REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Bug z nami, my z Bugiem". Pokonkursowa wystawa Akademii Umiejętności Pan Hilary

Kultura

26 listopada otwarto wystawę pokonkursową II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pod hasłem "Bug z nami". Zaprezentowano 47 konkursowych prac. Do konkursu wpłynęło 90 zdjęć nadesłanych przez 31 fotografów z całej Polski m.in. z Siedlec, Warszawy, Legionowa, Lublina oraz okolic Wyszkowa.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zgromadzonych na wernisażu miłośników fotografii powitał Piotr Adler, założyciel  Akademii Umiejętności "Pan Hilary", pomysłodawca konkursu.

- Ten konkurs jako Akademia Umiejętności "Pan Hilary" organizujemy po raz drugi. W zeszłym roku zorganizowaliśmy cztery konkursy fotograficzne. Wybraliśmy ten konkurs, który cieszył się największym zainteresowaniem fotografów, najwięcej uczestników w zeszłym roku nadesłało na niego prace. A po drugie jest to konkurs chyba najbardziej związany z naszym miastem. Jego tytuł "Bug z nami" nawiązuje oczywiście do naszej rzeki, aczkolwiek sam tytuł konkursu jest bardzo szerokim polem interpretacyjnym i twórczym dla fotografów - mówił.

O wrażeniach z konkursu opowiedział Woytek Smółkowski - fotograf, architekt, malarz, grafik, zdobywca wielu nagród na konkursach fotograficznych, a także jeden z jurorów konkursu.

- Kiedy obejrzeliśmy pierwszy raz wszystkie te zdjęcia, to już wtedy wykrystalizowała nam się pula zdjęć finałowych. Były to zdjęcia, które rzeczywiście później zdobyły nagrody, dlatego że poszukiwaliśmy właśnie odpowiedzi na hasło konkursowe "Bug z nami", czyli Bug nie jako rzeka, a też jakaś relacja tej rzeki z miastem z mieszkańcami. W momencie, kiedy jest jakiś konkurs i wpływa np. tysiąc zdjęć, to 90 proc. zdjęć jest podobnych tematycznie, bo zakaładamy, że technicznie wszystkie są bardzo dobre. Jeśli pozostałe 10 proc. zdjęć jest takich, które troszeczkę inaczej ten temat traktują, to jest duże prawdopodobnieństwo, że te 10 proc. właśnie zwróci uwagę jurorów i tak było w przypadku naszego konkursu. Jeżeli patrzymy na fotografie, to ważne są trzy aspekty - światło, kompozycja i ten właściwy odpowiedni moment zrobienia zdjęcia. Jesteśmy zadowoleni z tych zdjęć, które do nas wpłynęłz. Dało się z tego zrobić wystawę, widzę duży potencjał w całej tej imprezie. Jest bardzo dużo ludzi fotografujących rzekę Bug, jest szansa, że rzeczywiście zasięg ogólnopolski będzie taki z prawdziwego zdarzenia - powiedział.

Głos zabrał również kolejny z jurorów Maciej Kowalski.

- Poziom tego konkursu, moim zdaniem, jest wyższy niż zeszłoroczny i tych zdjęć jest więcej niż w zeszłym roku. Konkurs organizowany jest po raz drugi. Myślę, że jak będzie organizowany po raz piąty, to będziemy mieli zdjęcia na poziomie ogólnoświatowym, a nie tylko naszym krajowym - mówił.

W imieniu burmistrza Wyszkowa gratulacje uczestnikom konkursu złożyła Edyta Wittich, naczelnik Wydziału Promocji Kultury i Sportu.

- Niezmiernie się cieszymy, że coraz więcej naszych mieszkańców robi zdjęcia i to zdjęcia niezwykle piękne. Chcę pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu pasji, która jest też relaksem, bo pojechanie na plener napewno odbręża umysł, jest czymś przyjemnym. Chociaż też dobre zdjęcie wymaga nie raz wielu poświęceń, trzeba wstać rano, gdy fotografuje się wschody słońca trzeba to ujęcie dobre odpowiednio uchwycić. Nie jest to takie proste. Gratuluję wam serdecznie tych pięknych zdjęć. Piękne zdjęcia Wyszkowa to tak naprawdę promocja Wyszkowa i chcę z tej promocji miasta skorzystać i uzgodniliśmy z panem Piotrem, że najpięniejsze zdjęcia, wybrane z tego konkursu wydamy w formie broszury promocyjnej, żeby jak najwięcej osób mogło je zobaczyć - zapowiedziała.

Temat rzeki Bug przybliżył Bartłomiej Adler z Koalicji "Ratujmy Rzeki".

- Celem całej organizacji "Ratujmy Rzeki" jest ochrona rzek przed zagrożeniami. Żyjemy w takich czasach, że główym ich zagrożeniem jest człowiek. Działalność nasza skupia się na różnych płaszczyznach związanych z rzekami m.in. z całą regulacją rzek. Rzeka Bug jest to ostatnia rzeka "dzika" w Europie, praktycznie nieuregulowana. Nie mamy na Bugu żadnych tam ani zapor, tym bardziej jest to coś, co powinniśmy pielęgnować. Koaliacja skupia się na działaniach skutków suszy czy powodzi. Są oczywiście różne programy, które mają przeciwdziałać temu, natomiast jak wiadomo same dokumenty wszystkiego nie załatwiają. Potrzebna jest działalność ludzi. Ludzie, którzy skupieni są wokół Koalicji, są to ludzie prywatni, Stowarzyszenia, są wśród nich ekolodzy, hydrolodzy, wędkarze i kajakarze, przede wszystkim są to ludzie, którzy mają w sobie wrażliwość na piękno natury.

Bartłomiej Adler nawiązał także do konkursowych prac.

- To, co widzimy tutaj na zdjęciach, nie jest pełnym obrazem, jak ta rzeka wygląda. Sporo jest miejsc, które niestety są zaniedbane, które wymagają większej uwagi. Dlatego bardzo się cieszę, że jest coraz więcej ludzi, którzy to zauważają. Osobiście z rzeką Bug związany jestem od urodzenia, zawsze było to dla mnie takie miejsce, które pozwalało mi zebrać i uporządkować swoje myśli. Pamiętajmy, że to nie tylko "Bug jest z nami", ale że "my jesteśmy z Bugiem" i żebyśmy jak najwięcej swojej uwagi temu poświęcali, będąc nad tą rzeką w czasie spacerów czy wędkowania - mówił.

Jury w składzie: przewodniczący Woytek Smółkowski, Maciej Jerzy Kowalski, Bogusław Babis pierwsze miejsce przyznało Marcinowi Orszulakowi za fotografię pt. "Przez kolejowy". Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł. Miejsce drugie zdobyła Anna Mierzejewska - Miziołek za zdjęcie pt. "Ognista rzeka" (nagroda 300 zł). Miejsce trzecie przyznano Hubertowi Kwiatkowskiemu za fotografię pt. "Spokojnie płynący czas nad Bugiem" (nagroda 100 zł).

Wyróżnienia wręczono: Marcinowi Orszulakowi za zdjęcie pt. "Stara rzeka" (50 zł), Mateuszowi Nasiadce za zdjęcie pt. "Wodnica" (50 zł), Małgorzacie Mikołajczyk za zdjęcie pt. "Rodzinka nad Bugiem" (50 zł), Annie Mierzejewskiej-Miziołek za zdjęcie pt. "Most we mgle" (50 zł). Nagrody finansowe ufundowane zostały przez Urząd Miejski w Wyszkowie, natomiast nagrody rzeczowe ufundowała AU "Pan Hilary". Sponsorem głównym konkursu był Polski Bank Spółdzielczy w Wyszkowie.

Nagrodę specjalną za najlepsze zdjęcie wykonane na terenie Rybienka Leśnego, Drogoszewa i Latoszka ufundowaną przez Stowarzyszenie Miłosników Rybienke Leśnego i Okolic przyznano Wioletcie Kuleszy za zdjęcie  pt. "Na rybach". Nagrodę wręczył Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia. 

- Wśród wielu priorytetów, które sobie postawiliśmy jako Stowarzyszenie, pierwszym jest rzeka Bug. Naszą ambicją jest, aby rzeka żyła, żeby ożyła, bo trochę jest martwa, trochę zaniedbana i zapomniana. Jest to piękna rzeka, największa "dzika rzeka" w Europie, ale wymaga naszej troski, naszej pracy. My w Stowarzyszeniu postanowiliśmy włożyć ten wkład po to, żeby tę rzekę przywrócić do życia - powiedział.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Polskim Banku Spółdzielczym w Wyszkowie.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówkonkurs "Bug z nami"konkurs fotograficznyAU "Pan Hilary"rzeka Bug

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
A kto z idiotami będzie współpracował :) ? Można było podtrzymać tradycję i konserwować Flisaka ale nie lepiej niech wszystko gnije na polu gdzieś w krzakach. Było tyle wspomnień i radochy dla wszystkich
Tomasz
Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org