nr 1 w Wyszkowie, Jolanta Płochocka z CK ZDZ w Wyszkowie, Aleksandra Anna Ciemerych CEZiU "Kopernik", Wiktoria Łaszczewska z I LO w Wyszkowie

Powiat przasnyski
Wiktoria Dzieżyk z LO w Przasnyszu, Natalia Mosakowska z ZSP w Przasnyszu, Aleksandra Jakubiak z ZSP w Przasnyszu, Ewelina Rucka z LO Jednorożec, Krystian Cichowski z TA w Przasnyszu, Tomasz Roman Folga z LO w ZSP w Chorzelach

Powiat ostrowski
Aleksandra Śladewska z LO Ostrowi Maz., Piotr Grabowski z ZS nr 1 w Ostrowi Maz., Natalia Zera z ZS nr 1 w Ostrowi Maz., Urszula Jagielska z ZS nr 2 Ostrowi Maz., Karol Jarząbek z ZS w Lubiejewie, Żaneta Stańska z ZS w Małkini.

Miasto Ostrołęka
Daniel Kaliszewski z I LO, Sylwia Umińska z II LO, Piotr Pędzich z III LO, Patrzyk Sakowski LO Klasyczne, Julia Prusik Społeczne LO, Piotr Wieczorek ZSZ nr 1, Klaudia Żabińska ZSZ nr 2, Arkadiusz Wilczyński z ZSZ nr 3, Magdalena Lemańska w ZS nr 3, Natalia Gwara ZSZ nr 4.

Powiat ostrołęcki
Katarzyna Olszewska ZSP Łyse, Joanna Płoska ZSP Baranowo, Małgorzata Sokołowska z ZSP Czerwin, Paulina Podolak w ZSP Goworowo, Natalia Gostkowska ZSP Troszyn, Klaudia Ruszczyk ZSP Myszyniec, Siamad Abouzr ZSP Myszyniec, Patrycja Perzan ZSP Kadzidło.

Powiat makowski
Bartosz Wysocki LO nr 1 Maków Maz., Alicja Otłowska ZS Maków Maz., Sandra Czaplicka ZS Krasnosielec, Karolina Gołyś ZS Różan.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówstypendia premierastypendyściI LO w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
Darmowa kolej w Dzień bez Samochodu
Chętnie skorzystał bym z jazdą koleją do pracy, lecz nawet darmowy przejazd nie jest na tyle atrakcyjny by z niego skorzystać. Zbyt długa podróż i przesiadki.
Pasażer
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA