REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Opłata śmieciowa" i podatki w górę. Podwyżki mogą być drastyczne

Miasto

Na sesji 31 października radni miejscy będą decydować o wysokości podatków lokalnych oraz opłaty za odbiór śmieci na 2020 rok. Jeśli przegłosują zaproponowane stawki, od stycznia mieszkańców gminy Wyszków czekają bardzo znaczące podwyżki.

REKLAMA

"Opłata śmieciowa" może zdrożeć o ponad 100 proc.

Jak dowiadujemy się z projektu uchwały, nad którym będą wkrótce debatować radni, od 1 stycznia proponuje się następującą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości:

1) 25,90 zł miesięcznie od mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny,

2) 51,80 zł miesięcznie od mieszkańca, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Obecnie (od niemal dwóch lat) obowiązuje odpowiednio stawka: 12,50 zł i 25 zł od mieszkańca miesięcznie. Nowe  opłaty miałyby wejść w życie 1 stycznia i obowiązywać w 2020 roku. Oczywiście, jeśli tak zdecydują radni. Niestety, są oni w szachu i trudno będzie zaproponować korzystniejsze dla mieszkańców rozwiązanie. Koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi w całej Polsce drastycznie rosną. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały:

- "W 2019 roku gmina Wyszków ogłosiła i roztrzygnęła przetargi dotyczące 2020 roku na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie gminy Wyszków, na których zamieszkują mieszkańcy, oraz na organizację i obsługę Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy Wyszków. Ponieważ kwoty rozstrzygniętych przetargów znacząco przewyższają wartości umowne obowiązujące do końca 2019 roku, zachodzi konieczność zaktualizowania wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy Wyszków od 01.01.2020 r.”.

Do trzykrotnie powtarzanego przetargu na prowadzenie PSZOK przystąpiła jedynie firma MPK z Ostrołęki. W ostatni przetargu zaproponowała stawkę ponad 2,5 mln zł (w pierwszym przetargu ponad 4,4 mln zł), podczas gdy w budżecie gminy na to zadanie zaplanowano niespełna milion złotych. podobnie w przypadku przetargu na odbiór śmieci z naszych domów. Tu konkurencja oferentów była większa, ale proponowane za usługę stawki wcale nie niższe (nawet 10 mln zł za obsługę jednego z trzech sektorów, na które podzielona jest gmina). Ostatecznie wygrała firma najtańsza - ostrołęckie konsorcjum MPK i RDF - które zaoferowało stawki za każdy z sektorów: 5,6 mln zł, 5,8 mln zł, 4,6 mln zł. Gmina miała zarezerwowane na to zadanie odpowiednio: 3,6 mln zł, 3,7 mln zł, 3,1 mln zł. Jak widać stawki w przetargach znacząco przewyższały zaplanowany przez gminę budżet. 

Urzędnicy wyliczyli, że zgodnie z nowymi stawkami łączne roczne szacunkowe koszty funkcjonowania systemu wyniosą 10 mln 768 tys. 065 zł. Z deklaracji złożonych w gminie  liczba mieszkańców (odpady segregowane) wynosi 33.573 osoby, a liczba mieszkańców (odpady niesegregowane) 539 osoby. Wyliczenie kosztu dla odpadów segregowanych na osobę daje stawkę 25,90 zł/ m-c, a dla odpadów niesegregowanych 25,90 zł x 2 = 51,80 zł/ m-c. Jak wiadomo, gmina nie może "zarabiać" na "opłacie śmieciowej", ale nie może także dopłacać do całego systemu. Koszty jego funkcjonowania przerzuca zatem w całości na "producentów" śmieci, czyli mieszkańców. Już kilka tygodni temu burmistrz sygnalizował w rozmowie z "Tubą Wyszkowa", że system nie bilansuje się w 2019 roku, na co zwróciła uwagę Regionalna Izba Obrachunkowa. Mimo to, samorząd nie zdecydował się na podwyżkę opłaty w ostatnim kwartale 2019 roku. Jednak od 1 stycznia wydaje się ona nieunikniona. Trzeba jednak poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie radnych.

Więcej podatku od nieruchomości  

31 października radni zajmą się także uchwaleniem stawek podatków lokalnych. I tu także burmistrz proponuje podwyżkę, która miałaby dotyczyć podatku od nieruchomości. 

- Ostatnia zmiana stawek podatku od nieruchomości miała miejsce w 2017 roku. Stawki tego podatku w gminie Wyszków kształtują się w większości pozycji na poziomie znacznie poniżej maksymalnych wartości. W związku ze wzrostem kosztów działania samorządu w kolejnych latach – konieczna jest regulacja stawek zgodnie z propozycją - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Proponowane wysokości stawek podatku od nieruchomości:

1. od gruntów:

a) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 0,72 zł od 1 m2 powierzchni (jest 0,66 zł)

b) pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,70 zł od 1 ha powierzchni (jest 4,27 zł)

c) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,30 zł od 1 m2 powierzchni (jest 0,25 zł)

d) niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego – 3,15 zł od 1 m2 powierzchni (jest 3,04 zł)

2. od budynków lub ich części:

a) mieszkalnych - 0,60 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (jest 0,56 zł)

b) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 19,70 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (jest 17,86 zł)

c) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (jest 10,76 zł)

d) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,87 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej (jest 4,70 zł)

3. od budowli – 2% wartości.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Wyszkówpodatkiopłata śmieciowaśmiecirada miejska w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Wyszków pamięta
A teraz to co niby tam jest? Cała dobę przesiadują tam osoby w wieku 13-16 lat i piją a wyszkowskie służby nic nie robią.. i udają, ze nie widza! Świetna smażalnia.. za 13 mln.. kawałek kostki i 3 dysze z woda, w której moczą się dzieci.. rzeczywiście świetne miejsce... Na miarę wyszkowskich wladz
Do obywatela
Wyszków pamięta
a teraz jest nowoczesne klepisko i więcej ławeczek- nowych, dla spożywających, nawet z zadaszeniem. mają teraz lepsze warunki i bywalców więcej. nikt oczywiście się tym nie interesuje. służby udają, że nie widzą
obserwator
Wyszków pamięta
Wolicie żeby tam było klepisko straszące w środku miasta. A główną atrakcją dwie stare ławeczki dla pijaczków jak kiedyś. Jak nie macie innych sensownych pomysłów na zagospodarowanie tego terenu to kulturalnie zamilczcie
obywatel miejscowy
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Niedziela
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Klary, Romana, Rozyny

REKLAMA

pl.jooble.org PRACA