REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Niech wasz śpiew nadal porusza nasze serca..."

Kultura

Wspaniałą uroczystość z okazji jubileuszu 10-lecia chóru parafialnego przy Sanktuarium św. Rodziny w Wyszkowie członkowie zespołu obchodzili 17 listopada. Parafianie mogli wysłuchać koncertu przygotowanego przez chórzystów specjalnie z tej okazji.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Od września 2009 roku funkcję dyrygenta chóru pełni Tomasz Śnieżak - organista parafii św. Rodziny w Wyszkowie, który przybliżył historię chóru.

- Chór Sanktuarium św. Rodziny powstał z inicjatywy pani Danuty Deptuły, pana Stanisława Kadłubowskiego oraz początkowo kilku, później kilkunastu osób, które od samego początku zaangażowały się w ten muzyczny projekt. Nasz proboszcz ks. Kazimierz Wądołowski zgodził się przyjąć pod parafialne skrzydła śpiewaków, którzy stali się zalążkiem chóru wielogłosowego. 10 lat jak na działalność chóru to kawał czasu. Przez ten okres wydarzyło się bardzo wiele, nie sposób tutaj wymienić wszystkie msze święte, koncerty, festiwale i konkursy, w których braliśmy udział. Wszystkie są dokumentowane w naszej chóralnej kronice. Chór przez 10 lat zgromadził w swojej teczce chórzysty około 100 utworów wielogłosowych, na różne uroczystości - zarówno religijne jak i świeckie. Myślę, że ilość utworów świadczy o ogromnym trudzie i pracy, jaki chórzyści musieli włożyć w ich przygotowanie. Głos ludzki ma tę przewagę nad innymi instrumentami, że można za jego pomocą przekazać tekst, słowo. W naszej pracy z chórem, staramy się jak możemy spełniać swego rodzaju misję i propagować ten rodzaj muzyki, aby słowo mogło poprzez muzykę dotrzeć do najgłębszych pokładów ludzkiej duszy.

Przyznał, że ten jubileusz jest szczególny także dla niego osobiście.

- Właśnie mija 10 lat mojej pracy jako organisty w parafii i jako dyrygenta chóru. Przyznać muszę, że te 10 lat temu miałem obawy o to, jak zostanę tutaj przyjęty. Doświadczyłem jednak niezwykłej życzliwości i dużego wsparcia ze strony każdego z chórzystów. Ich dobre słowo i szczera, bezinteresowna pomoc znaczyły dla mnie bardzo wiele. Jestem im bardzo wdzięczny, ponieważ nasza chóralna rodzina pozwoliła mi wejść w lokalną społeczność i poczuć się jej częścią - mówił.

Złożył także podziękowania uczestnikom chóru.

- Każdy utwór okupiony jest ciężką pracą i wysiłkiem. Za ten trud chciałbym podziękować wszystkim chórzystom. Bez ich zaangażowania, wytrwałości i pasji, systematycznego uczestnictwa w próbach i wzajemnej mobilizacji chór nie mógłby istnieć. Za tę postawę pięknego świadectwa, jakie dajecie całej parafii i społeczności lokalnej, bardzo wam dziękuję. Dziękuję również pani Danucie Deptule, która angażowała nas w nowe ciekawe wyzwania i projekty. Dziękuję pani Zofii Jeż, która poświęca swój dodatkowy czas wolny na prowadzenie z wielkim zapałem i zaangażowaniem chóralnej kroniki. Pragnę podziękować pani Danucie Gąsiewskiej, która jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy mną, a chórem, dba o to, abyśmy podczas ważnych uroczystości się zebrali oraz pięknie wyglądali. Jest także inicjatorką zimowych obozów chóralnych - życzył dyrygent.

Podziękowania przekazał proboszcz parafii św. Rodziny w Wyszkowie ks. Kazimierz Wądołowski.

- Bardzo dziękujemy za waszą pracę, za waszą pasję, myślę, że ta pasja jest dla was bardzo istotna i ważna. Ta pasja was prowadzi, jeśli jest do czegoś zamiłowanie i pasja to z radością się to wszystko robi. Życzę, aby ten chór tak pięknie śpiewał, bardzo serdecznie wam dziękuję za te 10 lat. Niech wasz śpiew nadal porusza nasze serca...  - mówił proboszcz.

Podczas jubileuszowego koncertu chórzyści wykonali pieśni religijne m.in. "Gaude Mater Poloniae" - pieśń ta na początku polskiej państwowości była obok "Bogurodzicy" naszym hymnem narodowym, oraz pieśni patriotyczne m.in. "Białe róże", "Przybyli ułani pod okienko" oraz "Deszcz jesienny". Wszystkim solistom chóru wręczono dyplomy oraz książki religijne. Na ręce dyrygenta chóru Tomasza Śnieżaka przekazano statuetkę, kwiaty oraz upominki. Podziękowania oraz bukiet kwiatów podarowano również pierwszemu dyrygentowi chóru Stanisławowi Kadłubowskiemu.

Chór obecnie liczy 31 członków: (alty) - Ewa Chrostowska, Krystyna Sarnacka, Jadwiga Smyk, Dorota Suchta, Barbara Szczerba, Władysława Deluga, Agnieszka Łuczyńska, Danuta Gąsiewska, Danuta Deptuła, Bożena Grzybowska, Agnieszka Pękul, Hanna Uchal, (soprany) - Alicja Mieszało, Teresa Leszczyńska, Halina Krajewska, Maria Książak, Zofia Jeż, Danuta Piątek, Barbara Gołdys, Anna Stańczak, Barbara Fąk, (tenory) - Czesław Madej, Zbigniew Kowalczyk, Włodzimierz Gąsiewski, Stanisław Kajdanowicz, Piotr Kajdanowicz, (basy) - Wojciech Rutkowski, Zbigniew Zglec, Mieczysław Mróz, Wojciech Światkowski, Leopold Garwoliński. W swoim repertuarze ma szereg pieśni kościelnych, pieśni narodowo - patriotyczne oraz pieśni świeckie. Chór wykonuje utwory, w układzie czterogłosowym, głosy żeńskie - sopran i alt oraz głosy męskie - tenor i bas.

Członkowie chóru mają na swoim koncie wiele osiągnięć m.in. uczestniczył w konkursie muzyki religijnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach, dwukrotnie brał udział w festiwalu "Z muzyką bliżej Boga", zdobył I nagrodę w kategorii chórów w Super Talencie Wyszkowa, dwukrotnie zdobywał I miejsca na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie. Parafialny zespół śpiewaczy koncertował w Warszawie, Zambrowie, Nowogrodzie, Gnieźnie, w kościołach na południu Polski podczas zimowych warsztatów chóralnych. Chór brał udział w Przeglądzie Pieśni Legionowej, w swojej historii ma również Misterium Męki Pańskiej, kilkukrotnie chórzyści uświetniali swoim śpiewem miejsko - gminną wigilię. Od początku swojej działalności występował z koncertami z okazji dnia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatnim czasie chór nagrał debiutancką płytę z kolędami. Chór zapewnia oprawę muzyczną wszystkich większych uroczystości kościelnych m.in. rezurekcji, pasterki oraz inne ważne święta m.in śluby i pogrzeby. 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówSanktuarium św. Rodziny w Wyszkowiechór parafialnyjubileusz chóru10 - lecie chóru

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Obniżyć diety nie tak łatwo
Co to ? Pierwsze słyszę że w Zabrodziu coś obniżyli. Chyba podwyższyli i to jak tylko przyszli.
S
Pandemia nie przeszkadza w odbiorze odpadów
Jestm bardzo ciekawy gdzie jest prowadzona ta dezynfekcjia ? Chyba nie na tym pszoku w Wyszkowie ?
K
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
Jak tak się zastanowić, to w Wyszkowie jest trochę jak w takim westernowym miasteczku na dzikim zachodzie. Wszystkim rządzi burmistrz i jego świta i nic nie można z tym zrobić????????????!!!!!!!! A Pani K. - no cóż każdy kto miał z tą panią do czynienia wie o czym pisze Krysia.
już nie wyszkowianka

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Piątek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Benity, Maksymiliana, Teodozji

REKLAMA

pl.jooble.org