REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Dwa głosy" zagościły w Wyszkowie

Kultura

Biblioteka Miejska w Wyszkowie 19 października zaprezentowała obrazy niezwykłych artystów - Katarzyny Pochrzęst oraz Dariusza Urbanowskiego. Wernisaż odbył się pod hasłem "Na dwa głosy". Można było podziwiać bardzo oryginalne mandale abstrakcyjne oraz tematykę biblijną Księgi Rodzaju.

Galeria zdjęć


REKLAMA

- Bardzo serdecznie dziękuję i pani Katarzynie i panu Darkowi, że zechcieli tutaj się podzielić "kawałkiem" swojej wrażliwości i swoją twórczością, że doszła do skutku ta wystawa. Powiedzmy, że to dwa bardzo różne głosy, dwie bardzo różne postaci, ale jakiś mamy tu wspólny mianownik chociażby to, że przyszliśmy tu dzisiaj obejrzeć twórczość obejrzeć ich pracę, mieć może chwilę refleksji nad życiem to nawet w takie piękne jesienne popołudnie nie zaszkodzi - mówła dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki w Wyszkowie Małgorzata Ślesik - Nasiadko.

Artystka Katarzyna Pochrzęst opowiedziała o poszczególnych pracach i cyklach ich wykonania oraz o początkach swojej przygody z malarstwem.

- Tworzę od dawna, od ponad 20 lat, tyle, że z przerwami. Zaczęło się od tematów biblijnych, ten temat bardzo drążę. Wszystko czym żyjemy, o czym mówimy, myślimy, ja jestem osobą wierzącą i to siłą rzeczy przepływa przeze mnie. Chciałam nawiązać, że będą w grupie Stacja Pi. Stacja z moimi przyjaciółmi Adamem Rzepeckim i Grzegorzem Zygierem to myśmy stworzyli taką jakby "kpinę" z rzeczywistości, z nadęcia sztuki, która niejednokrotnie sobie kpi. W performancach jednak jest tak, że się wyśmiewa czasami niektóre rzeczy. Te performance bardzo mi pomogły złamać taki skostniały trochę sposób tworzenia, bo sztuka lubi oddech, świeżość, żeby tematy, które się porusza działały duchowo i żeby były tak odbierane, ale jednocześnie sposób przekazu czyli malowanie. W swoim dorobku mam również olejne prace z akrylem. W Krakowie pracowałam z profesorem Jerzym Nowosielskim. Spotkanie z nim zrobiło na mnie takie wrażenie, że nie tylko rzeźba, że płaskie nie musi być płaskie, a zawartość treść odczytywana jest bardzo ważna i to w ujęciu takim symbolicznym staram się zawsze ukazać. Na obrazach ukazałam symboliczne postaci aniołów, które przybyły przed tragedią w Sodomie i Gomorze one przyszły ostrzec Lotta - był bratem przyrodnim Abrachama. Ukazana jest również dolina uschłych kości z Eziechiela, tam z kolei jest taka historia - Ezechiel był prorokiem i powiedział, że przyjdzie taki czas, że w tej dolinie stała się wielka tragedia i ludzie tam poprostu umierali i kiedy przyjdzie Masjasz to ożywi te postacie i opatrzność boża sprawi, że one ożyją – mówiła.

O swojej twórczości opowiedział także Dariusz Urbanowski.

- Jestem bardzo otwartym człowiekiem. Zacząłem malować, jak byłem na rehabilitacji, malowałem od talerza, od monet i tak się zaczęło. Uwierzyłem bardziej w swoje siły w momencie, gdy był koncert dla Marka w śpiączce. Malowanie mnie bardzo wycisza i uspokaja - mówił artysta.

Miłośnicy sztuk plastycznych podziwiali ponad dwadzieścia bardzo oryginalnych obrazów wykonanych metodą akrylową oraz techniką pastelową i olejną. Wystawę można oglądać do 9 listopada.

Katarzyna Pochrzęst urodziła się w Lublinie, obecnie mieszka w Warszawie jest absolwentką Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Pracę dyplomową obroniła w 1986 roku w pracowni prof. Jerzego Bandury tworząc półmonument "Menora - Przemijanie". Jest współzałożycielką obok Adama Rzepeckiego i Grzegorza Zygiera grupy Stacja Pi. Stacja, realizującej performance oraz filmy je dokumentujące. Jej wrażliwość i postawa artystyczna kształtowała się w relacjach z takimi twórcami jak Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor, Erna Rosenstein oraz Maria Rzepińska. W dorobku artystycznym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych także typu performance (m.in. w 1992roku - "Melenchorałki", Galeria Zijada, Kraków, Przegorzały, w 1990 roku - "Prannie w wannie", Galeria Teatru Mandala, Kraków, 1993 rok "Kapeluszowisko i Hommage a Wierszyłkowski", Galeria Zderzak Kraków). Filmy dokumentujące działalność Stacji Pi.Stacji doceniono na festiwalu filmów performerskich w Holandii. W kręgu jej zainteresowań są tematy związane z holokaustem, judaizmem, chrześcijaństwem oraz szeroko pojęte zagadnienia egzystencji ludzkiej (macierzyństwo, przemijanie, rozwój duchowy, sens cierpienia). Obok realizmu symbolicznego (martwa natura, portret) tworzy kompozycje abstrakcyjne oraz inne formy rzeźbiarskie. Sygnując swoje prace, używa również generacyjnych nazwisk - Bober oraz Levinson.

Dariusz Urbanowski urodzony 13 stycznia 1975 roku w Płocku. Przez 20 lat mieszkaniec Wyszkowa, obecnie mieszka w Mostówce. Bierze udział w zajęciach psycho-edukacyjnych w wyszkowskiej Soterii. Jego pasją jest tworzenie abstrakcyjnych mandali na kartonie, co odpowiada jego wrażliwości, a samo tworzenie daje mu ulgę, ukojenie i błogostan. Swoją przygodę ze sztuką zaczął 6 lat temu "dla zabawy" od odrysowywania kół od talerza i monet. Przez ciężką pracę niezwykle rozwijał swój talent. Tworzy obrazy co raz większe i bardziej szczegółowe. Interesuje się fizyką kwantową.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówKatrzyna PochrzęstwernisażmalarstwoDariusz Urbanowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków pamięta
A teraz to co niby tam jest? Cała dobę przesiadują tam osoby w wieku 13-16 lat i piją a wyszkowskie służby nic nie robią.. i udają, ze nie widza! Świetna smażalnia.. za 13 mln.. kawałek kostki i 3 dysze z woda, w której moczą się dzieci.. rzeczywiście świetne miejsce... Na miarę wyszkowskich wladz
Do obywatela
Wyszków pamięta
a teraz jest nowoczesne klepisko i więcej ławeczek- nowych, dla spożywających, nawet z zadaszeniem. mają teraz lepsze warunki i bywalców więcej. nikt oczywiście się tym nie interesuje. służby udają, że nie widzą
obserwator
Wyszków pamięta
Wolicie żeby tam było klepisko straszące w środku miasta. A główną atrakcją dwie stare ławeczki dla pijaczków jak kiedyś. Jak nie macie innych sensownych pomysłów na zagospodarowanie tego terenu to kulturalnie zamilczcie
obywatel miejscowy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Klary, Romana, Rozyny

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA