REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszków jest dzisiaj stolicą Europy

Miasto

- Europa to my, jej obywatele, a nie rzecz gdzieś daleko, w Brukseli, nie urzędnicy czy dyrektywy, które nam narzucają - z takim przesłaniem w Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie zawitali 5 grudnia niecodzienni goście, na co dzień pracownicy i współpracownicy Komisji Europejskiej. W drodze dialogu obywatelskiego chcieli oni poznać opinie młodych wyszkowian na kluczowe zagadnienia, którymi chce zajmować się Unia Europejska w najbliższych latach, jak zmiany klimatyczne czy cyberspołeczeństwo. Dla uczniów "Jedynki" była prawdziwa europejska lekcja.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Inicjatorką wizyty w wyszkowskiej podstawówce była prof. Marta Witkowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, która przybyła do Wyszkowa wraz ze swoimi studentami. Jej zaproszenie do SP nr 1 przyjęli także eksperci na co dzień współracujący z Komisją Europejską - Piotr Maciej Kaczyński oraz Piotr Świtalski, szef Wydziału Prasy i Mediów w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. W projekt zaangażowali się również przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Warszawa z liderką Lidią Janicką. Pod hasłem "Polska w Unii Europejskiej" w SP nr 1 odbył się dialog obywatelski, moderowany przez tych wyjątkowych gości.  

Choć tematyka spotkania była bardzo poważna, goście zadbali, aby przekazywane treści trafiały do młodego odbiorcy, 11-15-latków. Zaczęło się zresztą dość "swobodnie", bo od... tańca. Młodzież SP nr 1 zatańczyła "Belgijkę", zapraszając do wspólnej zabawy gości z Warszawy, dyrekcję szkoły oraz Sławomira Cieślaka, który reprezentował gminę Wyszków. Potem była chwila na zaprezentowanie talenów uczniów "Jedynki". Wiktoria Przybysz pieknie grała przy akompaniamencie i przy towarzyszeniu Stanisława Kadłubowskiego. Wokalistki: Anna Zaleska, Amelia Andrzejewska, Karolina Szymańska, Karolina Zyśk, Magdalena Zyśk pięknie zaśpiewały kilka utworów, w tym znane z Eurowizji Junior przeboje polskich laureatek konkursu: Roksany Węgiel i Wiki Gabor. Dziewczętom towarzyszył szkolny chór pod kierunkiem Anny Grześkiewicz. 

- Po takim występie, my jesteśmy tylko "przystawką" - podsumowali żartobliwie goście.

Przygotowali oni dla uczniów wykład dotyczący obywatelstwa w UE. Uczniowie klas VIII wzięli aktywny udział z lekcji nt. „Polska w Unii Europejskiej”. Odbył się także quiz europejski. Zwieńczeniem był dialog z aktywnym udziałem uczniów. 

- Takie spotkania odbywały się wcześniej na najwyższym szczeblu. Przyjeżdżał komisarz unijny, przedstawił wizję swojej polityki, ale te spotkania okazały się być mało przydatne, bo nie był możliwy prawdziwy dialog przy udziale kilkuset osób.  Zaczęto organizować takie spotkania jak to dzisiejsze, gdzie możemy zadać pytania. Możemy naprawdę porozmawiać, wysłuchać waszych opinii. Zbierzemy od was wasze zdania, opinie i przekażemy je dalej - mówiła prof. Witkowska, ekspert Komisji Europejskiej. 

- Takich dialogów obywatelskich jest cała masa w Europie. Komisarze europejscy spotkają się z nastolatkami w swoich "Wyszkowach", bo Unia Europejska składa się z takich "Wyszkowów". Ale to wasz Wyszków jest dzisiaj stolicą Europy - mówił Piotr Maciej Kaczyński.

Prof. Witkowska spróbowała przedefiniować pojęcie Unii Europejskiej...

- Jedni definiują Unię Europejską jako instytucje unije, inni poprzez prawo, czyli narzucane przez UE dyrektywy - mówiła.

Eksperci zaś pokazali wyszkowskiej młodzieży nieco inny sposób spojrzenia na to, czym jest Unia Europejska, czyli cała otaczająca nas przestrzeń, bardzo szerokie pojęcie, któremu każdy z 500 milionów obywateli UE może nadać własny sens i treść.  Krótko opowiedzieli o polityce i priorytetach nowo wybranej Komisji Europejskiej, czyli rządu europejskeigo. Wśród nich numerem jeden jest Zielony Ład Europejski. Potem młodzież podzieliła się na grupy, w których pracowała nad wskazanymi zagadnieniami, dzieląc się własnymi refleksjami i opiniami. 

- Spotkanie było obywatelskie i partycypacyjne. To obywatele byli gwiazdami a nie my. My co najwyżej wskazywaliśmy kierunki ich rozmowy. Dzięki także zaangażowanym nauczycielom oraz Punktowi Europe Direct Warszawa z nieocenioną Nic dziwnego, że dla Europy dzisiaj w Wyszkowie wyszło słońce - podsumował wizytę w Wyszkowie Piotr Maciej Kaczyński.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komisja EuropejskaWyszkówUnia EuropejskaSzkoła Podstawowa nr 1 w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

SOS dla wyszkowskich siatkarzy
Szkoda, że dyrekcja i nauczyciele tak bardzo angażują się tylko jeśli chodzi o klasy sportowe!!! A reszta dzieciaków, nawet szafek nie mają, a wymagają od nich noszenia dodatkowych butów na w-f.
Rodzic
Duża awaria wodociągu
Witam, W związku z Pani komentarzem proszę powiedzieć na jakiej podstawie twierdzi Pani, że pracownicy inwestora pracują bez planów? Czy Pani osobiście doły kopie na tej budowie? Pozdrawiam, Tomasz
Tomasz
Wyrok za "zakupy z koronawirusem"
jak sprawdza się czy ktoś jest zarażony tym konkretnie koronawirusem skoro nie ma środka do sprawdzania tego? Bo tzw "testów" nie można brać na poważnie skoro one ani nie są do tego przeznaczone, sporo jest wadliwych, a jak już wykryją coś - to wykrywają różne koronawirusy i wirusy - więc nie wwiadomo czy akurat wykryły tego którego akurat w organiźmie szukamy?
ola
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Niedziela
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Damiana, Mirabeli, Wincentego

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA