REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Spalarnia: zła procedura i dobra opinia

Miasto

Gmina nie dopełniła formalności przy publikacji obwieszczenia burmistrza o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy spalarni odpadów medycznych w Wyszkowie. Procedura udziału społeczeństwa w sprawie musi się rozpocząć od nowa. Nie zmienia to faktu, że inne instytucje już zajmują stanowisko w tej sprawie. Pozytywną opinię o raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko wydał wyszkowski Sanepid.

REKLAMA

26 września burmistrz Wyszkowa wydał obwieszczenie, w którym zawiadamia, że "na wniosek ECO ABC sp. z o.o. z Bełchatowa zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Wyszkowie na działce nr 1178/14". Burmistrz informuje, że wystąpił o określenie warunków realizacji przedsięwzięcia do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz marszałka Mazowsza. Pierwsza opinia - wydana przez wyszkowski Sanepid - już wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. Jest ona pozytywna. 

- Raport oddziaływania na środowisko jest przygotowany bardzo profesjonalnie. Przedstawia, jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo, jakie są jego założenia - na papierze wszystko jest dobrze. Ja jako urzędnik nie mogę odnosić się do doniesień prasowych, które też czytam, bo też jestem mieszkańcem Wyszkowa a zakład będzie w póxniejszym czasie nadzorowany przez inspekcję sanitarną - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor Sanepidu. - Takie zakłady są niezbędne w kraju, a większośc mieszkańców nie chce ich obok swojego podwórka, ale nie posiadamy przepisów prawa wyznaczających miejsca na takie instalacje. Przyglądając się idei powstawania takich zakładów, należałoby spojrzeć na kwestie planów zagospodarowania przestrzennego, a to władze miasta ustalają plany.

Pozytywna opinia Sanepidu wpłynęła już do Urzędu Miejskiego. Tymczasem okazuje się, że magistrat musi powtórnie przeprowadzić procedury związane z publikacją obwieszczenia i powiadomieniem społeczeństwa o możliwości jego udziału w procedurze. Urzędnicy nie dopełnili bowiem obowiązku opublikowania obwieszczenia w prasie, a nie tylko na gminnej stronie internetowej i na tablicy ogłoszeniowej urzędu. Dlatego 23 października ponownie zostało wydane przez burmistrza obwieszczenie o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu dotyczącym wydania decyzji środowiskowej na budowę spalarni w Wyszkowie. Jak twierdzi Iwona Kozon, naczelnik wydziału zagospodarowania przestrzennego, nie wpływa to na dalszy przebieg procedury i gmina nie będzie musiała ponownie występować o opinię do Sanepidu i innych instytucji. Zmienia się jedynie termin na składanie ewentualnych uwag. Jest na to czas do 27 listopada.

Z dokumentacją sprawy, w tym: z wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, raportem oddziaływania na środowisko oraz opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie, można zapoznać się w Urzędzie Miejskim w Wyszkowie, pokój nr 129, codziennie od godziny 8.00 do 16.00. Uwagi i wnioski w formie pisemnej na adres Urzędu Miejskiego w Wyszkowie, ustnej do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres e-mailowy: gmina@wyszkow.pl, można skaldać od 28 października do 27 listopada 2019 r.

Opinia Sanepidu, którą otrzymał Urząd Miejski, jest zatem wiążąca. Magistrat czeka teraz na opinie pozostałych instytuji - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz marszałka Mazowsza. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


spalarniazakład utylizacji odpadówWyszkówpetycjaGrzegorz Nowosielskiburmistrz

Komentarze

Mocno podejrzane...
Chyba nikt nie jest zdziwiony. Skąd to parcie na spalarnię?? Przeciez nie chodzi o te 5 miejsc pracy, co to ciagle będzie mieścić się w 15 osobach zapowiedzianych przez inwestora. Wyszkowiacy nic nie będą mieć z tego, miasto z resztą tez, nic oprócz smrodu i dozgonnej "wdzięczności" mieszkańców, korków i zniszczonych dróg... O co chodzi więc? Ktoś wie, o co chodzi?
Wwww
Pajęczyna urzędniczo biznesowa się rozrasta

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków pamięta
A teraz to co niby tam jest? Cała dobę przesiadują tam osoby w wieku 13-16 lat i piją a wyszkowskie służby nic nie robią.. i udają, ze nie widza! Świetna smażalnia.. za 13 mln.. kawałek kostki i 3 dysze z woda, w której moczą się dzieci.. rzeczywiście świetne miejsce... Na miarę wyszkowskich wladz
Do obywatela
Wyszków pamięta
a teraz jest nowoczesne klepisko i więcej ławeczek- nowych, dla spożywających, nawet z zadaszeniem. mają teraz lepsze warunki i bywalców więcej. nikt oczywiście się tym nie interesuje. służby udają, że nie widzą
obserwator
Wyszków pamięta
Wolicie żeby tam było klepisko straszące w środku miasta. A główną atrakcją dwie stare ławeczki dla pijaczków jak kiedyś. Jak nie macie innych sensownych pomysłów na zagospodarowanie tego terenu to kulturalnie zamilczcie
obywatel miejscowy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Klary, Romana, Rozyny

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA