REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Będą zniżki za kompostowanie śmieci

Miasto

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała na uchybienia w uchwale gminy Wyszków dotyczącej wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty. Radni musieli poprawić uchwałę i m.in. uwzględnić w niej zniżki w "opłacie śmieciowej" dla mieszkańców, którzy korzystają z przydomowych kompostowników.

REKLAMA

Uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty Rada Miejska w Wyszkowie podjęła 30 października. Określiła w niej nowe stawki "opłaty śmieciowej", które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa w trakcie analizowania uchwały dopatrzyła się uchybień. 

- Chodzi o uchybienia prawne i brak obligatoryjnego zwolnienia dla osób kompostujących bioodpady. Podkreślę, że ustawa zmieniła się w okresie między ogłoszeniem przez gminę Wyszków przetargu na odbiór odpadów a podjęciem orzez Radę uchwały - uzasadniał burmistrz Grzegorz Nowosielski.

- Pracujemy na gruncie przepisów, które weszły w życie we wrześniu. Uchwałę przygotowywaliśmy w połowie października. Nie było wówczas wzorców, za to były różne interpretacje. RIO w trakcie badania treści uchwały odniosła się i jej zdaniem te przepisy powinny być podjęte przez nas w inny sposób. Problem dotyczy innego sformułowania zapisów w przypadku niesegregowania śmieci. My ostawiliśmy poprzedni zapis, że stawka powinna być przynajmniej dwukrotnością stawki jak za odpady segregowane. Druga to kwestia zwolnienia częściowego osób, które kompostują bioodpady. Tu mieliśmy duży dylemat. To bardziej kwestia prawna ale i praktyczna - dodaje skarbnik Dariusz Korczakowski.

W odpowiedzi na wezwanie RIO radni miejscy wrócili do tematu na sesji 28 listopada. Przegłosowali poprawkę do uchwały określającą 4-procentową ulgę w "opłacie śmieciowej" dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym. Radny Adam Szczerba wnioskował, aby ulga wynosiła 10 proc. 

- Jest to jednak ograniczenie naszych dochodów. System musi się bilansować. Żeby nie było konieczności podnoszenia stawki, 4 proc. ulgi jest stawką bezpieczną - odpowiadał na ten wniosek skarbik gminy.

Zapewnił, że gmina dopiero zaczyna pewien proces kształtowania nowego regulaminu utrzymania porządku i czystości. 

- Nie wszyscy będą mogli przecież te kompostowniki postawić albo będą musieli patrząc na przepisy postawić na środku działki. Powinnismy wyjść ze zniżką wyższą jako zachętą dla mieszkańców do kompostowania - argumentował Adam Szczerba.  

- Wszyscy, którzy mają działki, wiedzą, czym jest kompostownik i z czym się wiąże. Nie musimy dawać czasu na przemyślenie czy chcą czy nie chcą go postawić - zauważył burmistrz Grzegorz Nowosielski, który prosił o przegłosowanie ulgi w wysokości 4 proc., co też radni jednogłośnie uczynili. 

Na grudniowej sesji radni zajmą się nowelizacją regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie, w którym określone zostaną wszystkie szczegóły nowych rozwiązań, w tym m.in. parametry kompostowników.  

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


Komentarze

B. O.
Co za jednomyślność.. wspaniale. Po co nam tacy radni, co się tak obawiają burmistrza,ze pod dyktando głosują...
Wika
Co za chojność aż 4%. Kogo reprezentują ci radzni ? - bo napewno nie wyborców
Jaa
4%??? Śmiechu warte,wolę te obierki,liście i trawę dać kurom,królom i wyścielić im.Później zjem smaczne jajko i pasztecik ;)
mieszkaniec
Za 4% to nie opłaca się kompostownika zakładać. Obierki, trawa, liście zajmują sporo miejsca a 30 zł rocznie to, aż nie taka zawrotna kwota. Mimo, iż mam kompostownik to wolę wystawić worek i mam czysto.
B. O.
Żenada... Ludzie, gdzie my żyjemy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Sobota
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agaty, Dalii, Sobiesława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org