REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Burmistrz o planowanej spalarni: "Nikt nie chce mieć takiego sąsiedztwa. Rozumiem emocje, niechęć i sprzeciw"

Miasto

"Osobiście nie jestem zwolennikiem jej lokowania w Wyszkowie, ale moje osobiste zdanie nie może mieć wpływu na decyzję administracyjną" - pisze burmistrz Wyszkowa w oświadczeniu wydanym 18 października do mediów. To reakcja Grzegorza Nowosielskiego na społeczny sprzeciw wobec planów, jakie ma bełchatowska spółka. "ECO ABC" chce zbudować spalarnię odpadów medycznych w dzielnicy przemysłowej Wyszkowa.

REKLAMA

26 września burmistrz Wyszkowa wydał obwieszczenie, w którym zawiadamia, że "na wniosek ECO ABC sp. z o.o. z Bełchatowa zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Wyszkowie na działce nr 1178/14". 

- Przedstawiciele firmy spotkali się ze mną i przedstawili swoją koncepcję jakiś czas temu. Posiadają podobne spalarnie w innych miastach. Poinformowałem, że jeśli spełnią wszystkie wymogi i kryteria, otrzymają decyzję środowiskową. Utylizacja odpadów medycznych nie jest wielkim złem, trzeba to robić i takie spalarnie w Polsce działają. Poinformowałem go, że mamy podobne instalacje w Wyszkowie (cynkownia, spalarnia zwłok) i nie boimy się tego rodzaju rozwiązań, bo jesteśmy miastem przemysłowym - mówił "Tubie Wyszkowa" 11 października Grzegorz Nowosielski.

Plany bełchatowskiej spółki wywołały protest wśród wielu mieszkańców Wyszkowa. W internecie zorganizowali oni zbiórkę podpisów pod petycją: "Nie chcemy spalarni odpadów niebezpiecznych w Wyszkowie". Pisma z podpisami sprzeciwu wpływają do Urzędu Miejskiego. Do reakcji mieszkańców dziś (18 października) odniósł się burmistrz Wyszkowa:

"Szanowni Państwo,

inicjatywa przedsiębiorcy, który wnioskuje o budowę spalarni zawsze budzi emocje i spotyka się z niechęcią mieszkańców wybranej lokalizacji. Nikt nie chce mieć takiego sąsiedztwa, zwłaszcza dziś, kiedy jakość życia odgrywa tak istotne znaczenie. Nie inaczej jest w naszym mieście, rozumiem więc Państwa emocje, niechęć i sprzeciw.

Nie zabiegaliśmy o takiego inwestora w Wyszkowie i wolelibyśmy, aby wybrał inną lokalizację, niż nasze miasto. Musimy jednak uszanować jego prawo do wnioskowania o uruchomienie procedury środowiskowej i przeprowadzenia jej zgodnie z prawem i należytą starannością. Jesteśmy na początku procedury administracyjnej i żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Niestety, ustawodawca nie przewidział możliwości wydania decyzji odmownej jedynie na podstawie sprzeciwu mieszkańców.

Temat jest bardzo trudny społecznie i wolałbym, aby w naszej dzielnicy przemysłowej pojawiały się mniej kontrowersyjne i trudne do zaakceptowania przez mieszkańców przedsiębiorstwa – bo przemysł sam w sobie jest nam jako miastu potrzebny do jego rozwoju. Oczywiście dziś wśród priorytetów społecznych jakość życia mieszkańców stoi wyżej, niż tworzenie nowych miejsc pracy, ale sądzę, ze warto tutaj szukać równowagi. Naszym priorytetem jest rozwój gminy, ale rozumiany także jako podnoszenie jakości życia jej mieszkańców.

Rozumiem obawy mieszkańców i uważnie się w nie wsłuchuję. Trwa procedura wnioskowana przez przedsiębiorcę i przeprowadzimy ją z pełną starannością i dbałością o każdy szczegół. To procedura, w której uzgodnienia i opinie wydają także inne podmioty, jak choćby Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie czy Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, one również będą się tej sprawie przyglądać. Ostateczna decyzja w sprawie budowy spalarni należeć będzie do Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Starosty Powiatowego w Wyszkowie. Osobiście nie jestem zwolennikiem jej lokowania w Wyszkowie, ale moje osobiste zdanie nie może mieć wpływu na decyzję administracyjną".

Grzegorz Nowosielski

Burmistrz Wyszkowa

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


spalarniazakład utylizacji odpadówWyszkówpetycjaGrzegorz Nowosielskiburmistrz

Komentarze

B.
Widzę,ze burmistrz juz zaplanowal przeprowadzkę w miejsce,gdzie będą mówić mu sąsiedzi "dzień dobry"...
Dramat
Ludzie obudźcie sie. Eco abc wszedzie zaczynała inwestucje po cichu, bez informowania społeczeństwa przez władze miast. Skupcie się lepiej na meritum problemu, czyli smrodzie na pół miasta, jaki zafunduje nam jaśnie panujacy nam burmistrz, który twierdzi,ze nie jest osobą decyzyjną (!) Czy naprawdę chcemy to wąchac, z truchłem zwierzęcym gromadzonym pod wiatą ,czy z przypadkowymi pożarami, jak to miało miejsce w sierpniu tego roku w bełchatowskiej spalarni eco- abc? Bo piec byl za mocno napełniony (!!!). Taka to firma...Dostaną wszystkie pozwolenia, jak dostawali w innych miejscowościach, natura 2000 nas nie ochroni. Poczytajcie o działalności eco abc w internecie, o przekrętach tej firmy, co o niej mówią kontrahenci i pracownicy. Chcecie mówić ,ze żyjecie w cyt. "komorze gazowej" ,jak ludzie z Bełchatowa? Ze śmierdzi najmocniej nocą, bo wtedy kontroli nie może być??? Można liczyć tylko,że w końcu włodarze włączą myślenie, potem będzie za późno na cokolwiek...
NIE dla tego syfu
To spalarnia odpadów MEDYCZNYCH, czyli resztek ze szpitali po operacjach guzów, jakichś gangren etc. Pół biedy jak to się spali w wysokiej temperaturze, ale problem tej firmy polega na zaleganiu "towaru" na placu w upały gdzie roznoszą to muchy, które potem siadają na jedzeniu w naszych domach czy sklepach. Tu jest problem. Ludziska podpisujcie petycje jak nie dla Was, to dla Waszych dzieci !!!

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Pijany kierowca spowodował kolizję
Denaturat jest mocny.
Stary dynksiarz
Mało uczniów w szkołach
W Wyszkowie są nie tylko szkoły GMINNE. Szkoda, że dziennikarze widzą tylko szkoły pod patronatem BURMISTRZA, innych, często lepszych, nie zauważając. Ciekawe, dlatego...
Ania
Skarga do CBA bez rozpatrzenia
W szczególności Miss Urzędu i.Kozon jest najodpowiedniejsza do wyjasniania takich spraw???? no ludzie serio
Krysia

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Czwartek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira

REKLAMA

pl.jooble.org