REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

5 ciekawych faktów na temat wody, o których nie miałeś pojęcia

Kącik Prasowy

Woda – to życiodajny płyn, bez którego człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. Być może wydaje ci się, że na jej temat wiesz już wszystko. Daj się zaskoczyć i poznaj 5 ciekawych faktów o wodzie. Nie tylko dowiesz się nowych rzeczy, ale także uświadomisz sobie, jak ważną rolę spełnia woda. A zatem – zapraszamy cię do zapoznania się z naszym zestawieniem!

REKLAMA

Fakt #1 – Woda stanowi ok. ⅔ ludzkiego ciała

Na co dzień zapewne nie myślisz o tym, że w większości składasz się z… wody! Stanowi ona aż 60-70% twojej masy. Organizm dziecka natomiast to aż ¾ wody! Również większość twojego mózgu, krwi i mięśni tworzy właśnie woda. Zawierają ją nawet kości! Niech ten fakt przekona cię, że istniejesz dzięki wodzie!

Fakt #2 – Woda poprawia samopoczucie

Czy wiesz, że nawet lekki spadek poziomu wody w organizmie (o ok. 1%) powoduje gorsze samopoczucie? Razem z wodą tracimy wtedy elektrolity, czyli jony soli, które odpowiadają za sprawne rozprowadzenie wody po organizmie oraz za pracę układów nerwowego czy mięśniowego. Magnez pomaga zredukować stres, a także – podobnie jak wapń – wspiera prawidłową pracę serca. Dlatego upewnij się, że w wodzie, którą pijesz, znajdują się kationy wapnia, magnezu, sodu. Dbaj o nawodnienie, bo na niedobór wody twój organizm odpowie zmęczeniem i bólem głowy.

Fakt #3 – Unia Europejska rekomenduje wypijanie 2 litrów wody dziennie

Powinniśmy wypijać min. 8 szklanek wody dziennie – to fakt! Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca dzienne spożycie przynajmniej ok. 2 litrów wody dla dorosłej kobiety oraz ok. 2,5 litra wody dla dorosłego mężczyzny. Te liczby nie zaskakują, ponieważ mniej więcej tyle samo wody tracimy każdego dnia – w większości poprzez układ wydalniczy, ale także przez pot i wydychane powietrze. Dawka ta musi więc być regularnie uzupełniana, by nie doprowadzić do odwodnienia. Dobrą pomocą w dbaniu o systematyczne nawadnianie jest dystrybutor na wodę, dzięki któremu zawsze możesz sięgnąć po łyk wody.

Fakt #4 - Po wodę powinniśmy sięgać, zanim odczujemy pragnienie

Wciąż nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poziom wody w organizmie powinniśmy uzupełniać regularnie – a nie czekać, aż odczujemy pragnienie. Według badań pragnienie to sygnał, że nasz organizm stracił już ok. 2% wody! Stąd blisko do odwodnienia, ponieważ jako odwodnienie klasyfikuje się utratę ok. 5% wody z organizmu. Natomiast poziom 10% oznacza niebezpieczeństwo dla zdrowia, a 20% niedoboru wody to już ilość śmiertelna. Na szczęście w polskich warunkach, gdzie mamy dostęp do wody pitnej, nie musimy obawiać się o tak poważne ubytki. Musimy natomiast dbać o to, by regularnie nawadniać swój organizm.

Fakt #5 – Plastikowe butelki nie są najlepszym opakowaniem na wodę

Choć plastikowe butelki są wciąż najpopularniejszym sposobem przechowywania wody, to nie są niestety najlepszym, a wręcz przeciwnie. Naukowcy przypuszczają, że szkodliwe substancje takie jak antymon czy bisfenol A mogą przedostawać się z butelek PET do wody. Pewne jest natomiast, że kiedy butelkę wystawimy na działanie słońca czy wysokiej temperatury, do wody przenikają niebezpieczne związki, np. aldechyd octowy. To on odpowiada za specyficzny posmak plastiku w nagrzanej butelce. Poza tym należy pamiętać, że plastikowych butelek nie wolno używać wielokrotnie, bo zgromadzą się wtedy na nich bakterie. Kolejną wadą butelek PET jest ich szkodliwość dla środowiska – każda z nich rozkłada się nawet 1000 lat! 

Czas najwyższy znaleźć lepszą alternatywę. Już szklana butelka czy bidon wielokrotnego użytku będzie rozsądniejszym pomysłem niż plastikowa butelka. Świetną opcją jest także dystrybutor na wodę, który można umieścić w dogodnym miejscu – w pracy, w domu – a potem systematycznie pobierać z niego wodę wprost do ulubionego kubka.

Art. zewnętrzny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
Darmowa kolej w Dzień bez Samochodu
Chętnie skorzystał bym z jazdą koleją do pracy, lecz nawet darmowy przejazd nie jest na tyle atrakcyjny by z niego skorzystać. Zbyt długa podróż i przesiadki.
Pasażer
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA