REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Dotacja na nowe stanowiska kierownicze?

Miasto

Rada Miejska zwiększyła o około 200 tys. zł dotację dla Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na 2020 rok. Zdaniem radnego Adama Szczerby (na zdjęciu), gros dotacji pochłonie rozrost administracji związany ze stworzeniem nowego stanowiska zastępcy dyrektora. Burmistrz odpowiada, że rośnie liczba zadań i oczekiwania społeczne wobec Ośrodka, a zatem potrzeba mu wzmocnienia kadrowego.

REKLAMA

WOSiR jest zakładem budżetowym, co oznacza, że w części jego działalność finansowana jest z dotacji z budżetu gminy, ale tyle samo, ile wynosi dotacja, Ośrodek musi wypracować w ciągu roku sam. Obowiązujące stawki dotacji dla Ośrodka ostatni raz zmieniane były w 2011 roku. Jak wynika z kalkulacji planowanych kosztów i przychodów WOSiR na 2020 rok, przygotowanej przez poprzedniego dyrektora Marka Wiśniewskiego, koszty administracji, koszty imprez własnych oraz imprez zleconych wyniosą 470 tys. 157 zł. Koszty utrzymania obiektów natomiast: stadion - 735 tys. 311 zł, hala sportowa - 882 tys. 488 zł, pływalnia - 2 mln 311 tys. 863 zł. 

Dyrekcja WOSiR zawnioskowała o zwiększenie dotacji na 2020 rok o około 200 tys. zł, mając na uwadze, że o tyle będzie musiała zwiększyć w przyszłym roku swoje przychody. A te w 2020 roku prognozowane są na poziomie: stadion - 282 tys. 300 zł, hala - 449 tys. 700 zł, pływalnia - 1 mln 784 tys. 759 zł. Zgodnie z wnioskiem dyrekcji WOSiR radni przegłosowali, że dotacja na 2020 rok dla Ośrodka wyniesie:

1) 12,44 zł jako dopłata do kosztów utrzymania 1m2 powierzchni stadionu (łączna powierzchnia 43.500 m kw.)

2) 135,37 zł jako dopłata do kosztów utrzymania 1m2 powierzchni hali sportowej (pow. 3.877 m kw.)

3) 224,50 zł jako dopłata do kosztów utrzymania 1m2 powierzchni pływalni (pow. 3.580 m kw.).

Wzrost dotacji skarbnik gminy tłumaczył rosnącymi kosztami i rozszerzeniem oferty usług (mówił o bocznym boisku ze sztucznym oświetleniem). Uzasadnienie nie przekonało jednak radnego Adama Szczerby. 

- Byłbym w stanie zrozumieć uzasadnienie dla podwyżki dopłat dla WOSiRu, gdyż kilka miesięcy temu brakowało pieniędzy dla ratowników. Ale jesteśmy przez ostatni miesiąc w zupełnie innej sytuacji. Nie ma środków, podnosimy podatki - my jako opozycja mieliśmy zarzuty, żeby szukać oszczędności, a tymczasem tworzymy dwa stanowiska kierownicze w WOSiR. Do tej pory było jedno. Szybko analizując, to daje wzrost kosztów administracji o około 130-150 tys. zł rocznie. Tymczasem planowany wzrost dotacji dla WOSiR to jest 200 tys. zł. Niezrozumiałe jest to dla mnie - mówił.

- Takie populistyczne byłoby stwierdzenie, że zmniejszmy administrację o połowę, to zachowamy połowę kosztów - odpowiadał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Diagnoza sportowa pokazała, że oczekiwania wobec WOSiR są większe. Skoro są postawione większe zadania i musimy więcej zrobić za mniej środków, nie jesteśmy w stanie tymi samymi mocami osobowymi sprostać przedsięwzięciu. Dochodzi kwestia rozbudowy WOSiR. Pracujemy nad koncepcją kompleksu rekreacyjnego na os. Polonez - co najmniej część z tej bazy w tej kadencji będzie wykonana. Przy ciągle zwiększającej się bazie, liczbie uczestników i oczekiwaniach, trzeba było wzmocnienia kadrowego tego zakładu budżetowego. Zostało zwiększone o jedno stanowisko kierownicze.

Rzeczywiście, zarządzeniem z 5 listopada burmistrz dokonał zmiany regulaminu organizacyjnego WOSIR, w którym ujął nieprzewidziane wcześniej stanowisko zastępcy dyrektora. 13 listopada nastąpiła zmiana kadrowa w WOSiR. Dyrektorem został Adam Szymański, a dotychczasowemu dyrektorowi, Markowi Wiśniewskiemu, powierzono pełnienie obowiązków jego zastępcy.  Burmistrz podkreślał na sesji, że kalkulacje przychodów i kosztów dyrektor Wiśniewski przedstawił urzędowi przed wprowadzonymi zmianami kadrowymi w WOSiR.

- To jest bardzo zły ruch w kontekście ostatniej dyskusji o wzroście podatków, bo wzrosną nam wydatki bieżące - skomentował Adam Szczerba.

- Wielokrotnie byliśmy najtańszą gminą albo byliśmy w czołówce jeśli chodzi o wydatki na administrację i zwyczajnie w ramach całych zasobów ludzkich stworzenie jednego stanowiska jest po prostu racjonalne i wbrew pozorom może w przyszłości przynieść oszczędności albo wręcz zyski – odpowiedział Grzegorz Nowosielski.

Rada Miejska nie poparła wniosku Adam Szczerby, aby o połowę obniżyć dotację dla WOSiR na 2020 rok. 

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


WOSiR Wyszkówrada miejska w WyszkowieAdam SzczerbaGrzegorz Nowosielski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.
S
Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów
Jestm bardzo ciekawy gdzie jest prowadzona ta dezynfekcjia ? Chyba nie na tym pszoku w Wyszkowie ?
K
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.
już nie wyszkowianka

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Piątek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Benity, Maksymiliana, Teodozji

REKLAMA

pl.jooble.org