REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dronem w trucicieli powietrza. Powiat i gmina rozważają zakup urządzenia

Powiat

Radny Piotr Wykowski złożył wniosek do budżetu powiatu wyszkowskiego o zakup drona z urządzeniami do pomiaru jakości powietrza oraz składu palenisk. Partnerem projektu najprawdopodobniej zostanie gmina Wyszków. Inwestycja jest możliwa do realizacji w 2020 roku.

REKLAMA

Samorządy - powiatu wyszkowskiego oraz gminy Wyszków - poważnie rozważają zakup specjalistycznego drona, wyposażonego w urządzenia, pozwalające m.in. na pomiar jakości powietrza. Koszt zakupu takiego urządzenia to około 120 tys. zł. Gdyby samorządy zdecydowały się także na kamerę termowizyjną do pracy w nocy, należało by doliczyć około 30 tys. zł. Wnioskodawca zakupu drona - radny Piotr Wykowski - widzi kilka wariantów sfinansowania inwestycji, która poza zakupem sprzętu objęłaby także szkolenia dla przyszłych operatorów drona. Jeden z wariantów zakłada udział finansowy gminy Wyszków. Samorządy szukają także możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zapowiada na 2020 rok kontynuację programu, który przewiduje dofinansowanie nawet do 50 proc. wartości zadania (nie więcej jak 100 tys. zł). Z takich możliwości korzystał niedawno np. pobliski Wołomin, gdzie dron działa od miesiąca. 

- W ciągu miesiąca od zakupu drona w Wołominie wystawiono około 50 mandatów w kwocie do 500 zł. Wzrosło znacznie zainteresowanie wymianą kotłów. Działanie prewencyjne tego urządzenia jest nie do przecenienia - mówi wicestarosta Leszek Marszał. 

Był on jednym z uczestników spotkania z władzami Wołomina, które podzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy na tym urządzeniu. Obsługą drona zajmują się tam specjalnie przeszkoleni strażnicy miejscy. Z ramienia samorządu miejskiego w spotkaniu brał udział także komendant straży miejskiej w Wyszkowie Mirosław Wysocki. Gdyby doszło do zakupu drona w regionie wyszkowskim, to pewnie strażnicy miejscy byliby jego operatorami. Różnica polega na tym, że w Wołominie jest ich 20. Dlatego powiat i gmina analizują obecnie wszystkie za i przeciw, liczą koszty, bo o zyskach wiele dowiedzieli się już podczas wizyty w Wołominie. Tamtejsze służby wykorzystują drona także do monitorowania sytuacji na drogach, podczas imprez masowych, czy podczas poszukiwań osób zaginionych. 

- Będziemy szukali możliwości i pozyskania dofinansowania na zakup drona. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska także daje zielone światło takim inwestycjom. Beneficjentem mogą być jednak wyłącznie gminy. Ale może się okazać, że wkład finansowy samorządów nie musi być wielki. Na razie ani powiat, ani gmina Wyszków nie wpisują tego zadania do prowizorium budżetowego na 2020 rok, ale są możliwe zmiany w budżecie w trakcie roku. Jeśli udałoby się zrealizować ten projekt - to w następnym sezonie grzewczym - mówi Leszek Marszał. 

Fot. Powiat Wyszkowski

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


drompowiat wyszkowskiWyszkówczyste powietrze

Komentarze

Monter
Swoją drogą nie tak dawno były pytania do burmistrza czy ma zamiar zlikwidować straż. Ma inne pytanie czy w kontekście zakupu drona rozważa zatrudnienie strażników? Jeśli tak to w jakiej liczbie bo taka konieczność za chwilę będzie.
M.
Juz dawni powinno to latać a mandaty łatać dziurę w kasie. Nie byłoby może podwyżek za śmieci czy komunikację, a i powietrze byłoby lepsze. Ale w interesie burmistrza jest, żeby bylo jak najwięcej smrodu w mieście. Spalarnia załatwi temat tak, że żaden dron nam już nie będzie potrzebny. Eco abc wie, jak fałszować wyniki testów emisji, w innych miastach to robili, u nas też zrobią.Tylko u nas będzie 4 razy więcej spalania, bo moce 4 razy większe...
H
No w końcu
RR
A może by tak wypożyczyć chociaż na kilka dni tego drona z Wołomina i postraszyć tych śmierdziuchów, którzy palą śmieci. Powietrze było by czystsze i to bez wydatku.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
To jest dopiero początek braków kadrowych, jak od marca będą obowiązkowe szczepienia medyków to dopiero zacznie się armagedon, to się L4 zaczną sypać, Byyrawo Dodek
QQRYQ
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Zamiast płacić misiewiczom i pociotkom znajomych powinni dobrze zapłacić pielęgniarkom a my od tego jesteśmy żeby tak było. Ale jak ma ktoś to zrozumieć jeśli w radzie nadzorczej jest sklepowa która nie zna się jest w radzie szpitala i jest prezesem i została nim bez wiedzy i konkursu. W tej sytuacji pielęgniarki powinny być burmistrzami. Ten świat stoi na głowie za tego rządu.
T
"Stan kryzysowy" w szpitalu. SOR bez obsady, bo pielęgniarki już nie dają rady
Może to tylko mi się wydaje... Ale tych 35 covidowych pacjentów którzy poszli na oddział to nie tak, że od razu tam się znaleźli. Na jaki oddział by się nie trafiało to raczej przez izbę przyjęć albo przez oddział ratunkowy, nigdy inaczej. Chyba, że od razu idą na oddział wewnętrzny, to co innego i roszczenia pielęgniarek są niezasadne. W innym przypadku to ktoś się chyba tymi 35 osobami najpierw zajął. I raczej się nie bał.
Grigorij
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Wtorek
Grudzień 2021
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

pl.jooble.org