REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Rekreacyjnie przez Puszczę Białą

Turystyka

Oficjalne otwarcie 7-kilometrowej ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej przez Puszczę Białą miało miejsce 29 października na terenie Leśnictwa Knurowiec. Ścieżkę wykonało Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłota przy współpracy Nadleśnictwa Wyszków. Jest to pierwsza w gminie Brańszczyk taka inwestycja. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad 19 tys. zł. Celem projektu jest propagowanie aktywnego, zdrowego trybu życia, turystyki oraz promocja polskich lasów i przyrody.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Tej ścieżki by nie było, gdyby nie uzyskanie grantu od Polskiej Sieci Elektroenergetycznej.

- Ścieżka przyrodniczo-turystyczna biegnie przez malownicze tereny Puszczy Białej. W całości jest położona na terenie Nadleśnictwa Wyszków - opowiadał Andrzej Dańczyszyn, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota, leśniczy Leśnictwa Knurowiec. - Na ścieżce tej zainstalowane są tablice, które przybliżą gospodarkę leśną, przybliżą walory przyrodnicze Puszczy Białej, ale również są mini obiekty turystyczne m.in. ławeczki, dtojaki na rowery. Można zagłębić się w lekturę tablic. Pierwszym punktem ścieżki jest leśny parking, gdzie na tablicy mamy trasę ścieżki rozrysowaną, możemy zapoznać się z zasadami, jakich powinniśmy przestrzegać na terenie Puszczy Białej. 

Leśniczy opowiedział o innych działaniach Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota.

- Stowarzyszenie powstało w 2013 roku. Wśród członków dużą grupę stanowią leśnicy, dlatego do statutu wpisane są wartości związane z lasem i promowaniem piękna lasów, polskiej przyrody, ale również pokazywanie i promowanie działalności leśników jako pozytywny czynnik. Działania nasze polegają również na promowaniu gminy i powiatu. Za nasze działania w 2014 roku dostaliśmy nagrodę starosty wyszkowskiego "Za Czyn". Z innych działań, były "Historie Białegobłota słowem i węglem spisane", były małe projekty, gdzie korzystaliśmy z funduszy marszałka województwa mazowieckiego, ptasie mieszkania, mapy walorów turystyczno - przyrodniczo - gospodarczych Białegobłota. Było jeszcze postawienie kamienia poświęconego pierwszym osadnikom Białegobłota. W ramach współpracy z Lokalną Grupą Działania Równiny Wołomińskiej uruchomiliśmy szkolny kącik przyrodniczy, gdzie w 2014 roku zorganizowaliśmy gminny konkurs wiedzy przyrodniczej ze SP w Białymbłocie. Organizowaliśmy także festyny z funduszy gminnych. Zorganizowaliśmy konkurs wiedzy przyrodniczej. Dodam jeszcze, że wśród członków naszego Stowarzyszenia są lekarze, pracownicy służby zdrowia, ale również i młodzi ludzie. Są oni bardzo aktywni, twórczy, pomagają w organizowaniu, więc mamy przekrój wiekowy od emeryta do bardzo młodego człowieka, który kończy szkołę podstawową - mówił prezes.

Do zebranych zwrócił się także Waldemar Wańczyk - nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków:

- Ta ścieżka jest przede wszystkim dla was. Ona ma mieć walor edukacyjny. Różne elementy zbiorowisk leśnych można tu zaobserwować i tego jak człowiek gospodaruje, wszystkiego będzie można się dowiedzieć z tablic. Ale też mam nadzieję, będziemy tutaj prowadzić zajęcia edukacyjne i wtedy jeszcze więcej można się będzie dowiedzieć, jak w tym lesie gospodarujemy, jak Lasy Państwowe dbają o przyrodę. Otwarcie takich ścieżek, przybliżanie tych walorów, które mamy tutaj na terenie Wyszkowa  jest możliwe i łatwiejsze, kiedy kilka instytucji i tzw. "zapaleńców" chce do tego rękę przyłożyć. Wtedy to oczywiście ma większy sens i bardziej integruje miejscową społeczność i myślę, że się na tym nie skończy. Tutaj to jest tylko zaczątek i będziemy jeszcze próbować urozmaicać, żeby nie było to takie monotonne - mówił.

O współpracy z Nadleśnictwem Wyszków i Stowarzyszeniem Inicjatywa Białebłota  opowiedział Jakub Kudliński, główny Specjalista Centralnej Jednostki Inwestycyjnej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

- Nasza współpraca z Nadleśnictwem Wyszków i Stowarzyszeniem Inictatywa Białebłota jest dopiero początkiem. Tak naprawdę była to pierwsza edycja konkursu grantowego, w przyszłym roku ma być on kontynuowany, więc również będzie skierowany do gmin Brańszczyk, Długosiodło czy Wyszków. Zachęcamy do brania w nim udziału. Zależy nam na tym, abyśmy byli obecni nie tylko przez naszą infrastrukturę, ale również żebyśmy mogli wnieść jakiś walor dodatkowy, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy gmin. Nasza obecność w gminie Brańszczyk dopiero się zaczyna, będziemy tutaj lokować inwestycje. Mam nadzieję, że będziemy mogli kontynuować naszą współpracę  ze stroną społeczną - mówił.

Głos zabrał również Krzysztof Bereda, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Brańszczyku.

- Gratulujemy tak wspaniałej inicjatywy - podkreślał. - Turystyka i rekreacja jak najbardziej wpisują się w program kultury naszej gminy i niezmiernie jesteśmy zadowoleni z tak pięknej ścieżki edukacyjnej. Przemierzając tę ścieżkę, można sporo pozwiedzać i dowiedzieć się interesujących ciekawostek. Mam nadzieję, że kolejne ścieżki przy wsparciu sponsorów będą jeszcze utworzone, nie tylko w lesie, bo mamy wspaniałe miejsca wdłuż rzeki Bug, która również jest niewykorzystana.

Uroczystego przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali: Katarzyna Bloch - dyrektor SP w Białymbłocie, Andrzej Dańczyszyn - prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Białebłota, Waldemar Wańczyk - nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, Jakub Kudliński - gł. specjalista Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE, Krzysztof Bereda - dyrektor GDK w Brańszczyku. Po części oficjalnej goście oraz uczniowie SP w Białymbłocie przeszli fragmentem około 2 km nowo otwartej ścieżki, gdzie doszli do tablicy informacyjnej dotyczącej odnawiania oraz sadzenia lasu. Przy tym punkcie przygotowane było ognisko i ciepły posiłek. 

Ścieżka przebiega na odcinku 7 kilometrów. Swój początek ma przy parkingu leśnym naprzeciwko Zakładu Produkcji Drzewnej, prowadzi przez piękne, malownicze leśne obszary Puszczy Białej, na terenie Leśnictwa Knurowiec nieopodal miejscowości Nowa Wieś. Przemierzając ścieżkę pieszo lub rowerem, można spotkać zwierzynę bytującą na tym terenie. Ścieżka uatrakcyjniona została ławeczkami, stojakami na rowery, budkami dla ptaków, tablicami kierunkowymi oraz dziesięcioma tablicami edukacyjnymi, na których umieszczone są ciekawostki przyrodnicze m.in. informacja dotycząca grzybów, punkt dotyczący odnawiania i sadzenia lasu, punkt, przy którym można się dowiedzieć o roli martwego drewna w lesie. Umieszczona jest także tablica informująca o budowie drzewa i gatunkach drzew występujących w Puszczy Białej. Jest też punkt, przy którym można dowiedzieć się o zaletach drewna jako surowca w 100 procentach odnawialnego - najbardziej ekologicznego produktu używanego przez człowieka. Kolejny punkt znajduje się przy leśniczówce Nadleśnictwa Knurowiec - punkt, w którym opisano ciekawostki o ptakach Puszczy Białej m.in. o dzięciole. Kolejnym punktem jest punkt dotyczący hodowli owiec, następnie gminny kącik wypoczynkowy, gdzie jest wiata oraz tablice, dzięki którym można zgłębiać inne zagadnienia związane z przyrodą. W ostatnim punkcie na terenach bardziej podmokłych można zapoznać się z działalnością bobrów. Ścieżka dedykowana jest nie tylko dzieciom i młodzieży, ale wszystkich, którzy preferują aktywne spędzenie czasu na łonie natury.

W związku z otwarciem ścieżki ogłoszono także konkurs przyrodniczy pt. "Przez Puszczę Białą", dedykowany uczniom ze Szkoły Podstawowej w Białymbłocie. Uczniowie losowali temat (ptaki, grzyby, nowe pokolenie lasów, drewno jako surowiec odnawialny, martwe drzewo, bobry), o którym nagrają krótki filmik. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 6 grudnia. 

Ścieżka zrealizowana została z grantu uzyskanego w ramach konkursu dobrosąsiedzkiego "WzMOCnij swoje otoczenie", organizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A, 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Powiat WyszkowskiGmina Brańszczykścieżka edukacyjnaNowa WieśNadleśnictwo WyszkówStowarzyszenie Inicjatywa Białebłota

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Okradł kościół dla ekskomuniki
Niebieski proboszcz miał nasłać na parafialnina policję, gdy ten mu powiedział, że miał kontakt z osobą chorą na Covid-19. I dziwić się, że ludziska odpływają z kościoła. Za parę lat katabasy odczują skutki swej arogancji. Nie będzie wiernych, do kościoła będą chodzić osoby głęboko wierzące.
Youseff
Dzielisz? Płać!
Skandal z tą decyzją. Niech nie umarzają kolegom podatków to będą pieniądze! Jak zwykle zwykły Kowalski dostaje po tyłku
Moni
Dzielisz? Płać!
A czemu gmina zasłania się ustawą wywłaszczeniową , deweloperom sprzedaje grunt bez dojazdu , bo po co ich na koszty narażać , jak deweloper wybuduje to wtedy funduje mu władza drogę do bloku . Przykład blok przy wiadukcie, Apartamentu Piłsudskiego. Bez wyjazdu, bez chodnika , laka . Deweloper nie zadbał o mieszkańców, ma to zrobić Grześ. Teraz niby remont obwodnicy ,dla dewelopera robią wyjazd i deweloper już ogłasza dwa następne bloki w tym miejscu . Burmistrz na dewelopera bardzo otwarty a mieszkańcom podatek , a co !
Kaja

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Sobota
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Kryspiny, Norberta, Sabiny

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA