REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Andrzejkowy czas w "Małym Geniuszu"

Rozrywka

Około trzydziestu przedszkolaków ze wszystkich grup - "Żabki" - 4 latki, "Pszczółki" - 3 - latki, "Krasnale" - 5 - latki, "Smerfy" - "0" z Niepublicznego Przedszkola "Mały Geniusz" w Wyszkowie,  22 listopada wzięły udział w magicznym andrzejkowym spotkaniu.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Czarodziejskie spotkanie andrzejkowe rozpoczęto od przedstawienia historii tej pradawnej tradycji, którą zaprezentowała Weronika Ragajsin - wychowawczyni "Pszczółek", która także poprowadziła zabawy andrzejkowe.

- Andrzejki - wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego. Dzień ten przypada na końcu lub początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed  rozpoczynającym się adwentem. Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza, a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej cienia rzucanego na oświetloną ścianę. Anioł oznaczał szczęście, gwiazda - powodzenie, kwiat - smutek, orzeł - osiągnięcie zamierzonych celów, a serce - wielką miłość - mówiła.

Najmłodsi z wielkim z zaciekawieniem wysłuchali historii andrzejkowych wróżb, poznali tradycje związane z wróżbami i czarami. Przedszkolaki w barwnych i oryginalnych strojach ulubionych bohaterów z kreskówek i bajek zatańczyły wesołe tańce, wzięły także udział w zabawach wróżbowych m.in. "Smerfowa" wróżba, "Przebijanie balonów", które wzbudziło wiele radości. Dzieci przebijały baloniki i wśród rozrzuconych karteczek odszukiwały te ze swoim przyszłym zawodem. Przygotowana została również zabawa z układaniem butów, rysowaniem "potworków", bardzo widowiskowy taniec z miotłą oraz przekłuwanie serca z imionami. Zabawa sprawiła ogromną frajdę najmłodszym, na których czekał także andrzejkowy poczęstunek. Nad całością czuwała dyrektor placówki Anna Ciach.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPrzedszkole "Mały Geniusz"Andrzejkiprzedszkolaki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Jak wybierała gmina Wyszków?
cd.: biało-czerwone flagi. "(...) gdyby nas lepiej i piękniej kuszono" ...
Ja ciąg dalszy
Jak wybierała gmina Wyszków?
Do Owszem: Małgorzata Trzaskowska ma klasę nie dzięki strojom ale dzięki temu, co ma do powiedzenia. To kobieta, która ma swoje własne poglądy, nie wstydzi się o nich mówić, chce działać i się angażować. Tymczasem Dudowa jest przestylizowana na starszą i jeszcze sztywniejszą niż jest w rzeczywistości, nie ma swojego zdania w żadnej kwestii, jest pusta jak wydmuszka. Wieszak na ubranie i podkładka na fryzurę niczym hełm. Powinna była wykorzystać te pięć lat na zrobienie czegoś pozytywnego na rzecz kobiet i dzieci, na obronę ich praw, w ogóle powinna się wypowiadać i brać w obronę wszelkich skrzywdzonych, choćby ofiary pedofilów, pobitych obcokrajowców, niepełnosprawnych i ich rodziców itp. Powinna wpływać na światopogląd, poszerzać horyzonty. Nie wykorzystała swojej szansy. M. Trzaskowska nie stałaby obok męża jak puste pudło. Ona niesie wiele treści. A polskich flag Duda aż za bardzo nadużywa. Zawsze wygląda jak gość weselny: czerwony na twarzy i w białej koszuli, a wkoło łopocą bia
Ja
Będzie nowy skatepark! Hurrra?
A kto tu mówi o stadionie narodowym? Wystarczy dobry projekt na zastąpienie tego co jest nowoczesnym obiektem przystającym do potrzeb i możliwości 30-tysięcznego miasta. Uważasz że nasza gmina nie ma pieniędzy? Ten artykuł dobitnie pokazuje, że ma ich nadto problem w tym że nie potrafi racjonalnie wydać. Zamiast płacić 50 tysi za koncepcję basenu rozporowego mogła ogłosić jak inne miasta konkurs i za max 30 tyś miała by projekt że ho ho Nie powstydził bys się
Do Obywatel
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA